Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın 2.000 Dolarda: Değerli metalin bu kilit seviyeyi sağlam bir şekilde aşması neden bu kadar uzun sürdü?

Altın 2.000 Dolarda: Değerli metalin bu kilit seviyeyi sağlam bir şekilde aşması neden bu kadar uzun sürdü?

Altın fiyatları bu hafta tüm zamanların en yüksek seviyesinden bir taş atımı uzaklıkta işlem görüyor, ancak ons ​​başına 2.000 dolarlık kilit seviyenin üzerindeki hareket uzun zaman önceydi.

State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley, Unsur.net’a verdiği demeçte, şaşırtıcı olan, altının “2.000 $ seviyesinin üzerine çıkmaya çalışmak için” ne kadar uzun zaman harcadığıdır. Geçen yıl dışında, 2020’de fiyatlar gün içi bazda bunun üzerindeydi ve “makroekonomik ve jeopolitik arka plan bir yılı aşkın süredir altın için çok elverişli.”

Enflasyon 40 yılın en yüksek seviyesinde ve Federal Rezerv’in onu düşürme çabalarına “inatla dirençli”, dünya muhtemelen küresel bir durgunluğun eşiğinde ve Avrupa’da nükleere dönüşme potansiyeline sahip bir çatışma ile “tam zamanı” altın uygun şekilde karşılık verdi,” dedi Milling-Stanley.

En aktif Haziran altın vadeli işlem sözleşmesi GC00,
-%0,06

GCM23,
-%0,06
Salı günü ons başına 2.038,20 $ ile 2022 Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Çarşamba günü fiyatlar, Çarşamba işlemlerinde 2.038,40 $’dan işlem gördü, 6 Ağustos 2020’deki 2.069,40 $’lık rekor seviye ve 7 Ağustos’tan itibaren tüm zamanların gün içi en yüksek seviyesi olan 2.089,20 $’dan çok uzak değil. , 2020, Dow Jones Piyasa Verilerine göre.

MarketVector Indexes’in küresel endeks ürün yönetimi başkanı Joy Yang, “jeopolitik gerilimdeki artış göz önüne alındığında, altın fiyatlarındaki yükseliş şaşırtıcı değil” dedi. “Bu, 2023’te altın fiyatlarındaki oynaklığa her zaman katkıda bulunacaktı.”

Genel olarak, “piyasalar belirsizlikle mücadele ediyor ve enflasyon yeniden kutup pozisyonunda, ancak piyasalar Fed faiz oranı yönünde bölünmüş durumda” dedi. “Altın her iki sonuç için de iyi bir korunma aracıdır.”

Yang, banka sektörü krizi dikiz aynasındayken, insanlar kredi riskine bakıyor, bu nedenle “ekonomik kırılganlık” devam ediyor ve altının güvenli bir sığınak olduğunu söyledi.

Bu arada, Yang, petrol arzı şoku ve bu hafta şimdiye kadarki zayıf ABD ekonomik verilerinin ABD dolarının zayıflamasına katkıda bulunduğunu ve dolar düştüğünde altının iyi durumda olduğunu söyledi. ICE ABD Doları endeksi DXY,
+0.33%
bu hafta şu ana kadar %0,7 düştü.

Yang, altına olan talebin güçlü, arzın sabit olduğunu ve bunun metal fiyatları için iyi olduğunu söyledi.

“Merkez bankaları altına yığılıyor” dedi. Dünya Altın Konseyi’ne göre 2022’de merkez bankasının yıllık altın talebi rekor seviyeye ulaştı.

Yang, insanların belirsiz bir ekonomik iniş karşısında güvenli liman varlıkları aradığını söyledi. Yapay zeka da manşetlerde yer alıyor, bu nedenle altına yönelik endüstriyel talebin “Yapay zeka uygulamalarının altında yatan bir bileşen olarak yüksek” olduğunu söyledi.

Altın fiyatlarının görünümü şu anda “iyimser” görünüyor. Yine de, “altın iyimserliğini saptırabilecek” bazı senaryolar arasında, Fed’in ekonomiyi zayıflatmadan enflasyonu ele alması, ABD ekonomisi güçlüyken zayıf olan bir küresel ekonomi ve ABD dolarının güçlenmesi yer alıyor.

Altın vadeli işlemleri, yaklaşık 11 aydır ilk kez Mart ayında 2.000 $’ın üzerine çıktıktan sonra yıldan bugüne kadar %11’den fazla yükseldi.

State Street’ten Milling-Stanley, altının “mevcut koşullarda 2.000 doların üzerinde olmayı tamamen hak ettiğini” söyledi ve değerli metalin mevcut ralli sırasında bir önceki tüm zamanların gün içi yüksek seviyesini geçmesinin “oldukça muhtemel” olduğunu söyledi.

“Altının 2.000 $ seviyesinde algılanan engeli aştığını güvenle söylemek için çok erken”, ancak bu bir olasılık, dedi.

Milling-Stanley, “Acil sonucu belirleyecek en önemli faktörler, özellikle enflasyon, durgunluk olasılığı ve bankacılık krizinin nasıl gelişeceği ile ilgili belirsizliğin devam etmesi olmaya devam ediyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: