Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın vadeli işlemleri, banka endişelerinin Deutsche Bank’ı da etkilemesiyle 2.000$’ı zorluyor

Altın vadeli işlemleri, banka endişelerinin Deutsche Bank’ı da etkilemesiyle 2.000$’ı zorluyor

Altın vadeli işlemleri Cuma günü çoğunlukla yüksek işlem gördü, ancak bankacılık sektörü korkularının Alman Deutsche Bank’a da yayılması ve ABD borsasında düşüşe katkıda bulunması nedeniyle ons başına 2.000 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştı.

Gümüş fiyatları da yükseldi ve altı haftayı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesine yükseldi.

Fiyat eylemi
 • Nisan teslimi GC00 için altın vadeli işlemleri,
  +%0,08

  GCJ23,
  +%0,08
  Cuma işlemlerinde mütevazı kayıplar ve kazançlar arasında gidip gelmesine rağmen, Comex’te 1,10 $ veya yaklaşık %0,1 artışla ons başına 1.997 $’a yükseldi. FactSet verilerine göre Perşembe günü 10 Mart 2022’den bu yana en aktif sözleşme için en yüksek seviye olan 1.995,90 dolara yerleştiler. Hafta boyunca, fiyatlar yaklaşık %1,2’lik bir artışla yolundaydı.

 • Mayıs SI00 için gümüş vadeli işlemleri,
  +0.98%

  SIK23,
  +0.98%
  20.9 sent veya %0.9 artışla ons başına 23.465 dolara yükseldi ve Şubat başından beri görülmeyen seviyelerde işlem görüyor.

 • Haziran teslimi PAM23 için paladyum vadeli işlemleri,
  -2.32%
  Nisan platin PLJ23,
  -%1,33
  13.10$ veya %1.3 düşüşle ons başına 979.80$ oldu.

 • Mayıs teslimi için bakır vadeli işlemleri HGK23,
  -%1,48
  4 sent veya %1 düşüşle pound başına 4.084 dolara düştü.

Market sürücüleri

BullionVault’un araştırma direktörü Adrian Ash, Unsur.net’e “Büyük yuvarlak rakamın laneti yeniden ortaya çıktı ve altın 2.000 doları geçmek için mücadele ediyor” dedi.

Altın vadeli işlemleri, bu hafta iki kez daha gün içinde 2.000$’ın üzerine çıktıktan sonra, Cuma işlemlerinde 2.006,50$’a kadar yükseldi, ancak fiyatlar geçen yıl 10 Mart’tan bu yana hala bu kilit seviyenin üzerine çıkmadı.

Altın, Kaliforniya’daki Silicon Valley Bank’ın bu ayın başlarında çökmesinden bu yana güvenli liman girişlerinden faydalandı.

Deutsche Bank AG DBK, Cuma günü küresel piyasalara riskten kaçış havası geri döndü.
-8.63%
hisse senetleri 13’ten fazla gerilerken, yatırımcılar devlet borcunun güvenliğini aradıkça Hazine getirileri düştü.

Tıpkı 2008’de, altının Bear Stearns’in kurtarma paketinde ons başına 1.000 doları ilk kez aştığı gibi, “altın, endişeli tasarruf sahipleri ve yatırımcılardan güçlü bir teklif buldu, ancak gerçek bir krizde her şey satılır” dedi Ash, hisse senetlerinde büyük kayıplara dikkat çekerek bu, külçe için bir rüzgar olabilir.

Ancak 15 yıl öncesinden en büyük fark, merkez bankası alımlarından gelen güçlü teklif ve aynı zamanda Çin’in özel sektör altın talebidedi.

Ash, “Kısa vadeli panikler bir yana, altının son beş yılda basamak basamak yükseldiğini gösteren temel güç, gelişen piyasa ülkeleri ve hane halkları tarafından inşa edilen yükselen tabanla devam edecek gibi görünüyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: