Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın fiyatları 2 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra yükseldi

Altın fiyatları 2 ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra yükseldi

Altın fiyatları, en aktif şekilde işlem gören kontratın geçen hafta yılın en düşük fiyatında kapanmasının ardından daha güçlü bir ABD doları ve artan Hazine getirilerinin sarı metali zayıflatmasının ardından Pazartesi günü yükseldi.

Fiyat eylemi
 • Nisan teslimi GC00 için Altın,
  +0.31%

  GCJ23,
  +0.31%
  Comex’te ons başına 8.20$ veya %0.5 artışla 1.825.30$’a yükseldi. Cuma günü fiyatlar art arda beşinci kez düşüş kaydetti, art arda dördüncü haftada kayıplar kaydetti ve Aralık sonundan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

 • Mayıs gümüşü SIH23,
  -%0,82
  6,1 sent ya da %0,3 düşüşle ons başına 20,875 dolara geriledi.

 • haziran paladyum PAH23,
  +2.63%
  ons başına 71.60$ veya %5.2 artışla 1.450$’a yükselirken, Nisan platin PLJ23,
  +%3,19
  ons başına 35.90$ veya %4 artışla 943.80$ oldu.

 • Mayıs bakır HGH23,
  +%0,76
  5 sent veya %1.3 artışla pound başına 4.0025 dolara yükseldi.

Market sürücüleri

BullionVault’un direktörü Adrian Ash, Pazartesi günkü yorumunda, enflasyonun değerli metal fiyatları için harika olması gerektiğini söyledi. Altın genellikle enflasyona karşı bir koruma aracı olarak kullanılmıştır.

Bununla birlikte, görünüşe göre enflasyon şimdiye kadar sadece yavaşlıyorsa altın fiyatlarını destekledi, dedi. “2023 Yeni Yılı’nın altın ve gümüş için taş gibi soğuk yükseliş durumu, şimdi beklenenden daha sıcak enflasyon verileriyle eridi.”

Şubat ayının başlarında altın fiyatlarının, ABD Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmeyi bırakıp bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacakları beklentileriyle desteklendiğini söyledi.

Ancak Ash, artan yaşam maliyetinin “merkez bankası faiz oranlarında tersine dönme şansını ortadan kaldırdığını” söyledi.

Cuma günkü veriler, ABD mal ve hizmetlerinin maliyetinin Ocak ayında %0,6 artarak geçen yazdan bu yana en büyük artış olduğunu gösterdi. Pazartesi günü açıklanan veriler, imalat malları siparişlerinin Ocak ayında %4,5 düştüğünü, ancak nakliyeyi bir kenara bırakırsak, yeni siparişlerin geçen ay %0,7 arttığını gösterdi.

Altın fiyatları, küresel merkez bankalarının faiz artırımlarının ekonomiyi yavaşlatmadığını göstermesi ve Fed, Avrupa Merkez Bankası ve rakiplerinin politika faizlerini denemek için daha da yükseltebileceği yönündeki beklentileri canlandırmasıyla Cuma gününe kadar art arda dördüncü haftasında geriledi. Enflasyonla mücadele için.

Bu beklentiler altın fiyatlarını baskı altına alırken, küresel tahvil getirilerini yükseltti. 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3,923
Pazartesi günü %4’e yaklaşıyordu.

Kinesis Money analisti Rupert Rowling, “Altın şubat ayında şu ana kadar ons başına yaklaşık 150 dolar düşüşle keskin bir gerçeklik kontrolüne göğüs gerdi” dedi.


İlginizi Çekebilir

Ilımlı bir hava istiyoruz ve dağlardan bir saat uzaklıkta ve kumsala üç saatten az mesafede yaşıyoruz — nerede emekli olmalıyız?

Eşim ve ben 57 yaşındayız ve beş yıl içinde emekli olmayı düşünüyoruz. İşte bir yerel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: