Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Analist: Öğrenci kredisi geri ödeme moratoryumunun sona ermesi bankaları ve ekonomiyi vurabilir

Analist: Öğrenci kredisi geri ödeme moratoryumunun sona ermesi bankaları ve ekonomiyi vurabilir

Banka krizi bitti mi? Pekala, ünlü son sözler falan, ama Pazartesinin erken saatlerinde işler daha iyi görünüyor: hafta sonu hiçbir banka batmadı, SVB’nin yeni bir sahibi var ve hatta Deutsche Bank DBK,
+6.52%
hisseleri daha yüksek işlem görüyor.

Ya da belki değil. Capital Economics’e göre, aktiflere göre ilk 25’in dışındaki bankaların verdiği tüm kredilerin %40’ını oluşturan ticari mülkiyet sorunu hâlâ var.

“En kötü senaryoda, küçük bankalar ile ticari mülkler arasında, bu bankaların sağlığıyla ilgili endişelerin mevduat kaçışına yol açtığı, bu da bankaların ticari gayrimenkul kredileri talep etmesine neden olan ve daha sonra hızlanan bir ‘kıyamet döngüsü’ oluşması mümkündür. firma, varlık tabanının önemli bir bölümünü oluşturan bir sektörde, bankaların sağlığına ilişkin endişeleri artıran ve böylece kısır döngüyü tamamlayan bir gerileme” uyarısında bulunuyor.

Ve Jefferies’de para piyasası ekonomisti olan Thomas Simons, ufukta başka bir endişe olduğunu söylüyor: öğrenci kredisi geri ödeme moratoryumunun yaklaşan sonu.

Öğrenim kredisi ödemeleri Ağustos ayı sonuna kadar veya Yargıtay kararına bağlı olarak muhtemelen daha önce yeniden başlamak zorunda kalacak, yani 45 milyon kişi yeniden kredi ödemeye başlayacak.

İlgili: SoFi CEO’su Anthony Noto, öğrenci kredisi ödemesinin duraklatılmasıyla ilgili dava açarken: “Ben de hissedarlarımızı koruyorum”

New York Fed verilerine atıfta bulunarak, ertelemede olmayan bir borçlu için ortalama öğrenci kredisi ödemesinin ayda 393 $ olduğunu söylüyor – hangi ölçütün kullanıldığına bağlı olarak harcamanın yaklaşık% 1’i. “Bu kulağa mütevazı bir darbe gibi gelebilir, ancak gelir üzerindeki etkisi, tüketimde gözle görülür bir yavaşlamanın izlediği 2013’teki ‘Mali Uçurum’la ilişkili vergi artışlarına çok benziyor” diyor.

Kabul edildi, pandemik tasarruflar enflasyon için bir tampon görevi gördü. Ancak bunun kabaca yarısı şimdi gitti ve bu tasarruflar zaten daha varlıklı hanelerde yoğunlaştı. “Hanehalkları bilançolarında hâlâ pandemiden kaynaklanan fazla tasarrufların kabaca yarısına sahip, ancak harcamalardaki önemli artışı karşılamak için daha az tampon var” diyor.

Öğrenci kredisi gecikme oranları şu anda temelde sıfır – ödeme yapmak zorunda olmadığınız zaman nasıl geç kalabilirsiniz – ancak otomobiller, ipotekler ve kredi kartları için olanlar son zamanlarda arttı.

“Öğrenci kredisi ödemelerinin yeniden başlamasıyla hanehalkı bilançolarına uygulanan baskı, kredi talebinin artmasına neden olabilir, ancak bu yalnızca borçlarını ödemekte zorlanan borçlulardan gelebilir” diyor.

“Azalan kredi talebi, yakın zamanda ortaya çıkan stres ve mevduat kaçışından önce küçük ve bölgesel bankalar için zaten bir karlılık riskiydi. Riskler geçen aya göre açıkça arttı ve hanehalkı kredi kalitesi kötüleştikçe daha da artacak” dedi.

Simons, öğrenci kredisi uçurumunun başka bir endişeyle, yaklaşan borç tavanı sorunuyla örtüştüğünden bahsetmedi bile. İki Partili Politika Merkezi geçen ay, federal hükümetin artık tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği günün muhtemelen yaz veya sonbahar başında geleceğini söyledi.

Marketler

ABD hisse senedi vadeli işlemleri ES00,
+%0,72

NQ00,
+0.20%
S&P 500 SPX için art arda ikinci haftalık kazancın ardından daha yüksek işaret ediyordu,
+%0,74.
10 yıllık Hazine tahvilinin faizi %3,46’ya yükseldi.

Daha fazla piyasa güncellemesi ve hisse senetleri, opsiyonlar ve kripto için uygulanabilir ticaret fikirleri için, Investor’s Business Daily’den MarketDiem’e abone olun.

Vızıltı

İlk Vatandaşlar Bankası FCNCA,
+%44,54
Federal Deposit Insurance Corp., mevduat sigortası fonunun 20 milyar dolarlık zararı karşılamaya hazırlandığını duyurdu. First Citizens’ın hisseleri %24 arttığı için yatırımcılar anlaşmayı alkışladı.

Haber, First Republic Bank FRC dahil olmak üzere bölgesel bankaları kaldırdı.
+22.05%
pazar öncesi ticarette.

Fed Valisi Philip Jefferson saat 17.00’de para politikasının aktarımı ve uygulanması hakkında konuşuyor. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, “Ulusla Yüzleş” programı finans sektöründeki stresin ABD’yi resesyona yaklaştırdığını söyledi.

Twitter’ın kaynak kodunun bir kısmı internete sızdı.

McDonald’s MCD’si,
+0.20%
İktidar koalisyonu tarafından geliştirilen yeni yargı kurallarını protesto etmek için giden uçuşları kısıtlayan daha geniş bir kapatmanın parçası olarak İsrail’deki mağazalarını kapattı.

novartis NVS,
+6.90%
ilaç üreticisinin bir göğüs kanseri ilacıyla ilgili olumlu deneme verileri bildirmesiyle hisseler yükseldi.

web’in en iyisi

The American Prospect’ten Signature Bank’a ilginç bir dalış, bankanın başarısız mı yoksa kurban mı olduğunu soran.

binlerce emekli birikimlerini dondurmak finansçı Greg Lindberg’in imparatorluğunda hukuk savaşları şiddetlenirken.

Birleşik Otomobil İşçileri’nin başkanı bir parti lehine görevden alındı. otomobil üreticileriyle daha sert bir çizgi isteyen aday.

En çok izlenenler

Doğu sabah 6’dan itibaren en aktif borsa şeritleri vardı.

Kayan yazı

Güvenlik adı

TSLA,
+%3,41

tesla

FRC,
+22.05%

Birinci Cumhuriyet

GME,
-2.00%

Oyunu Durdur

BBBY,
-%0,72

Yatak Banyosu ve Ötesi

AMC,
-%0,78

AMC Eğlence

MULN,
+%3,40

Mullen Otomotiv

TRKA,
-2.41%

Troyka Medya

AAPL,
+%0,12

Elma

MAYMUN,
-%3,45

AMC Entertainment tercihleri

NVDA,
+%0,55

Nvidia

Grafik

Bu grafik, küçük bankalardan büyük bankalara mevduat çıkışlarını gösteriyor ve Fed’in Cuma günkü kapanışından sonra yayınladığı 15 Mart’a kadar olan verileri içeriyor. Jeroen Blokland, The Market Routine blogunu kim yazar?, küçük banka sıkıntılarının durgunluk şansını artırdığını söylüyor. “2022’nin aksine piyasalar haklı olabilir ve [Fed Chair Jerome] Powell faiz oranları konusunda yanılıyor. Ne yazık ki, kazanç beklentilerine bir bakış, piyasaların bu noktada bir durgunluğu fiyatlamadığını ortaya koyuyor. Hisse senetleri ve gayrimenkul ve yüksek getirili tahviller gibi diğer riskli varlıklar konusunda temkinli olmaya devam ediyorum” diyor.

Rastgele okumalar

Pandemiden sonra teknoloji serveti düşmüş olabilir, ancak Crocs için talep yok
CROX,
-%0,41.

Fransızlar küçük bir devrime izin vermeyecek güzel bir kadeh kırmızı şarabın önüne geç.

Çinli sanatçı Ai Weiwei bir Monet’i yeniden yarattı — lego kullanarak.

Bilmeniz Gerekenler erken başlar ve açılış ziline kadar güncellenir, ancak e-posta kutunuza bir kez gönderilmesi için buradan kaydolun. E-postayla gönderilen sürüm Doğu saatiyle yaklaşık 7:30’da gönderilecek.

Unsur.net muhabiri Charles Passy ve ekonomist Stephanie Kelton ile birlikte Money in Best New Ideas podcast’ini dinleyin.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: