Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın, Fed’den Powell’ın daha agresif faiz oranı artışları için potansiyeli artırmasıyla keskin bir düşüş yaşadı

Altın, Fed’den Powell’ın daha agresif faiz oranı artışları için potansiyeli artırmasıyla keskin bir düşüş yaşadı

Altın vadeli işlemleri, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankası enflasyonu dizginleme mücadelesini sürdürürken daha agresif faiz artırımları için kapıyı açık bırakmasının ardından Salı günü keskin düşüşler yaşadı.

Fiyat eylemi
 • Nisan teslimi GCJ23 için Altın,
  -1.61%
  Comex’te 29$ veya %1.6 düşüşle ons başına 1.825.50$ oldu.

 • gümüş SIK23 olabilir,
  -%3,79
  77.5 sent veya %3.7 düşüşle ons başına 20.36 dolara geriledi.

 • Nisan platin PLJ23,
  -4.34%
  %4,5 düşüşle ons başına 934,80 dolardan işlem görürken, Haziran paladyum PAM23,
  -3.26%
  %3,9 düşüşle ons başına 1.368,50 Dolar oldu.

 • Nisan bakır HGJ23,
  -2.42%
  %2,3 düşüşle pound başına 3,993 dolara geriledi.

Market sürücüleri

Altın, Powell’ın Salı günü Senato Bankacılık Komitesi için hazırladığı ifadesinin yayınlanmasının ardından keskin bir düşüş yaşadı.

Powell, “Verilerin tamamı daha hızlı sıkılaştırmanın gerekli olduğunu gösterecek olursa, faiz artırımlarının hızını artırmaya hazır oluruz” dedi.

Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright, Unsur.net’a verdiği demeçte, Powell’ın yorumunun Fed’i ve bunun faiz oranları, altın ve ABD piyasası üzerindeki etkisini takip edenler için pek de şaşırtıcı olmadığını söyledi.

Altın, “gelecekteki faiz artırımlarının hızını daha keskin ve daha uzun süre artırma olasılığına bağlı olarak düşüşe gidiyor” dedi ve Mart ayı için 50 baz puanlık bir artış olasılığının şimdi eskisinden çok daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Wright, Powell’ın canlı ifadesine göre, “altının çok hızlı bir şekilde 1.800 dolara düşmesi mümkün olabilir” dedi. “Şu anda altın için çok fazla destek yok.” Bu tam anlamıyla bir “şu anda bekle ve gör seansı”.

Powell’ın ayrıca Çarşamba günü Doğu saatiyle 10:00’da bir Meclis panelinden önce görünmesi planlanıyor.

Fed, geçen yılın Mart ayından bu yana faiz oranlarını hızla artırdı. Geçtiğimiz ay boyunca, daha önce Fed’in federal fonlar oranının %5’in üzerinde bir zirveye ulaşacağı tahmininden şüphe duyan yatırımcılar, aynı zamanda yıl sonuna kadar faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde fiyatlandırırken, tutumlarını değiştirdiler.

Hazine getirileri yılın başlarında gerilerken, ABD doları gevşeyerek altının toparlanmasına izin verdi. Ancak bu hamleler Şubat ayında tersine döndü.

Zaner Metals LLC ve Tornado Precious Metals Solutions’ın kıdemli metal analisti Peter Grant, “Altın piyasası, para politikası beklentilerinin gelgitlerine ve bunun sonucunda faiz oranları ve dolardaki hareketlere odaklanıyor” dedi. Powell’ın ifadesinden.

Ancak, faiz artışlarının tek başına enflasyonu kontrol altına alamayacağı ortaya çıkarsa, inatçı enflasyon ve artan durgunluk riskleri beklentisiyle altın kaliteye doğru yükselebilir” diye yazdı.

Okumak: Fed’den Powell bu hafta Kongre önünde ifade verdiğinde borsa yatırımcılarının duymak istedikleri şey


İlginizi Çekebilir

Bu şehirlerdeki kiracılar gelirlerinin %30’dan fazlasını konuta harcıyor ve Amerika’da gıda güvensizliği dört yılın en yüksek seviyesine ulaşıyor.

Merhaba Unsur.neter’lar. Bu en iyi hikayeleri kaçırmayın. Bu Silikon Vadisi Bankası müşterisi, özellikle bir kriz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: