Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD hisse senetleri için bu sinyal, bankacılık sektörüne bir miktar istikrar geri dönerken bir ralli için iyiye işaret.

ABD hisse senetleri için bu sinyal, bankacılık sektörüne bir miktar istikrar geri dönerken bir ralli için iyiye işaret.

ABD borsası, Silicon Valley Bank’ın Mart ayı başlarında ani çöküşünün ardından bankacılık sektörüyle ilgili endişelerin ortadan kalktığını gösteren önemli bir sinyal veriyor.

Cboe Oynaklık Endeksi VIX,
-%1,68,
S&P 500 endeksinde beklenen volatilite göstergesi, bu hafta 8 Mart’tan bu yana ilk kez 20 seviyesinin altına düştü ve bu, Silikon Vadisi Bankası’nın güçlenmek için menkul kıymetleri satması gerektiğini ilk kez açıklamasından önce hakim olan daha düşük riskli bir ortama dönüşe işaret ediyor. kötüleşen mali durumu.

Genellikle Wall Street’in “korku göstergesi” olarak anılan endeks, düzenleyicilerin Silikon Vadisi Bankası’nın başarısızlığından kaynaklanan serpintiyi durdurmak için acil durum önlemlerini açıkladıktan sonraki ilk işlem günü olan 13 Mart’ta 30’un üzerine çıktıktan sonra Cuma günü %1,7 düşerek 18,70’e geriledi.

AllianzIM ETF baş piyasa stratejisti Johan Grahn, “Bu normal bir volatilite ortamı değil” dedi. “Geçtiğimiz 12 aydaki işlem günlerinin %95’ini 20’nin üzerinde geçirirken, 2020’nin Şubat ayında pandemi kaynaklı volatilitenin başlamasından önceki 8 yıllık dönemde zamanın yalnızca %15’inde 20’nin üzerindeydik.”

Ayrıca, VIX’in ortalama olarak son 12 ayda beş günden birinde 30’a ulaştığını, ancak pandemiden önceki aynı 8 yıllık dönemde yalnızca 100 günde bir zirveye ulaştığını belirtti.

Grahn, “Şimdi o dönemleri normalmiş gibi yaşıyoruz ama o tarihe bakılırsa normal değil” dedi.

Diğer piyasa analistleri de yatırımcıların bundan sonra ne olacağına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

2023’teki faiz indirimleri, tank ekonomisinin sinyalini verebilir

Üç büyük ABD hisse senedi endeksi, S&P 500 SPX ile ayı olumlu bir notla kapattı.
+%1,44
%3,5 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%1,26
Dow Jones Market Data’ya göre %1,9 arttı. Nasdaq Bileşik COMP,
+%1,74
bankacılık sektörü hisselerindeki oynaklığın teknoloji sektörüne hücumu ateşlemesiyle %6,7 arttı.

Görmek: Teknoloji hisseleri yeniden güvenli liman mı oluyor? Pazar analistleri “Bu bir hata” diyor.

Dow Jones Market Data’ya göre, çeyrek için Nasdaq Composite %16,8 artarak 2020’nin en az dördüncü çeyreğinden bu yana en iyi üç aylık kazancını kaydetti. Bu arada S&P 500, 2023’ün ilk üç ayında %7 ve Dow %0,4 yükseldi.

“En kötü korkular, en azından şimdilik, masadan kaldırıldı. Bence bu gerçeğin piyasalarda bir yansımasını görüyorsunuz, ”dedi Grahn Unsur.net’a telefonla.

“Fed Başkanı Jerome Powell geldi ve bankacılık konularını dikkate alarak güvercin kanatlarını biraz esnetmeye başladı ve şimdi piyasayı, belki de daha agresif oran artışları olarak daha önce bildirilenleri yavaşlatacağına inandırmaya başladı” dedi.

Bankacılık sektöründeki stres ve olası bir kredi sıkışıklığı, piyasaların Federal Rezerv’in gelecekteki parasal sıkılaştırmasına ilişkin beklentilerini yeniden fiyatlamasına yol açtı. Tüccarların bahisleri, 25 baz puanlık bir artış ihtimalinin %49 ile Mayıs ayında faiz oranı artışlarında bir duraklama eğilimi gösteriyor. CME FedWatch aracı.

Ancak Grahn, yatırımcıların faiz indirimlerinin bu yılın sonlarında olmasını beklemesi durumunda ekonominin “çok yakında” ve “çok acı verici bir şekilde” dibe vuracağını düşünüyor.

Grahn, yatırımcıların etkili bir şekilde “Sistemden o kadar çok sorun çıkacağını ve Fed’in faiz oranlarını neden yüksek tutmak istediklerine dair geçerli bir argüman sunamayacaklarını” söylüyor. “Oran artışları açısından piyasanın fiyatladığı şey ile Fed’in piyasaya bunların olacağını söylediği yer arasındaki risk hassasiyeti çok geniş. Ve piyasanın doğru olabilmesinin yolu, önümüzde felaketle sonuçlanacak birkaç ay olması.”

Görmek: 2023 ayılar için kötü geçti. İşte durumun daha da kötüye gitmesinin 5 nedeni.

Likidite musluğu, tekrar açık

Waddell & Associates CEO’su ve baş yatırım stratejisti David Waddell, şunları söyledi: bankacılık stresi tehdidini etkisiz hale getirdikleri için finansal piyasaları istikrara kavuşturan geçmiş kurtarma güvenceleri olmuştur.

Waddell bir telefon görüşmesinde Unsur.net’e “Fed ‘likidite musluğuna’ dönüp söylemlerini yumuşattıktan sonra piyasa yükseldi, çünkü krizler yatırımcı sermayesini yok edebilirken, kurtarmalar daha da fazlasını yaratıyor” dedi.

Ayrıca, Fed’in aşırı ilaç verme eğilimi gösterdiği için sığ bir durgunluk durumunu desteklediğini söyledi. Waddell, “‘Hasta’ iyi olacak,” dedi.

Silicon Valley Bank’ın bu ayın başlarında başarısız olmasının ardından, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankalar için geniş çaplı federal kurtarma paketlerine geri dönme olasılığını reddetti ve durumun, ülkenin en büyük bankalarını kurtarmak için benzeri görülmemiş önlemlerle sonuçlanan 2008 mali krizinden çok farklı olduğunu vurguladı.

Görmek: İki yıllık Hazine getirileri, banka kargaşasının ardından 2008’den bu yana en büyük aylık düşüşü görüyor

Hazine’de büyük hamle

ABD Hazine getirileri Mart ayında iki yıllık oranlarla düştü TMUBMUSD02Y,
%4.027
Ocak 2008’den bu yana en büyük aylık getiri düşüşünü kaydetti. İki yıllık Hazine bonosu getirisi Cuma günü 73,5 düşüşle %4,06’da işlem gördü. Dow Jones Piyasa Verilerine göre Mart ayı baz puanları.

Yatırım stratejisi başkanı Liz Young, “Şimdiye kadar, hisse senetleri ayakta duruyor ve ekonomik veriler önemli ölçüde sarsılmadı, ancak Hazine piyasasındaki bu büyüklükteki hareketlerin tipik olarak sorunsuz bir seyir izlediğinin sinyalleri olmadığını güvenle söyleyebilirim” dedi. SoFi.

FactSet verilerine göre, ABD Hazine piyasalarının ima edilen oynaklığını ölçen ICE BofA MOVE Endeksi, Mart ortasında 198,71’e çıkarak 2008’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

“En azından, Fed politikası etrafındaki belirsizliğin arttığını belirtiyorlar. Sadece bankacılık sistemindeki son korkular nedeniyle değil, aynı zamanda Fed’in yürüyüş döngüsünün belirsiz sonu nedeniyle.”

Kazanç raporları, Mart ayı istihdam verileri açıkta

Waddell, yatırımcıların ABD hisse senetlerinde birkaç haftalık artışlara çok fazla güvenmemeleri gerektiğini söyledi, ancak “kazançların esnekliği ve toparlanmadaki sağlamlığı” konusundaki sürpriz nedeniyle piyasa duyarlılığının Nisan ayında iyileşebileceğini düşünüyor.

Bununla birlikte, FactSet’in kıdemli kazanç analisti John Butters, piyasada banka likiditesi ve olası daha geniş bir ekonomik durgunluk hakkında devam eden endişeler göz önüne alındığında, S&P 500 şirketlerinin 2023’ün ilk çeyreği için EPS tahminlerinde ortalamadan daha büyük kesintiler olduğunu söyledi.

Endeks için tahmini kazanç düşüşü, çeyrek için %6,6’dır. Butters, Cuma günkü notunda, gerçek düşüş buysa, 2020’nin ikinci çeyreğinden bu yana endeksin bildirdiği en büyük kazanç düşüşünü işaret edeceğini söyledi.

Birkaç Federal Rezerv konuşmacısı önümüzdeki hafta için güvertede olacak, ancak izlenecek diğer büyük şey, Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı’nın Mart ayı aylık istihdam raporu olacak.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: