Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Analistler, Hawley Senato oylamasını istediği için ABD TikTok yasağının olası olup olmadığı konusunda hemfikir değiller

Analistler, Hawley Senato oylamasını istediği için ABD TikTok yasağının olası olup olmadığı konusunda hemfikir değiller

Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley konuyla ilgili hızlandırılmış bir oylama yapmaya hazır göründüğünden, Çarşamba günü ABD’de TikTok’u yasaklamaya yönelik iki partili çabada yeni bir hamle bekleniyor.

Hawley, çarşamba günü oybirliğiyle Senato’dan geçiş talebinde bulunmayı planlıyor. video paylaşım uygulamasını yasaklamak için yasa tasarısı yayınlanan birden fazla rapora göre ABD cihazlarına indirilmekten.

Missouri senatörünün manevrasının başarılı olması beklenmiyor. Tek bir itiraz onu rayından çıkarabilir ve Kentucky’den GOP Senatörü Rand Paul Salı günü Fox News’e söyledi Çin’e ait uygulamanın yasaklanmasına karşı olduğunu, çünkü bu “İlk Değişikliğe aykırı” olduğunu söyledi.

TikTok’u hedefleyen farklı bir yasa tasarısı, yaygın olarak daha iyi bir şansa sahip olarak görülüyor. Virginia’dan Demokrat Senatör Mark Warner ve Güney Dakota’dan Cumhuriyetçi Senatör John Thune tarafından önerilen Kısıtlama Yasası, ABD ticaret bakanına ulusal güvenlik gerekçesiyle yabancı teknolojileri yasaklamak için yeni yetenekler verecek. Biden yönetiminin desteğine sahip ve çarşamba itibariyle Senato’da 21 eş sponsor.

Ayrıca bakınız: TikTok CEO’su, uygulamayı yasaklayabilecek yasa tasarısının daha fazla destekçi toplaması nedeniyle duruşmada Demokratlar ve Cumhuriyetçiler tarafından eleştirildi

Warner ve Thune, TikTok’u hedef alan bir House tasarısının sponsoruyla birlikte çalışarak farklılıkların üstesinden gelmek ve iki önlemi birleştirmek istiyor. semafor raporu. Meclis mevzuatı, odanın Dış İlişkiler Komitesine başkanlık eden Teksaslı GOP Temsilcisi Michael McCaul’dan geliyor.

Peki, TikTok bu yıl ABD’de fiilen yasaklanacak mı?

TikTok CEO’su Shou Zi Chew, geçen hafta bir Meclis oturumunda iki partili bir tartışmaya katlanıp Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çok az destek bulduktan sonra, bazı analistler bir yasağın aslında muhtemel olduğunu tahmin ettiler. Diğerleri olmadığını söylediler.

Daniel Ives liderliğindeki Wedbush analistleri Pazar günü bir notta yasaklama şansının %90’ın üzerinde olduğunu çünkü Capitol Hill’deki duruşmanın TikTok için bir “felaket” olduğunu söyledi.

Benzer şekilde, Pangea Policy’den Terry Haines, Chew’in House Energy and Commerce Committee önündeki ifadesinden önce %75 olan bir yasaklama olasılığını %85’e çıkardı.

Öte yandan, Evercore ISI’dan Tobin Marcus, uygulamanın 150 milyon ABD’li kullanıcısından alınmayacağını öne sürdü.

Marcus bir notta, “Diğer bazı analistlerin, bu duruşmanın ardından şirket üzerindeki yasal kısıtlamaların çok daha hızlı ilerleyebileceğine dair spekülasyon yaptığını duyduk” dedi. “Ama bunu bir tuz tanesi ile alırdık. TikTok’a yönelik yaygın düşmanlığa rağmen, Kongre’de doğru tepki konusunda hâlâ birbiriyle yarışan görüşler var ve bağımsız bir yasayı hareket ettirmek çok zor olacak. Kongre eylemi için muhtemel pencerenin hala olduğunu düşünüyoruz. [the fourth quarter]ve şansın %50’nin altında olduğunu.”

Ayrıca okuyun: TikTok olmasaydı, Amerikalılar 53 milyar boş saatleriyle ne yapardı?

Capital Alpha Partners’tan Robert Kaminski, Pekin merkezli ByteDance Ltd.’ye ait olan uygulamada bir yasaklama öngörmüyor.

Kaminski, “Kongre’nin TikTok’u yasaklayan yeni bir yasa çıkarmasını hâlâ beklemiyoruz” diye yazdı.

“Duruşma, teknoloji şirketlerine yönelik birbirinden farklı pek çok eleştirinin Kongre’nin herhangi bir tanesini çözme eylemini karmaşık hale getirdiğini söyleyen, uzun süredir sahip olduğumuz ‘Büyük Teknolojinin Kaos Teorisi’ni güçlendirdi. Çin bağlantısı duruşmada ön plandaydı, ancak tartışma daha geniş teknoloji platformu temalarını kapsıyordu” diye yazdı.

Hawley, geçen hafta Çin Komünist Partisinin TikTok’u bir Amerikalının konumunu, tuş vuruşlarını, mesajlarını ve kişi listesini izlemek için kullanabileceğini tweetledi. “Şimdi yasakladedi senatör.

TikTok yasağı, Snapchat ana şirketi Snap Inc. SNAP gibi ABD’li sosyal medya oynatıcılarına yardımcı olabilir.
-3.03%,
Facebook ana şirketi Meta Platforms Inc. META,
+2.09%
ve YouTube ana şirketi Alphabet Inc. GOOG,
+%0,38

GOOGL,
+0.23%,
yazılım devi Oracle Corp. ORCL ise,
+%0,29
Height Capital Markets’teki analistlerin yakın tarihli bir notuna göre, TikTok’u bir müşteri olarak sayan, zarar görebilir.

Height’tan Benjamin Salisbury, TikTok için yasama yasağı veya zorunlu satış olasılığını yaklaşık %55 olarak belirledi.

Şimdi Oku: Perşembe günkü House’un TikTok hakkındaki duruşması neden önceki teknoloji saldırılarından farklıydı?

Fikir: Kongre TikTok’u yasaklamak yerine asıl işini yapmalı


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: