Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘ABD konut piyasası, yüksek ipotek oranlarının ve dibe vuran karşılanabilirliğin ağırlığı altında çöküyor’: Fiyatlar en çok bu ABD eyaletlerinde düştü

‘ABD konut piyasası, yüksek ipotek oranlarının ve dibe vuran karşılanabilirliğin ağırlığı altında çöküyor’: Fiyatlar en çok bu ABD eyaletlerinde düştü

Bazı önlemlere göre, Amerikalılar şu anda %7’nin üzerindeki ipotek seviyelerinde ev satın almakta zorlanıyor. Ev fiyatları bunu yansıtmaya başladı.

2022’nin son çeyreğinde ipotek oranları yükselirken, Amerikalılar ev sahibi olma maliyetini giderek daha zorlayıcı buldu ve potansiyel aylık ipotek ödemelerine yüzlerce dolar faiz ekledi. Yine de, piyasada ne kadar az ev olduğu göz önüne alındığında, ev fiyatları sabit kaldı.

Ancak aylarca süren yüksek ipotek oranları ve ev satışlarındaki düşüş, nihayet ev fiyatlarını etkiliyor. Moody’s Analytics’ten alınan verilere göre, müstakil ev fiyatları Ocak ayında Aralık 2022’ye kıyasla %1 düştü.

Moody’s Analytics konut ekonomisti Matthew Walsh, “ABD konut piyasası, yüksek ipotek oranları ve dibe vuran karşılanabilirlik ağırlığı altında çöküyor” dedi.

Alaska, aydan aya fiyatlarda en büyük düşüşü yaşadı. Ocak ayında konut fiyatları yüzde 4,9 düştü. Bunu %3,8’lik düşüşle New Mexico ve Wyoming izledi. Mississippi, Ocak ayında ev fiyatlarının bir önceki aya göre %3,7 düşmesiyle ikinci sırayı aldı.

Ancak, hepsi kötü haber değildi. Ev fiyatları da Indiana’da %2,2, Batı Virginia’da %1,1 ve Vermont’ta %1 arttı.

Ancak Moody’s Analytics, yıldan yıla fiyatlara bakıldığında, Batı Kıyısı’nın düşüşe öncülük ettiğini ve Kaliforniya, Nevada ve Washington’un 2022’de gördüklerinin altında değerler bildirdiğini söyledi.

bu mevcut bir evin ortalama fiyatı Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre Ocak ayında 359.000 dolardı. Ocak ayında satılan yeni bir evin ortalama fiyatı 427.500 dolardı. Nüfus sayımı verileri.

Açık olmak gerekirse, ev fiyatları hızla düşmüyor, bunun yerine alıcı talebi kurudukça kademeli olarak düşüyor.

Satışların daha fazla hareket etmemesinin bir nedeni de satıcıların listeleme konusunda isteksiz olmalarıdır. Son iki yılda ultra düşük bir ipotek oranı elde ettikten sonra, bu anlaşmadan vazgeçmeye pek ilgi yok.

kredisiz

Redfin’in baş ekonomist yardımcısı Taylor Marr, “Ocak ayında, pandeminin başlaması dışında, rekorun herhangi bir noktasından daha az yeni listeleme oldu” dedi. son bir raporda söyledi.

“Bu, talebi engelledi çünkü bu, hâlâ piyasada olan birçok alıcının ihtiyaçlarını karşılayan bir ev bulmakta zorlandığı anlamına geliyordu. Satılık ev sıkıntısı da ev fiyatlarını yükseltti” dedi.

Mortgage Bankacıları Derneği bu hafta yaptığı açıklamada, ev satın alma başvurularının 28 yılın en düşük seviyesine düştüğünü söyledi.

Walsh bir notta, “İki yıllık çift haneli fiyat artışının ardından, konut piyasası aşırı derecede aşırı değerlendi ve karşılanabilirlik, otuz yılın en düşük seviyesine yakın” dedi.

“Konut piyasası 2023’e kadar düzeltmeye doğru daha da inecek. Temel tahminimiz, konut fiyatlarının 2023’e göre %5 ila %10 oranında düşmesini bekliyor.
Önümüzdeki iki yıl” diye ekledi.

Ev fiyatlarının 2025 yılına kadar 2021 seviyelerine geri dönmesini bekliyordu.


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: