Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Akademik çalışma, Silikon Vadisi Bankası gibi bir koşuya karşı savunmasız 186 bankayı işaret ediyor

Akademik çalışma, Silikon Vadisi Bankası gibi bir koşuya karşı savunmasız 186 bankayı işaret ediyor

2023 banka kırılganlığı üzerine yeni bir akademik çalışma, 186 ABD bankasının geçen hafta Silicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate bankasını mahveden mevduat akışına karşı savunmasız kaldığı sonucuna varıyor.

Dört profesörün makalesi, ABD bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değerinin, vadeye kadar elde tutulacak kredi portföylerini hesaba katan varlıkların defter değerinden 2 trilyon dolar daha düşük olduğu sonucuna varıyor.

“Piyasaya endeksli banka varlıkları, tüm bankalarda ortalama %10 azaldı ve en alttaki beşinci yüzdelik dilimde %20’lik bir düşüş yaşandı. Pazartesi günü yayınlanan çalışma.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Erica Xuewei Jiang, Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’tan Gregor Matvos, Columbia Business School’dan Tomasz Piskorski ve Stanford Üniversitesi’nden Amit Seru, bankalardaki sigortasız mevduatlarla ilgili 20 sayfalık çalışmayı kaleme aldı.

Profesörler, negatif sigortalı mevduat karşılama oranına sahip 186 banka buldular. Bu gruptaki bankalar sigortalı mevduatları riske atıyor olabilir.

Çalışma, bankaların adını vermedi veya Fed’in mevduatlar için hafta sonu geri ödemesiz programının rolünü hesaba katmadı.

Silicon Valley Bank’ın kapanmasına neden olan kilit sorunlardan bazıları birçok ABD bankasında da mevcuttur.

Bununla birlikte, Silicon Valley Bank’ın istisnası, sigortasız mevduatlardan sağlanan “orantısız” fonlama payıydı. Araştırmaya göre, bu kategoride bankaların yalnızca %1’i Silicon Valley Bank’tan daha yüksek sigortasız kaldıraca sahipti.

Ancak, bankaların %10’unun Silicon Valley Bank’tan (SVB) daha büyük tanınmayan zararları var ve bankaların %10’unun sermayesi SVB’den daha düşük.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: