Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Artan teknolojik işten çıkarmalara rağmen, ABD Şubat ayında yeni işler ekledi ve varlıklı tüketiciler harcamaya devam ediyor

Artan teknolojik işten çıkarmalara rağmen, ABD Şubat ayında yeni işler ekledi ve varlıklı tüketiciler harcamaya devam ediyor

Ekonomi, Şubat ayında beklenenden daha iyi 311.000 iş eklerken, Bank of America’dan alınan kredi ve banka kartı verileri, insanların ay boyunca harcamalarını güçlü bir şekilde sürdürdüğünü gösteriyor.

Tüketicilerin harcama istekliliği istihdam durumlarıyla yakından bağlantılıdır ve işsiz olan veya iş beklentileri hakkında endişelenen bir kişinin harcamalarını kısma olasılığı daha yüksektir.

Yani, ne oluyor?

Cuma günkü Şubat istihdam raporu, Ocak ayında 517.000 işten revize edilen bordrolara 504.000 büyük eklemenin ardından geldi. Ve bu, daha fazla teknoloji sektörü işten çıkarmanın istikrarlı davul ritmi ile bile. Bazı gözlemciler, işgücü piyasasının buna daha ne kadar ayak uydurabileceğini merak ediyor. Ancak, tüketici harcama alışkanlıkları herhangi bir ipucu veriyorsa, Bank of America Enstitüsü’nden alınan veriler, hala gidilecek yer olduğunu gösterebilir.

Bir yıl öncesine göre, Şubat ayında tüketici kredi ve banka kartı harcamaları yıllık bazda %2,7 arttı. Bu, Ocak ayındaki yıllık %5,1’lik harcama artışından daha düşük, ancak Bank of America Enstitüsü araştırmacılar, sayıların bekleyen tüketicinin hala devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

Araştırmacılar, düşük gelirli hanelerin tasarruflarına daha fazla güvendiğine dair işaretler gibi bir baskı olduğunu söyledi. Yine de, “işgücü piyasasının gücü, ABD’li tüketicilerin enflasyonist baskılardan büyük ölçüde kurtulmasına izin verdi.”

Araştırmacılar Perşembe günkü bir raporda, “Güçlü işgücü piyasaları” tüketici harcamalarını artırıyor ve teknoloji sektöründeki işten çıkarmaların herhangi bir etkisinin “ılımlı” olduğunu yazdı.

Ayrıca okuyun: Perakende satışlar 2023’ün başında %3 arttı, ekonominin büyümeye devam ettiğinin açık bir işareti

Arka plan, Twilio TWLO’nun da dahil olduğu bir şirketler listesindeki çok görünür işten çıkarmalardır.
-6.59%,
DocuSign DOCU,
-22,85%,
Salesforce Inc.CRM,
-3.10%,
Yakınlaştırma Görüntülü İletişim ZM,
-%0,74,
eBay Inc.EBAY,
-2.12%,
Spotify Teknoloji SPOT’u,
-1.83%,
Google ana şirketi Alphabet Inc GOOG,
-%1,78.
ve dahası.

Layoffs.fyi web sitesinde yer alan bilgilere göre, açıklanan işten çıkarmaların devam eden çetelesinde, yılın başından bu yana 122.000’den fazla küresel teknoloji sektörü çalışanı işten çıkarıldı.

Cuma günü, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun iş raporu, “bilgi endüstrisinde” 25.000 iş kaybı ve Kasım ayından bu yana sektörde 54.000 iş kaybı kaydetti.

Çalışma İstatistikleri Bürosu sözcüsüne göre, bu kategoriye giren sektör türleri arasında gazete yayıncıları, yazılım yayıncıları, radyo yayıncılığı, medya akışı, sosyal medya ağları ve web arama portalları yer alıyor.

Şimdi bunu Bank of America Enstitüsü BAC’ye karşı koyun,
-%0,88
araştırmacıların altı teknoloji sektörü sıcak noktasında bankanın verilerine baktığı veriler: Kaliforniya’da San Francisco ve Los Angeles, Austin, Teksas, Washington DC, Boston, Mass. ve New York City.

Bu yerlerde, hanelerin toplam kart harcaması Eylül ayından bu yana %1 düşmüş olabilir – “belki de teknoloji kesintilerinin bir sonucu olarak.”

Araştırmacılar, teknoloji sektörü çalışanlarının daha fazla kazanma eğiliminde olabileceğinden, yılda en az 125.000 dolar kazanan hanelerden gelen bilgilere daha yakından baktılar. 2022’nin ortalarında, bu hesapların bu seviyenin altındaki hesaplardan biraz daha yüksek oranda harcama yaptığı bir zaman vardı.

Ancak bu üst düzey hesaplar için harcama artışları, bu büyük merkezlerdeki 125.000$’ın altındaki hesaplar için yapılan harcama artışlarıyla artık aynı çizgide. Araştırmacılar, aynı modelin ülke genelinde gerçekleştiğini söyledi.

Araştırmacılar, “Bu nedenle, şu anda yüksek gelirli tüketiciler üzerinde teknoloji işten çıkarma duyurularının ek bir etkisi olmadığını düşünüyoruz” diye yazdı.

İşten çıkarılan teknoloji sektörü çalışanlarının, yeteneklerini yeni endüstrilere taşıyarak hızla iş bulmaları tamamen mümkün. Ancak bu, bir işi kaybetmenin ve yeni bir işe girmenin kolay veya düşük stresli bir süreç olduğu anlamına da gelmez.

Indeed Hiring Lab’de Kuzey Amerika ekonomik araştırma direktörü Nick Bunker, “Sıkı işgücü piyasasının faydalarından biri, yalnızca işsizliğin düşük olması değil, aynı zamanda işçilerin uzun süre işsiz kalmamasıdır” dedi. İş arama sitesi Indeed’in ekonomik araştırma kanadı.

Medyan işsizlik süresi 8,3 haftaya düştü ve bu, 9 haftadan biraz fazla olan 2019 ortalamasının altında. Bunker, “Teknoloji çalışanlarının ne kadar süre işsiz kaldığını öğrenmek için daha ayrıntılı mikro verileri beklememiz gerekecek, ancak bu muhtemelen genel ortalamanın altında” dedi.

İş piyasası “bir güç kaynağı” ve “ABD ekonomisi için güçlü bir temeldir. Umarım gelecekteki fırtınaları atlatabilir” diye ekledi.


İlginizi Çekebilir

Bed Bath & Beyond hisse senetleri, satış sonrası düşük uyarı ve büyük hisse arzı nedeniyle rekor kırdı

Bed Bath & Beyond Inc. BBBY’nin Hisseleri, -26.23% Perşembe günü, sorunlu ev eşyaları perakendecisinin büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: