Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Almanya’da sanayi üretimi Şubat’ta art arda ikinci ayda arttı

Almanya’da sanayi üretimi Şubat’ta art arda ikinci ayda arttı

Almanya’da sanayi üretimi, tedarik zinciri darboğazları hafifledikçe ve enerji fiyatları normale dönerken, Şubat ayında art arda ikinci kez arttı ve ilk çeyreğin ortalarında dirençli olduğunu gösteriyor.

Alman istatistik ofisi Destatis’in Perşembe günü yayınladığı verilere göre imalat, enerji ve inşaat sektörlerindeki üretimi içeren sanayi üretimi Şubat ayında bir önceki aya göre %2,0 arttı ve Ocak ayındaki revize edilmiş %3,7’lik artıştan geriledi .

The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, sanayi üretiminin ay boyunca değişmemesini bekliyorlardı.

Destatis, Alman sanayi üretiminin Aralık ayından bu yana %5,8 gibi keskin bir artış gösterdiğini ve bir yıl önce görülen seviyelerin %0,6 üzerinde olduğunu söyledi.

İmalat üretimi Şubat ayında aylık bazda %2.4 arttı ve çoğu sektör kazanç kaydetti. Destatis, Almanya’nın en büyük sanayi sektörü olan motorlu taşıt ve parça üretiminin Ocak ayına göre %7,6 arttığını söyledi.

Enerji yoğun sanayi dallarında üretim, bir önceki yılın aynı ayına göre düşük seviyelerde kalsa da, aylık bazda %1,9 arttı.

İnşaat üretimi, muhtemelen ılıman kış havasının da etkisiyle %1,5 arttı. Ancak Destatis, enerji üretiminin %1,1 düştüğünü söyledi.

Almanya’nın imalat sektörü, düşük enerji fiyatlarından ve azalan tedarik zinciri darboğazlarından faydalanıyor, ancak hızla artan faiz oranları talebi baskıladığından bulutlu bir görünümle karşı karşıya. Yine de, Alman fabrikalarında yeni siparişler Şubat ayında art arda üçüncü kez artarak, kısa vadede sanayi üretiminde toparlanma umutlarını besledi.

xavier.fo[email protected] adresinden Xavier Fontdegloria’ya yazın


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: