Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Açık pozisyonlar 21 ayın en düşük seviyesi olan 9,9 milyona geriledi. Emek soğuyor, ama hala sıcak

Açık pozisyonlar 21 ayın en düşük seviyesi olan 9,9 milyona geriledi. Emek soğuyor, ama hala sıcak

Sayılar: İstihdam açıkları Şubat ayında 21 ayın en düşük seviyesi olan 9,9 milyona gerileyerek, daha yumuşak bir ABD ekonomisinin tarihsel olarak sıkı olan işgücü piyasasını gevşettiğinin bir işareti oldu.

İş listeleri Ocak ayında revize edilen 10,6 milyondan geriledi, Çalışma Bakanlığı Salı günü söyledi. Bu, Ekim 2021’den bu yana en az açılış oldu.

Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler, iş ilanlarının toplam 10,5 milyon olacağını tahmin ediyorlardı.

Açık işlerin sayısı, işgücü piyasasının ve daha geniş ABD ekonomisinin sağlığının bir işareti olarak görülüyor. Geçen baharda iş ilanları rekor seviyeden düştü, ancak birçok şirket hala işe alıyor.

Comerica’nın baş ekonomisti Bill Adams, “İş piyasası hala çok sıcak” dedi. “Ama büyük düşüş [in job openings] işgücü piyasasının genel olarak soğuduğunun bir işareti.”

Bu arada işten ayrılanların sayısı da biraz artarak 4 milyona yükseldi ki bu biraz sürpriz oldu. Çıkışlar 19 ay sonra ilk kez Ocak ayında 4 milyonun altına düşmüştü.

Federal Rezerv, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıyı hafifletmek için iş fırsatlarının ve işe alımların daha da yavaşladığını görmek istiyor.

Önemli ayrıntılar: Açık pozisyonlar en çok otellerde, restoranlarda, perakendecilerde, ulaşım şirketlerinde ve profesyonel işletmelerde düştü. Bunlar, en çok yeni çalışanı işe alan sektörlerden bazıları olmuştur.

İnşaat şirketlerinde ve finans şirketlerinde listelemeler hafif yükseldi.

Pek çok açık pozisyon hiçbir zaman fiilen doldurulmasa da, ekonomistler iş ilanlarındaki eğilimi işgücü piyasasının ne kadar güçlü olduğunun kabaca bir göstergesi olarak görüyorlar.

Her bir işsiz işçi için açılan iş sayısı, bir önceki aya göre 1,9’dan Şubat ayında 1,7’ye düştü. Bu, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviye, ancak yine de pandemi öncesi seviye olan 1,2’nin oldukça üzerinde.

Fed oranı yakından izliyor ve pandemi öncesi normlara geri döndüğünü görmek istiyor.

Özel sektör çalışanları arasında sözde işten ayrılma oranı %2,9’a yükseldi. Neredeyse bir yıl önce %3,3 ile zirve yaptı.

İnsanlar daha iyi bir iş bulmanın kolay olduğunu düşündüklerinde işi daha sık bırakırlar, ancak ekonomi zayıfladığında olduğu yerde kalmaya eğilimlidirler.

Genel olarak, işgücü piyasası hala oldukça güçlü. ABD, Şubat ayında 311.000 yeni iş ekledi ve Wall Street, Mart ayında 235.000 yeni iş yaratıldığını tahmin ediyor. Mart ayı istihdam raporu Cuma günü çıkıyor.

BMO Capital Markets’tan kıdemli ekonomist Jennifer Lee, “İş piyasası hala Fed’in geri adım atıp sakinleşebileceği noktada değil” dedi.

Büyük fotoğraf: Cızırdayan bir işgücü piyasası soğuyor gibi görünüyor, ancak çoğu ölçüme göre hala Fed için çok sıcak.

Merkez bankası, ekonomiyi yavaşlatmak ve 40 yılın en kötü enflasyonunu bastırma stratejisinin bir parçası olarak emek talebini azaltmak için geçen bahardan bu yana faiz oranlarını keskin bir şekilde artırdı. Fed’in faiz oranlarını en az bir kez daha artırması muhtemeldir.

Ekonomistler, daha yüksek oranların bu yıl bir durgunluğu bile tetikleyebileceğini ve ülkenin en düşük %3,6’lık işsizlik oranını artırabileceğini söylüyor.

İleriye bakmak: “Bu doğru yönde atılmış bir adım olsa da, işsiz kişi başına açık iş sayısı 1,7’de kalmaya devam ediyor ve işten ayrılma oranındaki artış da işgücü piyasasını soğutmak için daha yapılacak çok iş olduğunu gösteriyor. ”dedi CIBC Economics’ten ekonomist Katherine Judge.

Piyasa tepkisi: Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
-%0,65
ve S&P 500 SPX,
-%0,58
İş açılışları raporunun ardından Salı işlemlerinde düştü. Tahvil getirisi TMUBMUSD10Y,
%3,370
da düştü.


İlginizi Çekebilir

Rapora göre, İngiliz nükleer denizaltı füzesi fırlatma testi üst üste ikinci kez başarısız oldu

The Sun gazetesinin haberine göre, Avam Kamarası’nda milletvekillerine konu hakkında verilen brifing öncesinde, İngiliz nükleer …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.