Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Amerikalılara ekonominin daha iyi olduğunu söylemeyin, resesyondan endişe ediyorlar

Amerikalılara ekonominin daha iyi olduğunu söylemeyin, resesyondan endişe ediyorlar

Yalnızca Unsur.net’a sağlanan yeni bir Harris Poll anketine göre, bu yılın başlarındaki bazı nispeten iyi haberlere rağmen, Amerikalılar ekonomi konusunda derinden endişeli.

Harris Poll yetkililerine göre, bu ay yapılan anket, yanıt verenlerin %87’sinin ekonomi ve enflasyon konusunda endişeli olduğunu ortaya çıkardı – bu rakam, geçen yıl boyunca tüm mali iniş çıkışlar boyunca sabit kaldı.

Harris Poll CEO’su Will Johnson, ekonomik endişenin “büyük bir şey olduğunu ve kaygının ana itici gücü olarak COVID’i geride bıraktığını” söyledi.

Johnson, birçok Amerikalı için ekonomik eğilimlerin iyileşmesinin önemli olmayabilir, çünkü “enflasyon burada, gerçek ve [you’re] her yerde görmek.”

Ocak ayı ekonomik verileri birkaç cephede bazı olumlu haberler gösterdi.

Ocak ayında 517.000 yeni iş eklendi – beklenenin iki katından fazla – ve işsizlik oranı 1969’dan bu yana en düşük rakam olan %3,4’e düştü.

Gösterge olarak tüketici fiyat endeksini kullanan yıllık enflasyon oranı ise Ocak ayında art arda yedinci ayda gerileyerek yıllık %6,4’e ulaştı. Haziran ayında bu rakam %9,1’di – 40 yılın en yüksek seviyesi. Oran, bir önceki yıla göre mal ve hizmetlerin maliyetini ölçer.

Bu bir gelişme olmakla birlikte, %6,4’lük oran, Fed’in ekonomi için en iyi olduğuna inandığı %2’lik enflasyon oranından hala çok daha yüksek.

Anket ayrıca Amerikalıların %50’sinin mali durumlarının kötüye gittiğini söylediğini ortaya koydu. Johnson, ne kadar kötü görünse de, anketin geçen Haziran’da gösterdiği ve %64’ünün durumlarının kötüleştiğini söylediği duruma göre bir gelişme olduğunu kaydetti Johnson.

Ek olarak, yeni Harris Poll anketi, Amerikalıların %80’inin potansiyel bir ABD ekonomik durgunluğundan endişe duyduğunu ve %46’sının işlerini kaybedebileceklerinden korktuğunu ortaya koydu.

Yine de bir diğer önemli barometre olan Michigan Üniversitesi’nin tüketici duyarlılığı endeksi, Amerikalıların ekonomi hakkında daha iyi hissetmeye başlamış olabileceğini gösterdi.

Michigan endeksi, cevaplara dayalıdır finansla ilgili çeşitli sorulara, Şubat ayında yükseldi art arda üçüncü ayda 2,3 endeks puanı arttı. Ancak Michigan ekibi, duyarlılığın hala iki yıl öncesine göre 14 endeks puanı daha düşük olduğunu kaydetti.


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: