Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘ABD’de bu sorunu yaşayan tek kişi ben değilim’: 61 yaşındayım, işsizim ve bir kiralık evde yaşıyorum. 50.000 $ birikimim bu yıl tükenecek. Bir sonraki hamlem ne?

‘ABD’de bu sorunu yaşayan tek kişi ben değilim’: 61 yaşındayım, işsizim ve bir kiralık evde yaşıyorum. 50.000 $ birikimim bu yıl tükenecek. Bir sonraki hamlem ne?

61 yaşındayım, emekliliğim için yeterince birikim yapmadım ve şimdi s— fanatiği vurmaya başlıyor.

2014 yılında yaşlı ebeveynlerime bakmak ve huzurevine gitmek zorunda kalmamak için hayatlarını kendi evlerinde yaşayabilmek için işimden ayrıldım. 2014’ten 2020’ye kadar onların yanına taşındım ve kanepelerinde yattım. Babam 2015’in başlarında ve annem Aralık 2019’da öldü.

Şu anda işsizim ve adıma yaklaşık 50.000 dolarım var; 50.000 doların 30.000 doları borsaya yatırıldı, geri kalanı benim çek hesabımda.

Son birkaç yılımı borsada okuyup yatırım yaparak geçirdim ve faturaları ödüyordum. İşi yaptım ve ona bir iş gibi davrandım, ancak son ayı piyasası borsa getirilerimi sınırladı. Borcum yok, araba ödemem yok ve 750 kredi puanım var. Temmuz’da 62 yaşına giriyorum, böylece Sosyal Güvenlik ödemelerini erkenden, ayda yaklaşık 1,000 dolardan almaya başlayabilirim.

Sosyal Güvenliğimi desteklemek için bir iş aramayı planlıyorum, ancak 61 yaşındayım ve 2014’ten beri iş piyasasının dışındayım, bu en hafif tabirle zor bir iş olacak.

‘Kira başvurusunda bulunabileceğim bir işim veya geçen yıldan kalma yıllık gelirim yok, bu yüzden kimse bana kiralamak istemiyor.’

Sağlık sigortam yok ama umarım 65 yaşıma gelip Medicare’e hak kazanana kadar sağlıklı kalabilirim.

Fort Lauderdale’deki kiram 2020 ve 2021’de 1.800 dolardan 2022’de 2.400 dolara ve 2023’te 2.800 dolara çıktı. Artı, ev sahibim bu yıl park için ayda 50 dolar almaya başlayacak. Artık dairemde kalamam çünkü 50.000 $ birikimim yıl sonuna kadar sıfıra düşecek.

Kiralık daha ucuz bir yer bulma konusunda hiç şansım yok. Kiralama başvurusunda bulunacak bir işim veya geçen yıldan yıllık gelirim yok, bu yüzden kimse bana kiralamak istemiyor.

Seçeneklerim nelerdir? Konut yardımı veya SNAP ödemeleri gibi herhangi bir avantaja hak kazanmak için o 50.000 doları harcamam veya piyasada kaybetmem gerektiğini farz ediyorum.

Gözden kaçırdığım herhangi bir şey önerebilirseniz, bu çok makbule geçer.

ABD’de bu sorunu veya buna benzer bir sorunu olan tek kişinin ben olmadığıma dair bir his var.

Çözüm İçin Çaresiz

Ayrıca bakınız: ‘Kız kardeşim sürekli para ve uyuşturucuyla boğuşuyor’: Eşim ve annemle bir evim var. Kız kardeşimi aile mirasından mı çıkarmalıyız?

Sevgili Umutsuz,

Lütfen umudunuzu kaybetmeyin.

İşgücü piyasası hala nispeten rekabetçi: Kasım ayında her işsiz işçi için 1,7 açık pozisyon vardı ve bu, salgın öncesi seviye olan 1,2’nin oldukça üzerinde. Bir iş – hatta yeniden deneyim kazanmak için yarı zamanlı bir iş – ve yaşamak için daha ucuz bir yer bulmanız gerekiyor. Bu, başka bir eyalete veya en azından Florida’nın başka bir yerine taşınmayı içerebilir. Fort Lauderdale’de yaşamanın maliyeti eyalet ortalamasından yaklaşık %20 daha yüksektir ve şehrin konut maliyeti ulusal ortalamanın yaklaşık %50 üzerindedir.

Tamamlayıcı Beslenme Yardım Programı (SNAP) ödemelerine uygunluğunuz konusunda haklısınız. Florida eyaletine göre, SNAP avantajlarına hak kazanabilmek için Florida eyaletinde ikamet ediyor olmanız ve Aşağıdaki kriterlerden biri: “Mevcut banka bakiyeniz (tasarruf ve çek toplamı) 2.001 doların altında. Mevcut banka bakiyeniz (tasarruf ve çek toplamı) 3.001 doların altında ve hanenizi aşağıdakilerden biriyle paylaşıyorsunuz: 60 yaş ve üstü bir kişi veya kişiler veya engelli bir kişi (bir çocuk, eşiniz, ebeveyniniz veya kendiniz) ).”

50.000 doları kurtarmak için çok çalıştınız. Bu, yaşayacak bir yer ararken size yardımcı olacak ve size acil durum tasarrufları sağlayacaktır. Borsaya yatırım yapma konusundaki istekliliğinizi ve vicdanlılığınızı alkışlıyorum, ancak sizin de keşfettiğiniz gibi, son birkaç yıl birçok yatırımcı için yaygın kayıplarla sonuçlandı. On yıl süren boğa piyasası, insanlara yanlış bir güvenlik duygusu verdi ve o zamandan beri yapılan düzeltmeler dizisi, bireysel yatırımcılar için bir uyandırma çağrısı oldu. Yani, hisse senetlerine yatırım yapmak uzun vadeli bir plandır ve piyasayı oynamaya çalışmak risklerle doludur.

Ailenizin evine ne olduğunu söylemiyorsunuz, ama sanırım ya kiralanmış ya da satılmış ve gelir siz ve diğer kardeşler arasında paylaştırılmış. Hepimizin evim diyebileceğimiz güvenli ve istikrarlı bir yere ihtiyacı var. Bu olmadan, diğer finansal endişeleriniz daha da kötü görünecektir.

Bölüm 8 kira yardımını kabul eden yaşlılar için düşük gelirli konut geliştirmeleri vardır, örneğin Ağ Geçidi Terası Fort Lauderdale’in Victoria Park semtinde. Bu tür mülkler için bekleme listeleri vardır, ancak adınızı ne kadar erken yazarsanız o kadar iyidir. Ve eski bir İrlanda piyango sloganının dediği gibi: “Eğer katılmazsan, kazanamazsın.”

Sosyal Güvenlik yardımlarınızı tamamlayacak iş bulmaya gelince, iş aramanın kendisi tam zamanlı bir iştir. Gibi çevrimiçi iş sitelerine ek olarak Florida’yı Çalıştırın – Gümüş SürümIndeed.com, ZipRecruiter ve Glassdoor gibi Fort Lauderdale’de kuruluşlar var. Gurur Personeli ve kar amacı gütmeyen Güney Florida İİT bu iş bulmanıza yardımcı olabilir.

Sosyal Güvenlik İdaresi’ne göre: “67 yaşında yardım almaya başlarsanız, aylık ödeneğinizin %100’ünü alırsınız. Emeklilik yardımı almayı tam emeklilik yaşınızın sonuna kadar ertelerseniz, aylık ödeneğiniz artmaya devam eder.” 61 yaşındaysanız, doğum yılınız 1962’dir, yani tam emeklilik yaşınız 67 olmalıdır.

ABD Kıdemli Toplum Hizmeti İstihdam Programı, 55 yaş ve üzerindeki düşük gelirli iş avcılarının iş bulmasına yardımcı olur. Buna göre web sitesi, “Katılımcılar haftada ortalama 20 saat çalışıyor ve federal, eyalet veya yerel asgari ücretin en yüksek ücretini alıyor. Bu eğitim, katılımcılar için sübvansiyonsuz istihdam fırsatlarına bir köprü görevi görür. Katılımcılar en az 55 yaşında, işsiz ve federal yoksulluk seviyesinin %125’inden fazla olmayan bir aile gelirine sahip olmalıdır. Program ayrıca iş eğitimi, özgeçmiş yazma ve mülakat becerileri olan kişilere yardımcı olur.

Ağınızı perakende sektöründen hizmet sektörüne ve hatta okul sistemi içinde – otobüs şoförleri ve koridor monitörleri ve öğrenci asistanları dahil olmak üzere – geniş bir alana yaymaya davet ediyorum. Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi ayrıca işe alma. Son yıllarda anne babanıza baktığınız gerçeğini bir erdem haline getirin. Bu özveri, alçakgönüllülük ve sadakat gösterir.

“Hikayeniz yürek burkan” dedi James Cunningham, Kaliforniya’da ofisleri olan bir mali müşavir. “Korkmanı, strese girmeni ve hiçbir yol görememeni anlayabiliyorum.” Sosyal Sigortanız, dedi, ihtiyaçlarınızı karşılamaz. “Daha ucuz olan başka konut seçenekleri de var. Bir seçenek, düşük gelirli yaşlılar konutuna taşınmak. Ayrıca orada kar amacı gütmeyen kuruluşlar bu aramada size yardımcı olabilir.

Lütfen iletişimde kalın ve nasıl geçindiğinizi bize bildirin. Ek geliriniz olduğunda, hayatınızın diğer alanlarını ele almak için çok daha iyi bir konumda olacaksınız.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

‘O bir dolandırıcı’: Babam sorunlu kız kardeşim için 500.000 dolarlık bir vakıf kurdu ve benden kayyum olmamı istedi. Mütevelli olmanın içerdiği riskler nelerdir?

‘Araf’ta yaşıyoruz’: Eşimin bir vakıf fonu var ama kayınvalidem kontrol ediyor. 400.000 dolar kazanıyoruz ve imkanlarımızın ötesinde harcıyoruz. Bir sonraki hamlemiz nedir?

Eşime söylemeye korkuyorum’: Kumar bağımlılığım nedeniyle kredi kartlarımın limitini doldurdum ve 100.000$ borçlandım. Yardım edebilir misin?


İlginizi Çekebilir

Tahvil getirileri, riskli varlıklardaki rallinin devam etmesiyle yükseldi

Bankacılık sistemiyle ilgili endişelerin arka planda kaybolmasıyla riskli varlıklardaki ralli devam ederken, tahvil getirileri Perşembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: