Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Almanya perakende satışları, yüksek enflasyonun ortasında Şubat ayında %1,3 ile beklenenden zayıf düştü

Almanya perakende satışları, yüksek enflasyonun ortasında Şubat ayında %1,3 ile beklenenden zayıf düştü

Artan fiyatların yüksek enflasyon ortamında harcamaları kısması nedeniyle Almanya’da perakende satışlar Şubat ayında beklenenden zayıf geldi.

Alman istatistik ofisi Destatis Cuma günü yaptığı açıklamada, perakende satışların Ocak ayında revize edilen %0,1’lik artışın ardından Şubat ayında reel olarak aylık %1,3 düştüğünü söyledi.

Dow Jones Newswires tarafından ankete katılan ekonomistler, satışlarda bir durgunluk bekliyorlardı.

Destatis, yıllık bazda satışların nominal olarak %2,6 artmasına rağmen reel olarak %7,1 gerilediğini ve aradaki farkın perakende ticarette son 12 aydaki önemli fiyat artışlarını yansıttığını söyledi.

Gıda-perakende satışlar, Şubat ayında aylık %0,2 artarak, 2022’nin sonunda yaşanan düşüşün ardından toparlanmaya devam etti. Yüksek enflasyondan en çok etkilenen alanlardan biri olan gıda satışları, yıllık bazda reel olarak %7,6 gerilemeye devam ediyor. Destatis, gerçek, gıda dışı perakende satışların Şubat ayında aylık %0,3 düştüğünü söyledi.

[email protected] adresinden Ed Frankl’a ve [email protected] adresinden Andreas Plecko’ya yazın.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: