Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD tarihindeki en büyük tazminat baskısında, bu 5 soru devam ediyor

ABD tarihindeki en büyük tazminat baskısında, bu 5 soru devam ediyor

Kaliforniya’nın tazminat görev gücünün, köleleştirilmiş insanların Siyah soyundan gelenlere verilen zararları tazmin etmeye yönelik ABD tarihindeki en büyük girişim için nihai tavsiyelerini sunmak için üç aydan az zamanı var – ve hâlâ yanıtlanması gereken bazı önemli sorular var.

Dokuz kişilik grup, kanunla kurulan Tazminatları incelemek ve önermek ve eyalet düzeyinde türünün ilk örneği olan, geçen yıl bir ara rapor yayınladı. Nihai tavsiyelerini Haziran ayına kadar eyalet yasama organına sunması gerekiyor ve planlanmış son yüz yüze toplantısını Cuma ve Cumartesi günü Sacramento’da yapacak.

Bu toplantıda panel, nihai teklifin neleri içerdiğini belirleyecek beş temel sorunun yanıtlarını nihai hale getirmeye çalışacak:

  • Hasar süreleri nelerdir? Görev gücü, Siyah Amerikalıları etkileyen ve onarmaya yardımcı olmak istediği belirli zararları belirledi. Şimdi ise zararın tam olarak hangi yıllara yayılacağına karar vermek istiyor.

  • Yukarıdakilerle ilgili olarak, grup kurmaya çalışıyor zararın başlangıcını hangi yıl belirlerve her kategori için farklı başlangıç ​​ve bitiş noktaları olup olmadığı.

  • California’da oturma izni uygunluğu nasıl belirlenmelidir? Örneğin, görev gücü, sakinlerin olası tazminatlara hak kazanabilmeleri için on yıllardır eyalette yaşamaları gerekip gerekmediğini tartıştı.

  • Kaliforniya ikamet şartını karşılayan köleleştirilmiş kişilerin doğrudan mağdurları ve/veya tüm Afrikalı-Amerikalı torunları tazmin edilecek mi? Görev gücü daha önce, Amerika Birleşik Devletleri’nde köleleştirilmiş Siyahların torunları için uygunluğun soy temelli olacağına karar vermişti.

  • Tazminatlar nasıl ödenecek ve ölçülecek? Böylece ödeme hasar tahminleriyle aynı hizada mı?

Herhangi bir tazminat, beş ana zarara dayanacaktır: haksız mal alımı; Siyah işletmelerin devalüasyonu; barınma ayrımcılığı ve evsizlik; toplu hapsetme ve aşırı polislik; ve sağlık zararları. Şimdiye kadar, görev gücü tarafından görevlendirilen ekonomi danışmanlarının hesapladığı gibi, bu zararları onarmaya çalışmakla ilgili miktarlar en az yüzbinlerce doları buluyor.

Görmek: Kaliforniya’da tazminatlar nasıl ödenir? ‘Şişmiş’ zenginlik, vergiler yoluyla ‘çalınan’ servetin yerini alabilir.

Geçen bir buçuk yıl boyunca, görev gücü, zararlar için parasal tazminatın yanı sıra, gamı ​​yöneten politika önerilerini tartıştı. Eğitim sisteminde değişiklik yapmayı; ceza-adalet sisteminin reformu; kârdan mahrum bırakılan sanatçılara tazminat ödenmesi; devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinde reform yapmak; ve bir Freedmen Bürosu kurmak.

California’dan tazminat almaya hak kazanacağını düşünen San Francisco’daki 34 yaşındaki sosyal hizmet görevlisi Chris Burton, görev gücünün çalışmalarını takip etti. Unsur.net’a olasılıklar konusunda hem iyimser hem de kötümser olduğunu söyledi.

Geçen yılın sonlarında görev gücünün Oakland’daki toplantısına katıldı ve yetersiz olduğunu düşündüğü katılım nedeniyle biraz dehşete kapıldı. Unsur.net katılımda bulundu ve iki günlük toplantı sırasında herhangi bir zamanda belediye meclisi odalarında en az üç düzine kadar kişinin hazır bulunduğunu tahmin ediyor.

Oakland’dan: Tazminat çetelesi yarım milyon doları geçebilir, ancak görev gücü aynı zamanda California politikalarını da değiştirmek istiyor

Burton, “Neyin tehlikede olduğunu ve etrafının Siyahlar ve müttefiklerle çevrili olmamasının muhtemelen dönüştürücü olabileceğini göz önünde bulundurarak – bu, işin nereye varacağının göstergesiydi,” dedi ve yeterince medya olduğunu düşünmediğini de sözlerine ekledi. çabanın kapsamı.

Görev gücü üyelerinden Eyalet Meclis Üyesi Reggie Jones-Sawyer, Unsur.net’in medyada yetersiz yer almasıyla ilgili şikayetlerine yanıt olarak, görev gücünün kendi web sitesine ve sosyal medya platformlarına sahip olmasını yasaklayan yasaya rağmen, “kamu duruşmalar, yayınlanan yerel, bölgesel, eyalet ve ulusal hikayelerle iyi oldu. Kendisinin ve meslektaşlarının medya tarafından “aylık bazda hatasız olarak” röportaj yaptığını da sözlerine ekledi.

Burton ayrıca birçok Kaliforniyalının köleleştirilmiş Siyahların torunları için tazminatlara karşı olacağından endişeleniyor. Uygun olmayacak Siyah göçmenlerle konuştuğunu söyledi; Asyalı komşular; ve tazminatları desteklemeyen diğerleri.

Burton, “Sözde liberal San Francisco’da çalışıyorum,” dedi. “Son derece kızdılar [former San Francisco 49ers quarterback] Colin Kaepernick diz çökmüştü [to protest police brutality]. Paralarını vermek zorunda kaldıklarında nasıl hissedeceklerini hayal edebiliyor musunuz? [toward reparations]?”

Ayrıca: California okulları bir gün Afro-Amerikan eğitimi gerektirebilir – bu, Florida’nın “Uyanmayı Durdur” gibi yasalara “doğrudan karşı” bir harekettir.

Toplantılarda, görev gücü üyeleri, halkın bazı üyelerinden geri bildirim aldıklarını kabul ettiler. Ancak bu hafta sonu yapılması planlanan sunumlar için materyaller arasında, görev gücünün çalışmasını ve/veya tazminat fikrini destekleyen bir dizi grubun listesi yer alıyor. Bunlar arasında Asya Hukuk Grubu, Japon Amerikan Barolar Birliği, Meksika Amerikan Barolar Birliği, Güney Kaliforniya Kore Amerikan Barolar Birliği, Filipin Amerikan Barolar Birliği ve Tayland Amerikan Barolar Birliği bulunmaktadır.

Bir görev gücü danışma komitesinin toplantıda tartışması beklenen materyale göre, görev gücü nihai raporda “tazminatlar, ihbarlar ve yanıtlar”dan oluşan bir nokta-karşı nokta listesi önerebilir.

Planlanan son yüz yüze toplantıda, görev gücü Cuma günü tavsiyelerini uygulama hakkında konuşması beklenen uzman tanıkları dinleyecek. Tanıklar arasında ırksal adalet aktivistleri ve anayasa hukuku, eğitim ve sağlık uzmanları ile California Yasama Analist Ofisi’nden bir maliye ve politika analisti yer alıyor.

Daha fazlası için: California tazminat hamlesi, Siyah sakinlere yüzbinlerce dolar kazandırabilir – işte bununla yapacaklarını söyledikleri şey


İlginizi Çekebilir

Virgin Orbit Holdings’in hisseleri iş eksenleriyle düştü, Rumble ve Digital World Acquisition hisseleri Donald Trump iddianamesiyle yükseldi

İşte Cuma gününün en büyük ABD hisse senedi taşıyıcılarından bazıları: Stok kazananlar: Sağcı medya platformları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: