Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD ve Almanya tahvil piyasalarında bankalardan gelen dalgalı serpintiler arasında volatilitenin neden patladığını burada bulabilirsiniz.

ABD ve Almanya tahvil piyasalarında bankalardan gelen dalgalı serpintiler arasında volatilitenin neden patladığını burada bulabilirsiniz.

Atlantik Okyanusu’nun her iki yakasını da etkisi altına alan serpinti ile ABD bankalarından kaynaklanan artan bulaşma korkuları arasında bu hafta tahvil piyasasında volatilite patladı.

Analistler, ABD ve Almanya tahvil piyasası üzerindeki etkinin, son beş gün içinde doğası gereği dalgalı bir etki olduğunu ve çeyrek asrı aşkın bir süredir getirilerde tek günlük en büyük düşüşlere yol açtığını açıkladı.

Özetlemek gerekirse: Pazartesi günü, California’daki Silicon Valley Bank ve New York’taki Signature Bank’ın mevduat sahiplerini korumak ve diğer kurumlardaki mevduatları durdurmak için hafta sonu yapılan hükümet müdahalesinin ardından, politikaya duyarlı 2 yıllık ABD tahvili TMUBMUSD02Y getirdi,
%3,887
New York ticaretinin sonunda 20 Ekim 1987’den bu yana en büyük bir günlük düşüşü yaşadı – ancak ABD saatleri dışında, oran 1982’den beri en büyük düşüşü yaşadı. 2007-2009 mali krizi/durgunluğu; 11 Eylül 2001 terör saldırıları; ve 1987’nin Kara Pazartesi borsa çöküşü.

Görmek: Silikon Vadisi Bankası böyle çöktü

İki gün sonra, İsviçre bankacılık devi Credit Suisse CS’de sorunlar ortaya çıkınca,
-9.03%,
2 yıllık Alman verimi TMBMKDE-02Y,
%2,376
Deutsche Bank DB’de makro stratejist Henry Allen ve küresel ekonomi ve tematik araştırma başkanı Jim Reid’e göre, ülkenin 1990’daki yeniden birleşme dönemine kadar uzanan mevcut verilere dayalı olarak en büyük günlük düşüşünü gördü,
-4.46%.

Kaynak: Bloomberg, Deutsche Bank

2 yıllık ABD ve Avrupa tahvil getirilerindeki bu haftaki düşüş, “ABD bankacılık sisteminin sağlığına ilişkin endişelerden kaynaklanan ve CS’nin geleceğine ilişkin sorularla şiddetlenen portföylerdeki riskin azaltılması ve likiditenin boşaltılmasının” bir sonucu olarak geldi. [Credit Suisse] Aralık ayı itibarıyla 876,3 milyar dolarlık (821 milyar avro) varlık yöneten New York’taki DWS Group’un sabit gelirli Kuzey Amerika başkanı Gregory Staples, “.

Staples telefonla yaptığı açıklamada, tüm bunların “durgunluk konusunu gündeme getirmek ve merkez bankalarının gidişatını sorgulamak” olduğunu söyledi. “Bayi topluluğu pazar yapma kapasitesini azalttığı için bu kendi kendine beslenebilir. Şu anda, daha büyük makro sorunun fiyat istikrarından çok finansal istikrarla ilgisi var.”

Tahvil piyasası oynaklığının bir göstergesi olan ICE BofAML Hareket Endeksi, Çarşamba ve Perşembe günleri 2008’in dördüncü çeyreğinden bu yana en yüksek seviyelerine veya Büyük Mali Krizin zirvesine yükseldi. Endişeler başka bir banka etrafında dönerken oynaklık Cuma günü devam etti: San Francisco’daki First Republic Bank’ı kurtarma çabaları FRC mali piyasaları sarstı – bir fonlama anlaşması haberiyle zirveye ulaştıktan bir gün sonra, Hazine getirileri bir kez daha düşüşe yol açtı.

Okumak: “Bunu şimdi durdurmalıyız.” Ackman, First Republic desteğinin mali bulaşıcılığı yaydığını söylüyor.

Politikaya duyarlı 2 yıllık tahvil getirisindeki çılgın dalgalanmaları anlamak için biraz geri adım atmak yardımcı olabilir.

Geçen yılki merkez bankasının enflasyonla mücadele çabalarının, faiz oranlarında yaklaşık 40 yıldaki en hızlı ve en agresif sıçramayı üreterek hem getirilerin yükselmesine hem de tahvil ve tahvil fiyatlarının dramatik bir şekilde düşmesine neden olduğunu unutmayın. Bu dinamiğin bir tadı, Salı günü, enflasyonun hafiflediğine dair çok az işaret sunan Şubat tüketici fiyatları endeksinin, 2 yıllık oranı on yıldan uzun bir sürenin en büyük artışı için doğru yola soktuğunda kısaca devreye girdi. Tabii bu yükseliş uzun sürmedi.

Bunun yerine, finans sektörü korkuları, ticaretin iki yönlü risklerinin altını çizerek, devlet tahvillerinde muazzam bir güvenliğe kaçışa yol açtı. Bir yandan, mevcut tahvil sahipleri geçen yılki verim artışıyla yandı. Ancak diğer yandan, faiz oranları nihayet, hepsi Hazine getirilerini yeniden aşağı çeken bankacılık serpintisinden, olası bir durgunluktan ve düşen bir borsadan korunmak isteyen bir grup yatırımcı için genel olarak cazip seviyelerde.

İlginç bir şekilde, hisse senedi oynaklığı, Cboe Oynaklık Endeksi VIX ile karşılaştırıldığında nispeten düşük kaldı,
+9.61%
yükseliyor, ancak 2022 zirvesinin altında kalıyor. Yatırımcılar, Cuma günü daha fazla borsa oynaklığı için hazırlanıyorlardı ve 2.8 trilyon dolarlık opsiyon sözleşmelerinin süresi dolmak üzereydi.

Cuma günü, Hazine getirileri, öğleden sonraki işlemlerde 2 yıllık oranın 24 baz puan düşerek %3,89’a düşmesiyle, genel olarak daha düşüktü. Bu arada, üç büyük ABD hisse senedi endeksi DJIA,
-%1,42

SPX,
-%1,28

BİLDİRİM,
-%0,94
yaklaşık 400 puan veya %1,2 düşüş yaşayan Dow endüstriyelleri liderliğinde düştü.

Ayrıca bakınız: Silikon Vadisi Bankası’nın ‘güvenli’ yatırımları neden bankalar ve Fed için bir soruna dönüştü?


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: