Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Artık kurda dönüşen kötü cadılar ve korkunç büyükanneler yok: NYC lise öğrencileri yaşlı ayrımcılığı konusunda eğitim alıyor

Artık kurda dönüşen kötü cadılar ve korkunç büyükanneler yok: NYC lise öğrencileri yaşlı ayrımcılığı konusunda eğitim alıyor

Yaşlı insanlara karşı önyargıyı ortadan kaldırmak için New York City okulları genç yaşta başlıyor.

13 Brooklyn lisesindeki bir pilot program, gençlere yaşlı ayrımcılığını belirlemeyi ve yaşa dayalı ayrımcılığı önlemeyi öğretmeye başladı.

Program fikri, öğrencilerin daha yaşlı yetişkinlerle çalıştığı iki lise staj programından doğdu. Öğrenciler, medyadaki ve popüler kültürdeki yaşlı insanların olumsuz tasvirlerine atıfta bulunarak, yaş ayrımcılığı hakkında daha fazla şey öğrenmek istediklerinden bahsettiler.

“Disney’in tüm bu eski ve kötü, ürkütücü veya korkutucu karakterlere sahip olduğunu söylediler. Ya da kurda dönüşen büyükanneler, ”dedi NYC Yaşlanma Komiseri Lorraine Cortés-Vázquez. “Bu gençlerin ağzından yaşlı ayrımcılığı hakkında konuşma fikri çıktı. Ve bu kadar çok izlenimin yaratıldığı ve öğrenmenin gerçekleştiği okullardan daha iyi nerede yaş ayrımcılığı hakkında konuşulabilir?”

Cortés-Vázquez, pilot programın bu bahar döneminde başladığını ve hedefin onu önümüzdeki birkaç yıl içinde New York City genelinde genişletmek olduğunu söyledi.

New York Şehri Yaşlanma Departmanı ve şehir Eğitim Departmanı, Yaşçılıkla Mücadele için Kuşaklar Arası Bağlantılar adlı programda işbirliği yaptı. Program müfredata dahil edilmiştir ve ek personel veya maliyet söz konusu değildir. Bir kaynak kılavuzu, öğretmenlerin sınıf dersleri, etkinlikler ve yaş ayrımcılığının yaşlı yetişkinler üzerindeki etkileri hakkında tartışmalar geliştirmesine yardımcı olacaktır.

“İnsanlar hepimizin yaş ayrımcılığı yaşayacağını anlamıyor. Cortés-Vázquez, yaş ayrımcılığının tüm sektörleri ve “izmleri” kapsadığını söylüyor. “Süptil, sinsi, yaygın.”

Okumak: “Amerikalılar yaş ayrımcılığının gerçek olduğuna inanmıyor.” Bu devlet onu yok etmek istiyor.

İnsanların genellikle yaşlı yetişkinleri el ele tutuştukları için sevimli olarak adlandırdıkları “hayırsever yaşçılık”tan, insanların yaşlı yetişkinleri eskisi gibi düşünemedikleri, duyamadıkları veya yürüyemedikleri için eleştirdikleri düşmanca yaşçılık biçimlerine kadar farklı yaş ayrımcılığı biçimlerinden alıntı yaptı. Cortés-Vázquez, insanlar kendilerini “kıdemli bir an” yaşadıkları için eleştirdiklerinde içselleştirilen sinsi bir yaş ayrımcılığı da var dedi.

“Yaygın. Bundan kaçmak çok zor,” dedi, 1969’da Robert Butler adlı bir doktor tarafından bir Gerontolog dergi makalesi.

Lise öğrencilerinin kendilerinin de çok genç veya deneyimsiz oldukları için küçümsenerek yaşlı ayrımcılığının kurbanları olabileceğini söyledi.

Genç yaşta yaşlı ayrımcılığı eğitiminin bu öğrencilere hayatları boyunca yardımcı olacağını söyledi.

Cortés-Vázquez, “Bu, dışarı çıkıp gelecekteki işlerinde ve yaşamlarında etkili olabilecekleri için bir fırsat” dedi. “Şirketler yetenek kaybediyor ve toplum yaşlı ayrımcılığıyla masaya çok para bırakıyor. Reklamcılar – yaşlanma karşıtı merhemler satmıyorlarsa – bu pazarı görmezden geliyorlar ve bu çılgınlık.”

AARP’ye göre, 50 yaş ve üstü New Yorklular eyalet nüfusunun üçte birinden fazlasını oluşturuyor ve New York eyalet ekonomisine yılda yaklaşık 600 milyar dolar katkıda bulunuyor.

AARP’ın daha fazla araştırmasına göre, yaş ayrımcılığı nedeniyle iş bulamayan, kariyer değiştiremeyen veya terfi alamayan yaşlı Amerikalılardan kaynaklanan ekonomik aktivite kaybı, 2018’de ABD ekonomisine 850 milyar dolarlık gayri safi yurtiçi hasıla kaybına mal oldu. AARP, yaş ayrımcılığının ABD’ye 2050’de 3,9 trilyon dolardan fazlaya mal olabileceğini buldu.

Yaşlanma karşıtı aktivist ve “This Chair Rocks: A Manifesto Against Ageism” kitabının yazarı Ashton Applewhite, “Yaşlanma karşıtı savunucuların yeni bir ürününün yetiştirilmesi fikrini seviyorum” dedi.

“Önyargı öğrenilir. Hiçbir çocuk ırkçı veya yaşlı olarak doğmaz. Bence ilerici çocuklar cinsiyetçilik ve ırkçılığın daha fazla farkına varıyorlar ve gündeme yaş ayrımcılığını eklemek kesinlikle mantıklı. Bunu her okulda görmek isterim,” dedi Applewhite.

Yaşlanma karşıtı bir aktivist ve Maine Yaşlanma Konseyi’nin yönetici direktörü olan Jess Maurer, New York City programının önemli olduğunu çünkü muhtemelen eski nesillerden daha uzun yaşayacak genç insanlara ulaştığını söyledi.

“Benzeri görülmemiş yeni bir uzun ömür yaşadığımız için, bugün yaş ayrımcılığı hakkında bilgi edinen gençler muhtemelen 100 yaşına kadar yaşayacaklar. olumsuz görüşlerle yaşayanlara göre daha sağlıklı ve daha mutlu yaşarlar. Bu nesil, yeni yaşam haritasını tamamen tasarlamamıza yardımcı olacak,” dedi Maurer.

Cortés-Vázquez, yaş ayrımcılığı kadar büyük ve yaygın bir şeyle mücadele etmenin zaman alacağını kabul ediyor.

“Kadınların oy hakkı fikrinin geçmesi süfrajetlerin 100 yılını aldı. Ama umut sonsuzdur. Ve süfrajetlerin interneti yoktu” dedi.


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: