Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Airbit Club yöneticileri, 100 milyon dolarlık kripto ‘Ponzi’ planında dolandırıcılıktan suçunu kabul etti: DOJ

Airbit Club yöneticileri, 100 milyon dolarlık kripto ‘Ponzi’ planında dolandırıcılıktan suçunu kabul etti: DOJ

Bir kripto para madenciliği ve ticaret platformu olarak adlandırılan Airbit Club’ın birkaç yöneticisi, uluslararası bir dolandırıcılık ve kara para aklama planındaki rollerinden dolayı New York’ta suçunu kabul etti. basın bülteni Çarşamba günü Adalet Bakanlığı’ndan.

DOJ, söz verdiği gibi üyelerine kripto ticareti ve madenciliğine yatırım yapan bir kulübe erişim sunan Airbit yerine, basın açıklamasında platformun üye parasını “kendi ceplerini doldurmak için” kullanmak üzere tasarlanmış bir “Ponzi şeması” olduğunu iddia etti.

ABD’nin Güney Bölgesi avukatı Damian Williams, “Sanıklar, paralarının kripto para birimi ticaretine ve madenciliğine yatırıldığına dair yanlış vaatlerle dünyanın dört bir yanındaki masum kurbanları milyonlarca dolardan kandırmak için kripto para birimi etrafındaki artan aldatmacadan yararlandı” dedi.

DOJ, Airbit Club’ın 2015 yılında kurulduğunu ve yatırımcılara nakit yatırım karşılığında garantili kar sözü verdiğini söyledi. Kurucu ortaklardan biri olan Pablo Renato Rodriguez Çarşamba günü suçunu kabul etti. Başka bir kurucu ortak olan Gutemberg Dos Santos, Ekim 2021’de suçunu kabul etti ve plana dahil olan üç destekçi, bu yılın başlarında rollerinden dolayı suçlarını kabul etti. DOJ’un kurucu ortakların kara para aklamasına yardım ettiğini iddia ettiği bir avukat olan Scott Hughes, bu ayın başlarında suçunu kabul etti.

DOJ’a göre ayrıca ABD doları, kripto para birimi, Bitcoin ve mevcut değeri 100 milyon dolar olan gayrimenkul dahil olmak üzere Airbit Club’dan elde edilen gelirleri de kaybetmeleri emredildi.

DOJ, “Bu suçlamalar, dolandırıcılık yapmak için kripto para biriminden yararlanmaya çalışan herkesin peşine düştüğümüze dair açık bir mesaj veriyor” dedi.

DOJ’un açıklamasına göre, planın kurbanları hesaplarında “kar” biriktiğini görse de, bu beyanlar yanlıştı. Bitcoin BTCUSD yok,
-1.30%
DOJ’a göre kurbanlar adına madencilik veya ticaret yapılıyordu. Bunun yerine DOJ, yöneticilerin parayı arabalara, mücevherlere, lüks evlere ve daha fazla kurban toplamak için finanse edilen fuarlara harcadığını belirtiyor.

Hughes’un 9 Ağustos’ta mahkum edilmesi planlanıyor ve Rodriguez’in 25 Temmuz’da mahkum edilmesi planlanıyor.

Yöneticilere ve avukata yorum için ulaşılamadı.


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: