Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD sanayi üretimi Şubat ayında yatay seyretti

ABD sanayi üretimi Şubat ayında yatay seyretti

bu sayılar: Federal Rezerv’in Cuma günü bildirdiğine göre, ABD sanayi üretimi Şubat ayında yatay seyretti.

The Wall Street Journal tarafından yapılan bir ankete göre, değişmeyen okuma ekonomistlerin beklentileriyle uyumluydu.

Üretim, Ocak ayında revize edilmiş %0,3 arttı ve başlangıçtaki düz okuma tahminine göre yukarı yönlü revize edildi, ancak Kasım ve Aralık aylarında derin düşüşler yaşandı.

Kapasite kullanımı Şubat ayında %78’de sabit kaldı. Geçen Nisan ayında ulaşılan %80.2’lik yüksek seviyeden düştü.

Önemli ayrıntılar: İmalat üretimi, önceki aydaki %1’lik güçlü artışın ardından Şubat ayında %0.1’lik ince bir artışa kaydı.

Motorlu taşıtlar ve parça üretimi, Ocak ayındaki %0,6’lık artışın ardından %0,3 düştü. Bu, son dört aydaki ilk düşüş. Otomobiller hariç, toplam endüstriyel üretim değişmedi.

Kamu hizmetleri üretimi, ısıtma talebine bağlı olarak Şubat ayında %0,5 arttı. Petrol ve doğalgazı içeren madencilik üretimi, bir önceki aya göre %2’lik artışın ardından %0,6 düştü.

Büyük fotoğraf: Ekonomistler, sanayi üretiminin zayıf bir yörüngede olduğunu söyledi. Faiz oranları yükseldikçe imalat sektöründeki yumuşaklığın devam etmesi bekleniyor. Bölgesel bankaları çevreleyen endişelerin ardından kredi koşullarının sıkılaşması bekleniyor.

Onlar ne diyorlar? Capital Economics baş ekonomist yardımcısı Andrew Hunter, “Anketlerin kötüden kötüye gitmesiyle ve bankacılık sektöründeki kargaşadan kaynaklanan riskler göz önüne alındığında, imalat faaliyetlerinde daha fazla düşüşün hala beklediğinden şüpheleniyoruz” dedi.

Piyasa tepkisi: hisse senetleri DJIA,
-%1,36

SPX,
-%1,26
bankacılık sektörüyle ilgili devam eden endişeler nedeniyle Cuma günü düşüş yaşadı. 10 yıllık Hazine tahvili TMUBMUSD10Y getirisi,
%3.402
%3,47’ye geriledi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: