Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Analist, Spotify’ın yeni TikTok dansının finansal durumu hemen artırmasının pek olası olmadığını söylüyor. Ancak diğerleri karları – ve fiyat artışlarını – önde görüyor

Analist, Spotify’ın yeni TikTok dansının finansal durumu hemen artırmasının pek olası olmadığını söylüyor. Ancak diğerleri karları – ve fiyat artışlarını – önde görüyor

Birçok müzisyen, hayatı algoritma üzerinde yönetmek için mücadele ediyor. Ancak Wall Street, en azından Çarşamba günü gördüklerini beğendi, çünkü ses akışı hizmeti Spotify Technology, platformuna daha fazla TikTok benzeri tatlandırıcı ekledi.

Spotify SPOT, Çarşamba günkü ikinci “Stream On” sunumunda,
-2.41%
yöneticiler, kullanıcılar ve sanatçılar için yapay zeka destekli bir dizi yeni kişiselleştirilmiş özellik tanıttı: Ses önizleme klipleriyle yüklenen kişiselleştirilmiş beslemeler; kişiselleştirilmiş öneriler ve daha gelişmiş arama işlevleri; geçen ay çıkış yapan kişiselleştirilmiş bir AI DJ; ve sanatçıların profillerine gönderebilecekleri kısa videolar. Spotify ayrıca, daha düşük bir telif ödemesi eklenmiş olsa da, belirli şarkıları daha agresif bir şekilde tanıtabilen Keşif Moduna daha fazla bağımsız sanatçının erişmesine izin veriyor.

Spotify’ın baş ürün ve teknoloji sorumlusu Gustav Soderstrom sunumda “Amacımız zaman çalmak değil,” dedi. “Kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmaktır.”

Raymond James analistleri, Perşembe günü bir araştırma notunda, yenilemenin hala para kaybetmekte olan şirket için mali durumu hemen artırmayacağını söylediler. Ancak yeni özelliklerin etkisini genel olarak güçlendirebileceğini söylediler.

“Muhtemelen finansal tablolara hemen katkı sağlamasa da, duyuruların platformu içerik oluşturucular için daha da çekici bir yer haline getireceğini ve katma değer açısından şirketlerle müzakerelerde şirket için potansiyel olarak daha fazla cephane sağlayabileceğini düşünüyoruz.” söz konusu.

Bu arada JPMorgan analistleri, Spotify’ın “içerik ve oluşturma platformlarına/araçlarına yapılan podcast yatırımlarından kaynaklanan en yüksek etkiyi artık geride bıraktığını” söyledi. Platformun podcast işinin bu yıl veya gelecek yıl kâr etmeye başlayabileceğini söylediler.

“Ayrıca önümüzdeki aylarda ABD’de bireysel plana yönelik bir fiyat artışının muhtemel olduğuna inanıyoruz ve bunun artan yıllık geliri (211 milyon dolardan fazla) artırabileceğini tahmin ediyoruz” dediler.

Bunu başarmak için Spotify, şirket işten çıkarmalarının ardından daha zayıf bir dijital reklam pazarında gezinmek zorunda kalacak. Finans Direktörü Paul Vogel, Çarşamba günü bir Morgan Stanley konferansında, reklam talebindeki eğilimlerin ilk çeyrekte hala “dalgalı” olduğunu söyledi.

Spotify İcra Kurulu Başkanı Daniel Ek geçen yıl ABD aboneliklerinde bir fiyat artışı fikrini gündeme getirdi. Ancak herhangi bir artış, oteller, benzin, ulaşım ve uçak bileti gibi şeyler için artan fiyatlar olarak gelir ve ekipman kıtlıkları, en popüler sanatçılar dışında herkes için turneyi zorlaştırır.

Analistler bir fiyat artışı üzerinde spekülasyon yaparken, sanatçılar Spotify ve diğer akış hizmetleri tarafından sağlanan düşük ücretten – akış başına bir sentin bir kısmı gibi – şikayet ettiler. “Stream On” sunumu sırasında Spotify, müzik endüstrisine yapılan tüm zamanların ödemelerinin 40 milyar dolara yaklaştığını söyledi.

Spotify, gelirinin çoğunu plak şirketlerine ve sektördeki diğerlerine ödüyor; bu para, diğerleri payını aldıktan sonra sanatçılara süzülüyor. Ancak Spotify, sanatçıların ve Wall Street’in talepleriyle mücadele ederken, JPMorgan analistleri, bu telif hakkı ödemelerinin Spotify için “uzun vadede marjlara ağırlık vereceği” konusunda uyardı.

Ve kime sorduğunuza bağlı olarak yapay zeka, sanatçıların çalışmalarına bir geliştirme veya ikame işlevi görebilir. Ve ChatGPT gibi robotların popülaritesi ile yöneticiler teknolojiyi nasıl kullanacakları konusunda çok daha fazla heyecanlanıyorlar.

Morgan Stanley konferansı sırasında Vogel, yapay zeka destekli DJ’i hakkındaki geri bildirimlerin şu ana kadar “harika” olduğunu da söyledi. Ancak metrikleri sunmak için çok erken olduğunu söyledi. Yine de, AI’nın müzik yapmadaki rolünün artan varlığına ve endişelerine değindi.

“Yapay zekanın müzikle ilgili diğer tartışma alanı, elbette, üretken yapay zekanın müzik yaratmak için ne anlama gelebileceğidir” dedi. “Ve tabii ki plak şirketlerinden, özellikle de Universal’den Spotify ve diğer yerlerde algoritmik olarak neler olup bittiğine çok fazla odaklanılıyor: İçerik oluşturma, etkileşimi artırma ve tüketicileri Spotify’da duydukları, ama aynı zamanda sanatçının üretken yapay zeka konusundaki endişelerini de açıkça ele alıyorlar mı?

Spotify’ın amacının “yaratıcıların yaratabileceği ve kullanıcıların kendileri için en iyi deneyimi elde edebileceği bir ürün yaratmak” olduğunu da sözlerine ekledi. Ancak piyanolardan elektronika’ya kadar makinelerin on yıllardır müzik yapımında daha büyük bir rol üstlendiğini belirtti.

“Bence sadece gelişecek ve biz de onunla birlikte gelişmek zorunda kalacağız” dedi.

Spotify hisseleri Perşembe günü %1,3 düştü. Son 12 ayda, bu hisseler %8,2 düştü. Karşılaştırıldığında, S&P 500 Index SPX,
-1.85%
bu süre içinde %7,5 düştü.


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: