Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Aktif fonlar ‘gafil yakalandı’, ilk çeyrekte borsadaki büyük ralliyi kaçırdı

Aktif fonlar ‘gafil yakalandı’, ilk çeyrekte borsadaki büyük ralliyi kaçırdı

BofA Global Research’e göre, ABD’de aktif olarak yönetilen yatırım fonları, borsanın ilk çeyrekteki “büyük rallisine” hazır değildi.

Savita Subramanian liderliğindeki BofA hisse senedi ve miktar stratejistleri 4 Nisan tarihli bir notta, rallinin ilk çeyrekte büyük sermayeli fonların yalnızca %33’ünün Russell 1000 kriterlerini aşmasıyla “aktif fonları hazırlıksız yakaladı” dedi. Bunun, 2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana “üç aylık en kötü isabet oranları” olduğunu söylediler.

ABD borsası, Mart ayı da dahil olmak üzere 2023’ün ilk üç ayında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın o ay ani çöküşünün yol açtığı oynaklığa rağmen yükseldi. ABD’deki büyük hacimli hisselerin bir göstergesi olan S&P 500 ilk çeyrekte %7 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %16,8 yükselerek 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana en büyük üç aylık kazancını elde etti.

BofA stratejistleri, ilk çeyrekte daha iyi performans göstermekte zorlanan aktif yatırım fonlarının ötesinde, “hedge fonlar da mücadele etti, özellikle 2022’nin liderleri” dedi. İlk çeyreğin “en kötü hedge fon grubu olan makro fonlar %6 düştü”.

Nota göre, makro sistematik fonlar Mart ayında beş yıldan fazla bir sürenin en kötü aylık performansını sergileyerek %6,7 düştü. BofA’ya göre bu fonlar, 2022’de en iyi performans gösterenler olarak sıralandıktan sonra bu yıl %5,8 düşüşle hedge fonlar arasında en düşük performans gösteren grup oldu.

ABD hisse senetleri, yatırımcıların Mart ayında özel sektör istihdamında beklenenden daha zayıf büyüme gösteren ADP raporunu içeren yeni ekonomik verileri sindirmeleriyle Çarşamba öğleden sonra karışık işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%0,24
S&P 500 SPX %0,3 yükselirken,
-%0,25
%0,3 düştü ve Nasdaq COMP,
-1.07%
FactSet verilerine göre son kontrolde %1,2 düştü.

Değer hisseleri, Russell 1000 Değer endeksi RLV ile Çarşamba öğleden sonraki ticarette büyüme hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdi.
+0.19%
Russell 1000 Büyüme endeksi RLG %0,1 yükselirken,
-%0,92
Son kontrolde %1,1 düştü, FactSet verileri gösteriyor.

Ancak büyüme stokları ilk çeyrekte değer kaybetti. FactSet verilerine göre Russell 1000 Büyüme endeksi, 2023’ün ilk üç ayında %14,1 artarak Russell 1000 Değer endeksinin %6,2’lik kazancını geçti.

Okumak: Aktif olarak yönetilen ABD büyük sermayeli hisse senedi yatırım fonlarının “zayıf çoğunluğu” 2022’de S&P 500’ü geçemedi


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: