Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD istihdam raporunun Mart ayında 238.000 yeni işe alım göstermesi bekleniyor. Fed mutlu olmaz.

ABD istihdam raporunun Mart ayında 238.000 yeni işe alım göstermesi bekleniyor. Fed mutlu olmaz.

Normalde ABD’deki yeni işlerdeki büyük artış kutlama sebebidir. Şimdi olmaz.

Federal Rezerv, sıkı bir işgücü piyasasını yüksek enflasyonu kontrol altına almanın önünde büyük bir engel olarak görüyor ve işe alımların bir an önce yavaşlamasını istiyor, ancak Mart ayında bu arzusunu yerine getiremeyebilir.

İşte Cuma sabahı açıklanacak ABD istihdam raporunda izlenecekler.

tahmin

The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, ekonominin Mart ayında 238.000 yeni iş yaratması bekleniyor.

ABD, Şubat ayında tahmini 311.000 ve Ocak ayında 504.000 iş yarattı. Her ikisi de kolayca beklentileri aştı ve Fed’de daha fazla endişe uyandırdı.

Mart ayındaki 200.000’den fazla artış yine de oldukça güçlü olacaktır. ABD, 2020’de pandeminin başlamasından önceki yılda ayda ortalama 173.000 yeni iş ekledi.

Bu yıl daha önce bildirilenden daha fazla işten çıkarma olduğunu gösteren işsizlik başvurularının hesaplanma yöntemindeki büyük değişiklik, aylık istihdam rakamlarını etkilemeyecek. Farklı bir şekilde derlenirler ve zaten yürürlüğe girmiş olan ayrı bir mevsimsel düzeltme sürecini kullanırlar.

Okumak: Hayırlı Cuma, borsa tüccarlarının Mart ayı ABD istihdam raporunu nasıl sindireceğini karmaşıklaştırıyor

Fed tepkisi

Üst düzey Federal Rezerv yetkilileri, işgücü piyasasının çok sıkı olduğunu ve gevşemesi gerektiğini söylüyor. Nasıl olur? İşçi açığına bağlı olarak hızla artan ücretlerin enflasyonu kontrol altına almayı zorlaştıracağından endişe ediyorlar.

Fed, çok daha küçük ücret artışlarıyla birlikte, işe alımların ayda 200.000 yeni işin oldukça altına düştüğünü görmek istiyor.

Yine bir başka büyük istihdam artışı, faiz oranlarını planladığından daha fazla artırması için Fed üzerinde baskı oluşturacaktır. Üst düzey yetkililer, ekonomiye ilişkin son değerlendirmelerine dayanarak bu yıl faiz oranlarını yalnızca bir kez daha artırmayı planladıklarını belirttiler.

İşsizlik oranı

İş arayan işsiz Amerikalıların yüzdesi Şubat ayında %3,6’ya yükseldi ve 54 yılın en düşük seviyesinin sadece birkaç tık üzerinde. Wall Street, işsizlik oranının Mart ayında sabit kalmasını bekliyor.

Fed, artan faiz oranları ekonomik büyümeyi baskıladığından, oranın gelecek yıl %4,5’e kadar çıkmasını bekliyor. Bazı Wall Street ekonomistleri, bir durgunluğun muhtemel olduğu varsayımıyla işsizliğin daha da kötü olacağını tahmin ediyor.

ücret artışı

Ortalama saatlik ücretlerin Mart ayında %0,3 artması bekleniyor.

Böylesine nispeten mütevazı bir kazanç, geçen yılki artışı %4,6’dan %4,3’e düşürebilir.

Ancak bu, Fed için hala çok yüksek. Merkez bankası, ücret artışının yılda %2 ila %3 olarak görülen düşük enflasyonla tutarlı seviyelere geri döndüğünü görmek istiyor.

Potansiyel joker kart

Hükümetin istihdam raporunu istihdamdaki mevsimsel dalgalanmalara göre ayarlama süreci, yılın ilk iki ayında işe alım kazançlarını şişirmiş olabilir. Mevsimsiz sıcak hava da katkıda bulunmuş olabilir.

Ekonomistler, Wall Street’in beklediğinden çok daha zayıf bir istihdam artışıyla sonuçlanan Mart ayında geri ödemenin mümkün olduğunu söylüyor.

EY Parthenon’un baş ekonomisti Gregory Daco, “İşletme yöneticileriyle yaptığımız görüşmelerin yanı sıra son işgücü piyasası kanıtları, işe alım çabalarının birçok sektörde önemli ölçüde azaltıldığını gösteriyor” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: