Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Analist: Kredi büyümesi, düşük marjlar büyük bankaların gökyüzünü bulutlandırıyor

Analist: Kredi büyümesi, düşük marjlar büyük bankaların gökyüzünü bulutlandırıyor

JPMorgan analistleri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, banka hisseleri 2023’te geniş piyasanın gerisinde kaldıktan sonra biraz toparlanabilirken, büyük bankalardan gelen ilk çeyrek kazanç güncellemeleri sektörün üzerinde büyük bulutlar dolaştığı için çok fazla ek destek sağlamayabilir.

Bankalar, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın geçen ay mevduat sahiplerinden hızlı bir şekilde para çekilmesinin ardından katlanmasının ardından enflasyondan resesyona ve bankacılık sistemindeki gerginliklere kadar bir dizi endişeyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

JPMorgan, Bank of America Corp. BAC’ın fazla kilolu notlarını yineledi,
+%0,36,
Citizens Financial Group Inc. CFG,
+%0,76,
PNC Finansal Hizmetler Grubu A.Ş. PNC,
+%0,26,
Bölgeler Financial Corp. RF,
+%0,27
ve US Bancorp USB,
-%0,39.

Citigroup Inc. C’nin tarafsız notlarını yineledi,
+%1,44,
Beşinci Üçüncü Bancorp FITB,
+0.81%,
Truist Financial Corp.TFC,
+1.31%
ve Wells Fargo & Co. WFC,
+1.93%.

JPMorgan Chase, Wells Fargo & Co. ve Citigroup, Cuma günü büyük bankalardan ilk çeyrek kazanç raporlarını açıklayacaklar.

Bölgesel bankalar istikrar kazanıyor gibi görünse de, yatırımcılar borç ihraç etmek daha pahalı hale geldikçe, kredi büyümesi konusunda daha büyük bankalara yönelik zorlukları değerlendirmeye devam ediyor. Diğer belirsizlikler arasında tüketici harcamalarında bir yavaşlama, kredi yaratma üzerindeki etkiler ve daha yüksek düzenleyici gereklilikler beklentisi ve kalıcı jeopolitik riskler yer alıyor.

JPMorgan analisti Vivek Juneja bir araştırma notunda, “Yakın vadede, çok olumsuz hava göz önüne alındığında, banka hisselerinde ılımlı bir toparlanma olabilir, ancak orta vadede banka hisselerinin yukarıda belirtilen endişeler nedeniyle dalgalı ve baskı altında kalmasını bekliyoruz” dedi.

Diğer kapsamlı gelirler hariç tutulduğunda, banka hisseleri artık fiyat-kazanç oranları ve fiyat-toplam defter değeri bazında uzun vadeli ortalamaların altında işlem görüyor.

Genel olarak JPMorgan, net faiz gelirinde önceki çeyreğe göre %2’lik bir düşüş ve zayıf yatırım bankacılığı geliri ile dengelenen beklenenden güçlü ticaret geliriyle daha yavaş kredi büyümesi bekliyor.

Kredi kartları, büyük bankalarda çift haneli büyüme ile bankalar için parlak bir nokta olmaya devam ediyor. Mortgage bankacılığı gelirinin, ipotek başvurularının hızlanmasıyla bu çeyrekte bir miktar toparlanması bekleniyor.

JPMorgan analistleri, büyük bankaların rezervlerinde bir miktar birikim yapmasının beklenmesiyle birlikte, genel kredi kalitesinin sağlam kalmasının beklendiğini söyledi.

KBW Nasdaq Bankası Endeksi BKX,
+%0,82
Nasdaq COMP’un %14,4’lük artışına kıyasla 2023’te %19,5 düştü,
-0.03%
ve S&P 500 SPX ile %6,4 artış,
+0.10%.
Financial Select Sektörü SPDR borsa yatırım fonu XLF,
+%0,22
2023’te %6,6 düştü ve SPDR S&P Regional Banking ETF KRE,
+%0,52
ayrıca bu yıl şu ana kadar %26,8 düştü.

Ayrıca okuyun: JPMorgan, tröst bankalarının bölgesel bankalardan daha iyi durumda olması nedeniyle Northern Trust’ı düşük ağırlıktan nötr duruma yükseltti


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: