Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD şirketleri, 2009’dan bu yana en yüksek oranları ödemelerine rağmen rekor borçlanma çılgınlığına girişti

ABD şirketleri, 2009’dan bu yana en yüksek oranları ödemelerine rağmen rekor borçlanma çılgınlığına girişti

Federal Rezerv enflasyonla mücadelesini sürdürürken finansal koşullar bu yıl daha sıkı olabilir, ancak henüz ABD şirketlerinin Wall Street’in borç finansman makinesi aracılığıyla borçlanmasını kısıtlamadı.

Yatırım yapılabilir kredi derecesine sahip şirketler, aynı zamanda 14 yılın en yüksek oranlarını ödemelerine rağmen, ABD şirket tahvili piyasasında 2023’e başlamak için rekor bir hızla borçlanıyor.

ICE BofA ABD Kurumsal Endeksi getirileri en son %5,7 civarında sabitlendiEkim ayındaki %6’lık kısa verim zirvesinin dışında, en son 2009’da görülen bir seviye. Getirilerdeki artış eğilimi, Fed’in borçlanma maliyetlerini daha pahalı hale getirerek talebi soğutmaya ve böylece inatla yükselen enflasyonu bastırmaya odaklanarak geçen Mart ayında başlattığı faiz artırım kampanyasının izini sürüyor.

Goldman Sachs araştırmasına göre tahvil ihracı, yılın ilk iki ayında ABD yatırım sınıfı kurumsal piyasasında hala 304 milyar doları gördü ve bu, önceki yılların aynı döneminde şimdiye kadarki en yüksek hızdı (grafiğe bakın).

2023’ten başlamak üzere ABD yatırım sınıfı şirket tahvillerinin rekor ihracı

Goldman Sachs Araştırması, Dealogic

Şubat ayında tahvil ihraç hacimlerini artırmaya yardımcı olan, Amgen Inc.’in AMGN’siydi.
+0.03%
Dublin merkezli Horizon Therapeutics HZNP’yi satın almasını finanse etmek için 24 milyar dolarlık borç finansmanı,
-0.18%,
türünün en büyük 10 tahvil anlaşmasından biri.

Şubat ayı tipik olarak yatırım dereceli şirket tahvili ihraçları için daha az hareketli bir ay olsa da, ABD şirketleri bu yıl borç için güçlü yatırımcı talebinden yararlanmak ve gelecekteki Fed’in başına geçmek için borçlanma hızlarını “önden yüklemekle” meşgul oldular. BofA Global stratejistleri, faiz artırımı riskleri olduğunu söyledi.

Yuri Seliger liderliğindeki bir BofA ekibi Çarşamba günü yayınladığı bir müşteri notunda, “Bu, Mart ayı için daha küçük bir borçlanma ihtiyacı bırakıyor” dedi ve Mart ayı için 150 milyar – 170 milyar dolarlık tahvil arz tahminlerinin 2019’dan bu yana en düşük aralık olacağını ekledi.

Fed, 2020’nin başlarında rekor bir ABD kurumsal borçlanma alemine yol açan koronavirüs pandemisinin başlangıcında faiz oranlarını neredeyse sıfıra indirdi.

arşivden: Bir içki mi? şişkinlik? Ya da Fed’in rekorları artırmasına yardımcı olduğu için Amerika’daki borç için yeni normal

2023’te ABD ekonomisinin potansiyel bir yeniden ivme kazanmasıyla ilgili endişeler artıyor; bu, ABD enflasyonunu merkez bankasının yıllık %2 hedefine geri çekmek için daha yüksek Fed faiz oranlarını gerektirebilir.

Bu gerginlikler, bu hafta ABD hisse senetlerini kısa süreliğine aşağı çekti ve 10 yıllık Hazine tahvil faiz oranını TMUBMUSD10Y’ye yükseltti.
%3,962
%4’ün üzerinde. Cuma gününe kadar S&P 500 endeksi SPX,
+%1,61,
Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+1.17%
ve Nasdaq Kompozit endeksi COMP,
+1.97%
FactSet’e göre her biri yükseldi, haftalık kazançlara yöneldi ve 10 yıllık getiri %3,86’ya düştü.

Yine de Goldman analistleri, ABD yatırım sınıfı şirket tahvilleri için 1,3 trilyon dolarlık tam yıl arz tahminlerini yinelediler ve yüksek getirili veya “önemsiz” şirketler tarafından 190 milyar dolar ihraç edilmesini bekliyorlar.


İlginizi Çekebilir

Strateji uzmanı, SVB’ye yenildi, bankalar ucuz ve M&A geliyor

Yatırımcılar, kıyının bu sinir bozucu bankacılık krizinden gerçekten temiz olup olmadığını görmek için saklandıkları yerlerden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: