Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD hisse senedi vadeli işlemleri, enflasyon korkuları üzerindeki erken düşüşün ardından toparlandı

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, enflasyon korkuları üzerindeki erken düşüşün ardından toparlandı

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, inatçı enflasyonun yeni belirtilerinin tahvil getirilerini artırmaya zorlamasıyla Salı günü erken saatlerde geriledi, ancak Wall Street’in açılış zili yaklaşırken zemini toparladı.

Hisse senedi endeksi vadeli işlemleri nasıl işlem görüyor?
 • S&P 500 vadeli işlemleri ES00,
  +%0,29
  9 puan veya %0,2 artışla 3997’ye yükseldi

 • Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemleri YM00,
  +%0,26
  32.978’e 69 puan veya %0.2 eklendi

 • Nasdaq 100 vadeli NQ00,
  +0.37%
  38 puan veya %0,2 artışla 12121 oldu

Pazartesi günü, Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
+%0,22
S&P 500 SPX, 72 puan veya %0,22 artışla 32889’a yükseldi,
+0.31%
12 puan veya %0,31 artışla 3982’ye yükseldi ve Nasdaq Composite COMP,
+%0,63
72 puan veya %0,63 artışla 11467 oldu.

Nasdaq Composite, Şubat ayında şu ana kadar %1 düştü, ancak yıldan bugüne kadar %9.6 artışını sürdürüyor.

Piyasaları yönlendiren nedir?

Yüksek enflasyonun gelişmiş ekonomilerde sabit kaldığına dair daha fazla kanıt, tahvil getirilerini daha yüksek olmaya zorluyor ve hisse senetlerini erken harekete geçmeye zorluyor – ancak hisse senedi vadeli işlemleri gün ilerledikçe toparlanıyor.

Salı günü Fransa ve İspanya’dan gelen veriler, tüketici fiyat artışlarının bu ay hızlandığını göstererek, Perşembe günü açıklanacak olan Şubat ayı ana avro bölgesi enflasyon rakamlarının tahminden daha sıcak geleceğine dair beklentileri artırdı.

Ayrıca, Birleşik Krallık bakkaliye enflasyonu Şubat ortasına kadar geçen dört haftada %17,1’e ulaştı ve bir başka rekor seviyeye ulaştı. Reuters bildirdi.

Bu, geçen Cuma günü yapılan ve aynı zamanda enflasyonun umulduğundan daha inatçı olduğuna işaret eden ABD PCE okumasını takip ediyor.

Birlikte avro bölgesi, Birleşik Krallık ve ABD merkez bankalarının faiz oranlarını beklenenden daha fazla artırması gerekebileceği ihtimalini artırıyorlar. Bazı gösterge niteliğindeki Alman ve ABD devlet tahvili getirileri buna yanıt olarak yeni çok yıllı yüksek seviyelerine yükseldi.

Zımni borçlanma maliyetindeki bu artış, öz sermaye vadeli işlemlerini de etkiliyordu. S&P 500, Federal Rezerv’in daha sıkı para politikasına ilişkin artan endişeler arasında %2,3’lük bir kayıpla Şubat’ı bitirmeye hazırlanıyordu.

Bununla birlikte, New York’ta piyasa öncesi seans ilerledikçe, vadeli işlemler, perakendeci Target TGT’den iyi karşılanan bir kazanç raporunun yardımıyla siyaha döndü.
-0.09%.

“[S]Fundstrat’ın teknik strateji başkanı Mark Newton, müşterilere notunda, yatırımcıların daha uzun süre daha yüksek oranlar beklemesi nedeniyle, çoğu yatırımcının sıkı bir şekilde şahin Fed kampında yer almasıyla son iki haftada keskin bir şekilde eğildi.

“[The S&P 500] şu anda ‘No-Man’s Land’de görünüyor ve daha yüksek fiyatlar için rotasını 4325’e ayarlamak için ya 4060’ın üzerinde bir ralli gerektiriyor. Tersine, 3900’ün aşılması, Aralık 2022’nin düşük seviyelerinin yeniden test edilmesini gerektirebilir” dedi.

Salı günü yayınlanacak olan ABD ekonomik güncellemeleri, tamamı Ocak ayına ait ve Doğu saatiyle 08:30’da sona erecek olan mal ticaret dengesini, perakende stokları ve toptan satış stoklarını içeriyor. Ocak ayı Case Shiller ev fiyat endeksi sabah 9’da, ardından sabah 10’da Şubat tüketici güven raporu yayınlanacak.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee saat 14.30’da konuşacak.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.