Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD’de banka iflas ettikten ve Avrupa’da hisse fiyatları düştükten sonra birdenbire yarım puanlık bir AMB artışı garanti edilemez.

ABD’de banka iflas ettikten ve Avrupa’da hisse fiyatları düştükten sonra birdenbire yarım puanlık bir AMB artışı garanti edilemez.

Avrupa Merkez Bankası’nın yarım puanlık faiz artırımına ilişkin piyasa beklentileri karar arifesinde değişiyor.

Şimdi, Perşembe günkü toplantı için ima edilen faiz artırımı 35 baz puan – temel olarak, ECB’nin faiz oranlarını yarım puan artırıp artırmayacağına dair yüzde 50’ye yüzde 50’lik bir karar anlamına geliyor ki bu, merkez bankasının bu toplantıya doğru neredeyse her şeyi vaat etmişti.

Credit Suisse, CSGN’yi paylaşıyor,
+%23,28
Çarşamba günü, bu bankacılık devinin sağlığıyla ilgili endişeler arasında rekor düşük seviyeye indi ve avro bölgesi bankacılık emsalleri SX7E’yi sürükledi,
+%1,54
daha düşük. Bankacılık devinin hisseleri, İsviçre Ulusal Bankası’ndan borç alacağını söylemesi ve düşen tahvillerini geri almayı teklif etmesiyle Perşembe günü ralli yaptı.

2 yıllık Alman tahvili TMBMKDE-02Y’nin getirisi,
%2,589
Perşembe günü 19 baz puan artarak %2.59’a yükseldi ve Çarşamba günü %2.36’ya kadar düştü. Fiyatlar fiyatların tersi yönde hareket eder.

Yatırımcılar, ECB’nin geçmişte olduğu kadar inatçı olmayacağını umuyor. “Geçmişte ECB, değişen haberler karşısında dogmatik olduğunu gösterdi. GAM Investments küresel yatırımlar başkanı David Dowsett, “Bu, ABD’de bankacılık durumu kötüleşirken oranları yükselttiği 2008 ortalarında sorunlara neden oldu” dedi.

Finansal çalkantı son ekonomik verileri gölgede bırakıyor.

Manşet enflasyon oranı, yıldan yıla %10,6’dan %8,5’e biraz soğumuş olsa da, çekirdek enflasyon oranı fiilen hızlanarak %5,6’ya yükseldi. Avrupa’da takibi zor olan ücretler yükseliyor gibi görünüyor. Öte yandan, toptan doğal gaz fiyatları keskin bir şekilde düştü ve ücret anlaşmaları bile ücretlerde sürekli değil, geçici bir artış gösteriyor gibi görünüyor.

Berenberg Bank’tan Holger Schmieding, “Sonuç olarak, Avrupa Merkez Bankası Mayıs ayı hamlesinin büyüklüğünü ve sonraki politika yolunu bu hafta açık bırakarak, veriye dayalı ‘toplantıdan toplantıya’ dönüşe vurgu yapabilir” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: