Anasayfa / Ekonomi Haberleri / AI heyecanı arttıkça Nvidia hissesi yirmi yılı aşkın bir süredir en iyi çeyreğe gidiyor

AI heyecanı arttıkça Nvidia hissesi yirmi yılı aşkın bir süredir en iyi çeyreğe gidiyor

Finansal krizden bu yana en kötü yıllık performansından yeni çıkmış olan Nvidia Corp.’un hisseleri 2023’e büyük bir patlama ile başladı.

Nvidia NVDA’nın hisseleri,
-%0,93
Dow Jones Market Data’ya göre, bu yıl şu ana kadar %81 arttı ve 2001’in dördüncü çeyreğinden bu yana en iyi üç aylık performanslarını elde etme yolunda ilerliyorlar. Ayrıca rekor seviyedeki dördüncü en iyi üç aylık performansları için de hızla ilerliyorlar.

Dow Jones Market Data’ya göre şirketin piyasa değeri yılın ilk üç ayında neredeyse ikiye katlandı ve yaklaşık 300 milyon $ arttı. Nvidia’nın değeri şu anda 650 milyar doların biraz üzerinde.

Nvidia, hareketli yapay zeka pazarındaki potansiyeli sayesinde Wall Street’i kazandı. Şirketler, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun artan popülaritesi arasında yapay zeka çılgınlığına kapılmak için acele ediyor ve Nvidia’nın teknolojisi, yapay zeka uygulamalarının eğitimine yardımcı oluyor.

Daha fazlasını görün: Teknoloji donanımı endüstrisi kırmızı bayraklarla dolu ve bu analist yalnızca bir istisna görüyor

Morgan Stanley, “Bu iş yüklerinin, özellikle eğitim tarafındaki yüksek sermaye yoğunluğu, Nvidia’nın eğitim pazarında muhtemelen birkaç yıl daha devam etmesi muhtemel hakimiyetiyle, teknolojideki en büyük şirketler için hesabın önemli bir parçası haline geldi” dedi. Joseph Moore, Mart ayının başlarında hisselerde yükselişe geçerken yazdı.

“Nesilsel yapay zekanın gelişimi, taktik kaygılarla dikkati dağıtmak için çok büyük bir mega trend” diye ekledi.

Şirketin yapay zeka acelesinden yararlanma fırsatı, Nvidia’nın yapay zekaya odaklanan yeni ürün ve hizmetleri piyasaya sürmesiyle bu ay yıllık GTC geliştirici konferansında parladı. Şirket, Alphabet Inc.’in GOOGL ile bir anlaşma yaptığını duyurdu.
-2.83%
GOOG,
-2.83%
Bu şirkete yapay zeka çabalarında yardımcı olmak için Google Cloud ile görüştü ve bu tomurcuklanan trendin finansal sonuçlarını tartıştı.

ChatGPT’nin temsil ettiği yapay zeka türü olan üretken yapay zeka, Nvidia’nın geçen yılki gelirinin yalnızca “küçük, küçücük, küçücük” bir yüzdesini temsil ederken, İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang bir basın toplantısında “oldukça büyük” olmaya hazır olduğunu söyledi. GTC için.

GTC, ana etkinliklerinin yanı sıra Nvidia’nın işiyle ilgili temalar üzerine çeşitli paneller ve sunumlar da düzenledi ve UBS analisti Timothy Arcuri, “en alakalı” olarak gördüğü konuları dinlemeye özen gösterdi.

Arcuri, Pazartesi günü Nvidia’nın hisse senedi fiyat hedefini 270$’dan 315$’a yükseltirken, “Genel olarak, bu sunumlar, Nvidia’nın tam anlamıyla yapay zekanın bağlantı noktası olduğu görüşümüzü doğruladı,” diye yazdı. “Fırsatların kapsamı ve Nvidia’nın veri bilimi/büyük modeller, yazılım ve donanım liderliğindeki konumu bizi hayrete düşürdü.”

Rosenblatt Securities analistleri Kevin Cassidy ve Hans Mosesmann da müşterilere bir hafta sonu notunda Nvidia’nın pozisyonunu alkışladılar.

“Nvidia’nın kendi bünyesinde tam kapsamlı yapay zeka uzmanlığına ve ölçeğine sahip hiçbir şirket yok” diye yazdılar. “Yapay zeka dünyası daha eğitim odaklı bir modaliteden üretime veya ‘çıkarım’a geçerken, Nvidia’nın yeni bir iş/model bükülme aşamasına girdiğini görüyoruz.”

Rosenblatt Securities analistleri, Nvidia ve Marvell Technology Inc. MRVL’yi,
+%0,35
sektördeki en iyi laik seçimleri.

Wall Street’in Nvidia’ya ısınması, kişisel bilgisayarlar gibi cihazlara güç sağlamaya yardımcı olan çip şirketleri için pandemi sırasında evde kalma patlamasının sona ermesinin ne anlama geleceğine dair daha geniş endişelerin ortasında, hisselerin 2022’de yarı yarıya değer kaybetmesinden sonra geldi. Nvidia’nın halka açık olduğu 23 tam takvim yılı boyunca, hisse senedi yalnızca yıllık yedi düşüş kaydetti.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: