Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Analistler, Çin’in büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirlemesinin ardından neler söylüyor?

Analistler, Çin’in büyüme hedefini yüzde 5 olarak belirlemesinin ardından neler söylüyor?

Çin Ulusal Halk Kongresi, ülkenin büyüme hedefini yaklaşık %5 olarak belirledi. Buna yanıt olarak analistlerin söyledikleri:

JPMorgan: Oradaki analistler, hedefin genellikle Aralık ayındaki NPC toplantısından çok önce belirlendiğini vurguladılar. “Aralık ve Mart arasındaki gelişme genellikle büyüme hedefini etkilemeyecektir (belki de tek istisna, COVID salgınının ardından 2020’de herhangi bir büyüme hedefinin açıklanmamasıdır). Aralık ayında, ‘yaklaşık %5’ açıkça muhafazakar bir büyüme hedefi değildi ve büyüme istikrarına ve büyüme kalitesine yapılan vurguyu gösteriyor” dediler.

Societe Generale: “Yaklaşık %5’lik büyüme hedefi yetersiz görünebilir, ancak bunu, politika yapıcılar arasında güven eksikliğinden ziyade, yaklaşmakta olan yeni hükümet ekibinin ‘düşük hedefleme ve aşma’ stratejisi olarak görüyoruz” diyor. , bu da ne mali ne de parasal gevşemede gözle görülür bir adım olmadığını ekliyor. “Aslında, bu yıl Çin ekonomisine yönelik en büyük teşvik, sıfır COVID ve COVID’in sona ermesi ve ikinci en büyük teşvik, NPC raporlarında yeniden teyit edilen, emlak ve internet platformlarına yönelik daha pragmatik bir politika duruşu.”

TD Securities: “Daha önce, bunun kolayca ulaşılabilir bir hedef olduğunu vurgulamıştık, ancak yetkililer daha fazla teşvikin sunulmasına ilişkin beklentileri frenliyor gibi görünüyor. Diğer ekonomik hedefler geçen yıla genel olarak benziyordu: %3 mali açık (2022: %2,8), özel yerel yönetim tahvil kotası 3,8 trilyon Yuan (2022: 3,65 trilyon Yuan), istihdam yaratma oranı 12 milyon (2022:>11 milyon) ve TÜFE enflasyonu %3 civarında (2022: %3)” dediler. TD, yeniden açılış odaklı rallinin çekiş gücünü kaybettiğini ve “yetkililerin güçlü parasal ve mali yardım olasılığını göz ardı etmesi, hisse senetleri için daha fazla ters rüzgar olduğunu gösteriyor” dedi.

UBS: “Hem büyüme hedefi hem de politika tonu, temel varsayımımızla uyumlu, ancak daha fazlasını umut eden bazı piyasa katılımcılarını hayal kırıklığına uğratabilir” diyorlar. UBS, 2023 için GSYİH büyüme görünümünü %4,9’dan %5,4’e ve 2024 GSYİH görünümünü %4,8’den %5,2’ye çıkardı. Yeniden açılışın beklenenden daha iyi ilerlediğini, ABD ve Avrupa ekonomilerinin beklenenden daha dirençli olduğunu ve politika bankalarından daha fazla borç verme de dahil olmak üzere artan yarı-mali politika desteğinden potansiyel olumlu şeyler gördüklerini söylüyorlar.

Şangay Bileşik SHCOMP,
-0.19%
Pazartesi günü %0.2 düşerken, Hang Seng HSI,
+0.17%
Tokyo ve Seul’de görülen daha büyük hareketlerin altında performans göstererek %0,2 arttı. Alibaba’nın BABA’sı,
+%1,29
ABD borsasında işlem gören hisseler %1 yükseldi.


İlginizi Çekebilir

Opinion: What’s worth streaming in April 2023? Here are the best picks in a crowded month.

Feel like there’s just too much to watch these days? You’re not alone. And it’s …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: