Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD hisse senedi vadeli işlemleri, enflasyon korkularının referans ABD Hazine tahvil getirisini %4’ün üzerine çıkarmasıyla düşüşünü sürdürüyor

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, enflasyon korkularının referans ABD Hazine tahvil getirisini %4’ün üzerine çıkarmasıyla düşüşünü sürdürüyor

ABD hisse vadeli kontratları Perşembe günü, referans borçlanma maliyetlerinin %4’ün üzerinde görülmesi havayı bozduğu için düşüş yaşadı.

Hisse senedi endeksi vadeli işlemleri nasıl işlem görüyor?
 • S&P 500 vadeli işlemleri ES00,
  -%0,33
  23 puan veya %0,6 düşüşle 3934 oldu

 • Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri YM00,
  +%0,22
  9 puan veya %0,1’den az artışla 32702 oldu

 • Nasdaq 100 vadeli NQ00,
  -%0,48
  98 puan veya %0,8 azalarak 11864 oldu

Çarşamba günü, Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
+%0,02
5 puan veya %0,02 artışla 32662, S&P 500 SPX,
-%0,47
19 puan veya %0,47 düşüşle 3951’e ve Nasdaq Composite COMP,
-%0,66
76 puan veya %0,66 düşüşle 11379 oldu.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Yükselen tahvil faizleri hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. Federal Rezerv’in faiz artırım kampanyasının henüz ABD ekonomisini önemli ölçüde yavaşlatmadığını ve enflasyonu baskıladığını gösteren son veriler gösterge borçlanma maliyetlerini yükseltti TMUBMUSD10Y,
%4.026
Tüccarlar merkez bankasının politikayı daha da sıkılaştırmak zorunda kalacağına bahse girdikçe, yeniden %4’ün üzerine çıktı.

Fed’in 22 Mart’taki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırarak %4,75-%5 aralığına getirmesi bekleniyor. Merkez bankası yaklaşık bir yıl önce borçlanma maliyetlerini fiilen sıfırdan artırmaya başladığından beri S&P 500 %9’dan fazla düştü.

Son 24 saat içinde Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, %5’in üzerinde faiz artırımlarına ihtiyaç olduğunu yineledi ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, hizmet sektörünün yeterince yavaşladığına dair çok az kanıt olduğundan endişe duyduğunu söyledi.

Çarşamba günü Çin’den dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin COVID-kilitleme uyuşukluğundan güçlü bir şekilde geri döndüğünü gösteren haberler, enflasyonist baskıların devam edeceğine dair endişeleri artırdı.

Ve avro bölgesinden Perşembe günü yayınlanan veriler, Ocak ayındaki %8,6’dan yalnızca küçük bir düşüşle ve ekonomistlerin %8,2’lik tahmininin üzerinde, Şubat ayında yıllık tüketici fiyatları enflasyonunun %8,5 olduğunu gösterdi.

Perşembe günü yayınlanacak olan ABD ekonomik güncellemeleri, tümü Doğu saatiyle 08:30’da yapılacak olan haftalık ilk işsizlik başvurularını ve dördüncü çeyrek üretkenliğini ve birim işgücü maliyetlerini içeriyor. Kashkari’nin saat 18:00’de daha fazla yorum yapması bekleniyor.

“BİZ. hisse senedi vadeli işlemleri bir gecede düşüş yaşıyor ve son zamanlarda test edilen 200 günlük hareketli ortalamadaki kritik desteğin altında, önümüzdeki seanslarda hayvan ruhları için zorlayıcı bir test oluşturuyor. Saxo Bank stratejistleri, ABD 10 yıllık hazine getirisinin Kasım ayından bu yana ilk kez %4.00’ün üzerine çıkmasıyla hazine piyasası taze rüzgarlar sağlıyor” dedi.

Saxo, “S&P 500 vadeli işlemleri son birkaç seansta birçok kilit seviyenin altına düşerken, 3.900 seviyesi kesinlikle oyunda,” diye ekledi.

Ayrıca baskı yapan hisse senetleri Tesla TSLA’da %5’lik bir düşüş oldu.
-%1,43
EV üreticisinin yatırımcı gününden sonra yatırımcıları etkilemedi. Öte yandan Salesforce CRM hisselerinde %16’lık bir artış,
+2.29%
Kapanış zilinden sonraki sonuçlarının ardından, Dow Jones Sanayi Ortalaması’na bir miktar destek sağlıyor.


İlginizi Çekebilir

Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Perşembe günü açıklanan veriler, Avrupa’da manşet enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi. Ancak, tüccarlar temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: