Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın, ABD dolarının geri çekilmesiyle bir aydan fazla bir süredir ilk haftalık kazancını kaydetti

Altın, ABD dolarının geri çekilmesiyle bir aydan fazla bir süredir ilk haftalık kazancını kaydetti

Altın vadeli işlemleri, ABD dolarının son kazanımlarının ardından geri çekilmesiyle, beş hafta içindeki ilk haftalık kazancını ve Ocak ortasından bu yana en büyük haftalık artışını kaydederek Cuma günü keskin bir yükseliş kaydetti.

Fiyat eylemi
 • Nisan teslimi GC00 için Altın,
  +0.97%

  GCJ23,
  +0.97%
  Comex’te 14.10$ veya %0.8 artışla ons başına 1.854.60$’a yerleşti ve en aktif kontrat hafta boyunca yaklaşık %2.1 arttı. Dow Jones Market Data’ya göre bu, sarı metalin Ocak ortasından bu yana en büyük haftalık kazancı oldu.

 • gümüş SIK23 olabilir,
  +1.77%
  34 sent veya %1.6 artışla ons başına 21.24 dolardan kapandı ve hafta boyunca yaklaşık %2.1 arttı.

 • Nisan platin PLJ23,
  +%1,99
  16.20$ veya %1.7 artışla haftayı %7.9 artışla ons başına 979.40$’da tamamladı. haziran paladyum PAM23,
  +%0,66
  4.10$ veya %0.3 artışla ons başına 1.449$’da kapandı ve haftayı %5.2 yukarıda bıraktı.

 • Bakır HGK23 olabilir,
  -%0,16
  1 cent veya %0.2 düşerek, hafta boyunca %2.9 artışla pound başına 4.07$’a yerleşti.

Market sürücüleri

Analistler, ICE ABD Dolar Endeksi DXY ile ABD dolarının altını ayarlamaya devam ettiğini söyledi.
-%0,41,
Döviz kuru, altı büyük rakibe karşı Cuma günü %0,4 düşüşle 104,59 oldu. FactSet’e göre endeks, yılbaşından bugüne olan artışını %1,2’ye indirerek haftada %0,4 düştü.

Doların Şubat ayındaki yükselişi altını baskılamıştı. Daha güçlü bir dolar, birim cinsinden fiyatlandırılan emtialar üzerinde bir ağırlık oluşturabilir ve bu da onları diğer para birimlerini kullananlar için daha pahalı hale getirir.

Yatırımcılar Federal Rezerv’in oran yolunu değerlendirirken dolar, altın fiyat hareketinin “birincil itici gücü” olmuştur. analist Gary Wagner yazdı Kitco’da. ABD’deki sıcak istihdam ve enflasyon verilerinin trader’ların daha agresif Federal Rezerv faiz oranı artışları beklentilerini fiyatlandırdığını ve yıl sonuna kadar önceki faiz indirimi beklentilerini büyük ölçüde fiyatlandırdığını görmesiyle, dolar Şubat ayında yükseldi ve altını aşağı itti.

RBC Capital analisti Christopher Louney, altının agresif bir Fed’in ABD ekonomisini resesyona sürükleyebileceği korkularıyla da son zamanlarda destek bulmuş olabileceğini, ancak ABD Hazine tahvil getirilerindeki artışın devam etmesi ve nispeten dirençli doların yukarı yönlü hareketin sınırlı olabileceği anlamına geldiğini söyledi. Piyasalar, bir notta.

“2022’deki zirvelerinin dışındayken dolar oldukça güçlü olmaya devam ediyor, ancak daha da önemlisi oranlar yükselmeye devam etti ve 10 yıllık ABD Hazine Tahvilleri TMUBMUSD10Y ile 2022’deki zirvelerine yaklaşıyor.
%3,971
% 4’ün kuzeyinde, ”diye yazdı.

Yükselen Hazine getirileri, emtialar gibi getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini yükseltir.

Ancak, Federal Rezerv Başkanı Powell Çarşamba günü Doğu saatiyle 10:00’da Merkez Bankası’nın altı aylık para politikası raporu hakkında Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne ifade vereceğinden, altın önümüzdeki hafta bir “yap ya da kır” anına sahip olabilir. Yatırımcılar ayrıca Cuma günü ABD Şubat ayı istihdam raporunu da bekliyorlar.

OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Fed Başkanı Powell şahin senaryoya sadık kalırsa ve Ocak ayına ilişkin büyük bir aşağı yönlü revizyon ve Şubat ayında güçlü bir istihdam artışı görmezsek, altın bu haftaki rallisinin uçup gittiğini görebilir” dedi. “Powell, zirvenin yerleşmeye yakın olduğu konusunda iyimserlik sağlarsa, altın fırlayabilir.”


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.