Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Adidas’ın Kanye West’in Yeezy ayakkabı yığınları var ve onlarla ne yapacağı hakkında hiçbir fikri yok

Adidas’ın Kanye West’in Yeezy ayakkabı yığınları var ve onlarla ne yapacağı hakkında hiçbir fikri yok

Geçen yıl Kanye West’ten ayrıldıktan sonra, spor ayakkabı üreticisi Adidas AG, hala rap megastarının adıyla damgalanmış yaklaşık 1,3 milyar dolar değerinde lekelenmiş, artık teçhizatla ne yapacağını bulmaya çalışıyor.

“Eğer satamıyorsan ve yok edemiyorsan, seçeneğin ne?”


— Adidas CEO’su Bjorn Goulden

adidas ADDYY,
+2.59%
Geçen yıl, bir dizi antisemitik açıklama yaptıktan sonra, şimdi Ye olarak anılan West ile ortaklığını sona erdirdi ve ayakkabı üreticisi, Yeezy markalı ürünler yapmayı bırakacağını söyledi. Ancak Çarşamba günü şirketin kazanç çağrısı sırasında, yöneticiler ve analistler, Adidas’ın satılmayan teçhizatı nasıl boşaltacağını düşünürken itibar talepleri ile çevresel talepler arasında sıkıştığının sinyalini verdiler.

Görüşme sırasında bir analist, teçhizatı satmanın veya imha etmenin zorluklarına dikkat çekti ve İcra Kurulu Başkanı Bjorn Gulden’a Adidas’ın tüm bunlardan kurtulmak için seçeneklerinin neler olduğunu sordu.

Gülden, “Sana soruyorum” yanıtını verdi. “Yani satamıyorsan ve yok edemiyorsan, seçeneğin ne?”

“İnsanlar ‘onu yok edemezsin’ diyecek çünkü bu bir sürdürülebilirlik meselesi, değil mi?” Gülden devam etti. “Öyleyse ‘lütfen yok etmeyin.’ Diğer taraftan ‘lütfen satmayın’ çünkü itibar sorununuz var.

“Kafanızın karıştığını söylerseniz, bunun gerçek olduğunu söyleyebilirim ve bu yüzden bu konuda bir karar vermedik çünkü bu çok karmaşık bir konu” dedi.

Ayakkabı yığınları, son 12 ayda %22,7 düşen ancak Çarşamba günü %2,6 artışla tamamlayan Adidas hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. Adidas yöneticileri geçen ay, arta kalan Yeezy ürünlerini satmamanın 1,2 milyar avro – kabaca 1,27 milyar dolar – satış kaybına yol açabileceğini söyledi.

Daha önce: Adidas’ın depolarında çok sayıda Kanye West tasarımı Yeezy ekipmanı bulunuyor ve bu, şirkete 1 milyar dolardan fazlaya mal olabilir.

Gülden, görüşme sırasında şirketin binlerce fabrika işçisinin işini korumak için Yeezy markasının üretimini durdurmamayı tercih ettiğini söyledi. Adidas’ın ayakkabıları ya da satışlardan elde edilen geliri verebileceğini de sözlerine ekledi.

Gülden, “Ürünü maliyetine satarsak sıfır olur” dedi. “Küçük bir farkla satabilir ve marjı farklı bağışlar için verebiliriz. Onları daha fazla karla satabilir ve daha fazla bağış verebiliriz.”

“Bence amacımız, bize en az zarar verme olasılığı olan şeyi yapmak ve iyi bir şey yapmak” diye ekledi.

Daha fazlası için: CEO, Yeezy satışı durumunda Adidas’ın Kanye West’e telif ücreti ödeyeceğini söylüyor

Gülden, Yeezy artıklarını satın almak isteyen diğerlerinden muhtemelen yüzlerce iş teklifi aldığını söyledi.

Ye’nin bagajı büyüdükçe, Gulden şunları söyledi: “Ye’nin gezegendeki gelmiş geçmiş en yaratıcı insanlardan biri olduğuna hiç şüphe yok. Bence bunun pazara sürülme şekli, muhtemelen herhangi bir markanın yaptığı en iyi pazara açılma işi diyebilirim ve bunun parçalanıyor olması çok üzücü.”

Ancak, geçen ay depremlerin on binlerce insanı öldürdüğü Türkiye gibi bir ülkede bile ayakkabıların başkasına verilmesinin komplikasyonlara yol açabileceğini söyledi.

“Türkiye’ye ya da başka bir yere ayakkabı gönderin diyenler – orada ayakkabı yok ya da bir trajedi yaşanıyor – bunun normal ayakkabı olmadığı konusunda hemfikirsiniz sanırım” dedi. “Yani bunu yaptıysanız, tekrar geri gelecekler çünkü ürünün değeri, bileşenlerin fiziksel değeri değil. Premium çünkü yüksek fiyata satılan markalı ürünler.”

Devamı: Adidas kredisi, Kanye West ortaklığının sona ermesi kazanç endişelerine yol açtığı için düşürüldü


İlginizi Çekebilir

Virgin Orbit Holdings’in hisseleri iş eksenleriyle düştü, Rumble ve Digital World Acquisition hisseleri Donald Trump iddianamesiyle yükseldi

İşte Cuma gününün en büyük ABD hisse senedi taşıyıcılarından bazıları: Stok kazananlar: Sağcı medya platformları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: