Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD Temsilciler Meclisi’nden borç limitini askıya almaya yönelik tasarıya onay

ABD Temsilciler Meclisi’nden borç limitini askıya almaya yönelik tasarıya onay

Ülkenin borçlanma limitini 17 Aralık 2022’ye kadar askıya alacak yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde 212’ye karşı 219 oyla kabul edildi.

Demokratlar’dan Kurt Schrader ve Jared Golden tasarıya karşı oy kullanırken, tasarıya Cumhuriyetçiler’den destek veren tek vekil Adam Kinzinger oldu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, oylama öncesi yapmış olduğu konuşmada, ABD’nin kredisinin sorgulanmasına asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Amerikan halkına karşı sorumlulukları bulunduğunu ifade eden Pelosi, borç limitinin askıya alınmamasının feci bir etki yaratacağı mevzusunda uyardı.

Bir sonraki durağı ABD Senatosu olan tasarının, burada Cumhuriyetçilerin engeliyle karşılaşması umut ediliyor.

BORÇ LİMİTİ KRİZİ

ABD’de federal hükümet, zamanı bir temerrüde yol açabilecek 28,4 trilyon dolarlık borç limitine erişme tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borç limiti, ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı anlamına geliyor.

Teknik olarak borç limiti için belirlenen süre 1 Ağustos’ta dolarken, ABD gömü Bakanlığı, hükümetin ödemelerine devam edebilmesi için “görkemli önlemler” almaya başlamıştı.

Borç limitinin artırılması yada askıya alınması için Kongreye onlarca kere çağrıda bulunan ABD gömü Bakanı Janet Yellen, son olarak Kongrenin 18 Ekim’e kadar borç limitini yükseltmek yada askıya almak için harekete geçmemesi halinde gömü’nin görkemli önlemlerinin tükeneceğini belirtmişti.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

IMF Başkanı Georgieva ifade verecek

IMF İcra Kurulu’nun, soruşturma kapsamında bu hafta içinde Başkan Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: