Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın yön bulmakta zorlanıyor, bugüne kadarki hafta düşük işlem görüyor

Altın yön bulmakta zorlanıyor, bugüne kadarki hafta düşük işlem görüyor

Altın fiyatları Perşembe günü yön bulmakta zorlandı, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi, ancak hafta boyunca kayıp kaydetme yolunda ilerliyor.

Metal fiyatları Çarşamba günü dört seansta üçüncü kaybını kaydetti. Risk iştahındaki artış, ABD borsasında kazançlara yol açtı ve altının güvenli liman yatırımı olma cazibesini azalttı.

Fiyat eylemi
 • En aktif Haziran altın sözleşmesi GC00,
  +1.07%

  GCM23,
  +0.17%
  Comex’te 90 sent veya yaklaşık %0,1 düşüşle ons başına 1.983,60 Dolar’a geriledi ve fiyatlar en yüksek 1.993,40 Dolar ile en düşük 1.971,60 Dolar arasında işlem görüyor.

 • Mayıs teslimatı için gümüş SI00,
  +%1,02

  SIK23,
  +%1,02
  15,9 sent, %0,7 artarak ons ​​başına 23,625 dolara yükseldi.

 • Haziran teslimi PAM23 için paladyum,
  +%3,05
  44,40 $ veya %3,1 artışla ons başına 1.481,50 $’a yükselirken, Temmuz PLK23 için platin,
  -%0,59
  11.20$ veya %1.2 artışla ons başına 988.60$’a yükseldi.

 • Mayıs teslimi için bakır HGK23,
  -%0,23
  pound başına yaklaşık bir kuruş veya %0,1 düşüşle 4,0805 dolara geriledi.

Market sürücüleri

Kitco.com kıdemli analisti Jim Wyckoff, günlük bir yorumda, “Altın, bu hafta tacir/yatırımcı risk iştahındaki artış nedeniyle biraz kısıtlanıyor” dedi.

ABD gösterge hisse senedi endeksleri Perşembe işlemlerinde oldukça yüksek işlem gördü ve yatırımcıların dikkatini altından uzaklaştırdı.

Analistler, değerli metalin son birkaç seanstaki dar işlem aralığının, tüccarların, Federal Rezerv’in Cuma günü açıklanacak ABD tüketici fiyat enflasyonu için tercih ettiği gösterge de dahil olmak üzere ekonomik veri raporlarını beklemesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

StoneX’te EMEA ve Asya piyasa analizi başkanı Rhona O’Connell, “Bu, altının esasen bir tutma modelinde işlem görmesine yol açan ABD’den gelen ekonomik veriler için büyük bir hafta” dedi.

Ancak Perşembe günü yayınlanan 2022 dördüncü çeyreği ABD gayri safi yurtiçi hasılasına ilişkin nihai tahmin, dar bir işlem aralığında kalan altın fiyatları için fazla rehberlik sağlayamadı.

ABD ekonomisinin 2022 sonundaki büyüme oranı, zayıf tüketici harcamaları nedeniyle %2,6’ya gerilerken, kurumsal kârlar iki yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Başlangıçta hükümet, gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık %2,9 oranında arttığını söyledi. Veriler, ekonominin 2022 sonunda göründüğü kadar güçlü olmadığını ima ediyor.

Bu arada, geçen hafta işsizlik maaşı için başvuran Amerikalıların sayısı üç haftanın en yüksek seviyesi olan 198.000’e yükseldi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: