Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın fiyatları, ABD’de işsizlik oranının beklenenden yüksek olması ve bankacılık sektörü endişeleri ile yükseldi

Altın fiyatları, ABD’de işsizlik oranının beklenenden yüksek olması ve bankacılık sektörü endişeleri ile yükseldi

Altın vadeli işlemleri, Silicon Valley Bank’ın iflas etmesinin ardından bankacılık sektörüne ilişkin endişelerden ve en son aylık ABD istihdam verilerinin ardından Hazine getirilerinde ve dolardaki düşüşten destek alarak Cuma gününü yükselişle tamamladı.

Şubat ayında yaratılan işlerin sayısı beklenenden fazla artmasına rağmen, veriler ABD işsizlik oranında aylık bir artış gösterdiğinden, değerli metal fiyatları yükseldi.

Fiyat eylemi
 • Nisan teslimi GC00 için altın,
  +1.77%

  GCJ23,
  +1.77%
  Dow Jones Market Data’ya göre, Comex’te 32.60$ veya %1.8 artışla ons başına 1.867.20$’da kapandı ve en aktif sözleşmenin fiyatları haftalık %0.7 artışla kapandı.

 • Mayıs teslimatı için gümüş SI00,
  +%1,61

  SIK23,
  +%1,61
  34 sent ya da %1.7 artışla ons başına 20.506 dolara yükseldi ve haftalık kaybını yaklaşık %3.5’e indirdi.

 • Mayıs teslimi HGK23 için bakır fiyatları,
  -%0,98
  Bir kuruş veya %0,2 düşüşle pound başına 4,0305 $’a geriledi ve haftada %0,9 kayıp yaşadı.

 • Haziran teslimi PAM23 için paladyum,
  -%1,43
  12.40$ veya %0.9 düşüşle ons başına 1.362.30$’a gerilerken, Nisan için platin PLJ23,
  +%1,06
  Ons başına 12.90$ veya %1.4 artışla 962.20$’a yükseldi ve haftalık %1.8 kayıp bildirdi.

Market sürücüleri

BullionVault’un direktörü Adrian Ash, Unsur.net’a verdiği demeçte, ABD istihdam verileri “sağlam”dı ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın şahin ifadesine ek olarak, altının tabanı için 1.800 dolar yakınında bir tehdit oluşturabilirdi” dedi.

Ancak külçe fiyatları için, Silicon Valley Bank’ın ana şirketi SVB Financial Group SIVB’nin hisselerindeki düşüşün şoku,

Ash, “Kredi kalitesi ve karşı taraf riskine ilişkin ani korkuların ortasında bankacılık hisseleri küresel borsaları düşüşe yönlendirdiği için altını yükselterek çok daha güçlü olduğunu kanıtladı” dedi.

Hükümetin Cuma günü bildirdiğine göre, ABD Şubat ayında 311.000 sağlam yeni iş yarattı.

The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler 225.000 yeni iş öngördüler. Geçen ay istihdamdaki artış, Ocak ayında revize edilen 504.000’lik (başlangıçta 517.000) artışın ardından geldi.

Ancak işsizlik oranı %3,4’ten %3,6’ya yükseldi ve saatlik ücretler yalnızca %0,2 artarak bir yılın en küçük artışını gördü.

GraniteShares portföy yöneticisi Jeff Klearman, “Beklenenden yüksek işsizlik oranına, ücret enflasyonundaki bir miktar soğumaya ve istihdam rakamlarının önceki aylara göre önemli ölçüde düşük olmasına tepki olarak” istihdam raporunun açıklanmasının ardından altın fiyatları yükseldi. GraniteShares Gold Trust BAR’ı çalıştıran,
+%1,68.

“Rakamlar, doğrudan soğuyan bir işgücü piyasasının göstergesi olmasa da, [Federal Reserve] küçük, 25 politikasına devam etmek için sebep [basis point] Halihazırda uygulanmakta olan zamların kümülatif etkisini görmeyi beklerken, oran artıyor” dedi.

Bu arada, California Mali Koruma ve İnovasyon Departmanı ve Federal Deposit Insurance Corporation, Santa Clara, California merkezli finansal hizmetler şirketinin büyük kayıplarını açıklamasının ardından, ana kuruluşu SVB Financial’ın hisselerindeki düşüşün ardından Cuma günü Silicon Valley Bank’ı kapattı. menkul kıymet satışlarından ve bilançosunu artırmayı amaçlayan bir hisse senedi arzından.

Okumak Janet Yellen: Hazine Bakanlığı, SVB dahil ‘birkaç bankayı’ izliyor

Gold Newsletter editörü Brien Lundin, altın “bankacılık sistemindeki bulaşmaya ilişkin endişelere tepki veriyor” dedi. “Yatırımcıların tüm bankacılık sektörüyle ilgili endişelerinin giderek arttığı aşikar.”

“Yatırımcıların tüm bankacılık sektörüyle ilgili endişelerinin giderek arttığı aşikar.”


— Brien Lundin, Altın Haber Bülteni

“Mevcut finansal sistem aşırı düşük faiz oranları için inşa edildi ve Fed’in oran artışlarının hızı ve derecesi neredeyse kesin olarak büyük hasara neden oldu” dedi.

Klearman, ABD Hazine verimlerindeki zayıflığın ve istihdam verilerinin ardından doların da altın fiyatlarını desteklediğini söyledi ve “Fed’in önceki agresif para politikasına geri dönmekten kaçınacağı beklentilerin büyük olasılıkla göstergesi” dedi.

10 yıllık Hazine TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,712
ICE ABD Doları endeksi DXY ile ölçülen ABD doları yaklaşık 22 baz puan düşerek %3,699 oldu.
-%0,68
%0,7 düşüşle 104,60 oldu.

Ayrıca bakınız: Platin, 3 yıl sonra ilk kez arz açığı verme yolunda. İşte nedeni


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: