Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD borsaları, teknoloji Wall Street’i enflasyon raporu öncesinde yükseltmeye devam ederken arka arkaya kazançlar kaydetti

ABD borsaları, teknoloji Wall Street’i enflasyon raporu öncesinde yükseltmeye devam ederken arka arkaya kazançlar kaydetti

ABD hisse senetleri, bankacılık sektörü korkularının azalması ve ABD ekonomik verilerinin faiz oranlarında zirveye ilişkin umutları güçlendirmesiyle, Nasdaq Composite’in geçen hafta Şubat ortasında seviyelere dokunmasının ardından Perşembe günü yükselişle tamamladı.

hisse senetleri nasıl işlem görür
 • S&P 500 SPX,
  +%0,57
  23,02 puan veya %0,6 artarak 4.050,83 oldu

 • Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
  +0.43%
  141,43 puan veya %0,4 artışla 32.859,03’te bitirdi

 • Nasdaq Bileşik COMP,
  +%0,73
  87,24 puan veya %0,7 yükselerek 12.013,47’de sona erdi. FactSet verilerine göre daha önce 15 Şubat’tan bu yana en yüksek gün içi seviyesi olan 12.044,79’a kadar işlem gördü.

Çarşamba günü, Dow Jones Sanayi Ortalaması 323 puan veya %1 artışla 32.718’e yükseldi; bu, Silicon Valley Bank’ın başarısızlığa mahkum bir sermaye artırımını açıkladığı ve transatlantik bir krizin kıvılcımlanmasına yardımcı olduğu 8 Mart’tan bu yana en yüksek kapanış seviyesi. bankacılık sektörüne duyulan güvenin

Piyasaları ne yönlendirdi?

Analistler, bazı cesaret verici ekonomik verilerin ve azalan bankacılık sektörü korkularının ABD hisse senetlerinin Perşembe günü keskin bir şekilde yükselmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Interactive Investor’ın piyasa başkanı Richard Hunter, “İstenmeyen bankacılık sürprizlerinin olmadığı bir gün daha, yatırımcılar risk odaklı bir yaklaşıma yönelirken piyasaları yükseltti” dedi.

Analistler ayrıca, son haftalarda zarar gören sanayi, malzeme ve finans gibi döngüsel sektörlerin piyasayı daha yükseğe taşımasına yardımcı olduğundan, pazar genişliğinde bir iyileşme kaydetti. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, güvenlik algısından yararlanarak liderliğini korudu.

Görmek: Teknoloji hisseleri bir sığınak olarak geri mi dönüyor? Piyasa analistleri ‘Bu bir hata’ diyor

Nasdaq Composite, 28 Aralık’taki ayı piyasası düşük seviyesinden %17.6 artışla 12.013.47’de bitirdi. Dow Jones Market Data’ya göre yeni bir boğa piyasasına girmek için gereken seviye 12.255.95.

Teknoloji odaklı Nasdaq-100 endeksi NDX,
+0.91%,
Dow Jones Market Data’ya göre, Nasdaq borsasında işlem gören ilk 100 finansal olmayan şirketi izleyen, Çarşamba günü bir ayı piyasasından çıktı ve şu anda 28 Aralık kapanış düşük seviyesinden %21,4 arttı.

“Şimdi asıl soru şu: Bunu azaltacak mıyız yoksa daha fazla olumlu beklenti içinde mi tutacağız? Buna yanıtım, basit bir yavaşlama/tutma çağrısından daha incelikli, çünkü büyük ölçüde, daha geniş pazarın ve ekonominin patinajlara çarpmasını beklememe rağmen, bunun nedeni muhtemelen daha fazla parasal sıkılaştırma beklentisinden ziyade durgunluk endişeleri olacaktır. SoFi’de yatırım stratejisi başkanı Liz Young, Perşembe günü bir not yazdı.

“Bu nedenle, QQQ tipi hisse senedinin bir gerileme döneminde Sanayi, Finans ve hatta Tüketici İsteği gibi döngüsel sektörler kadar sert darbe almamasının çok olası olduğunu düşünüyorum. Ancak, üç aylık %15’lik getirinin tüm yıl boyunca tekrar etmesi pek olası değil.”

ABD GSYİH büyümesine ilişkin revize edilmiş veriler, ekonominin 2022’nin son aylarında biraz daha yavaş büyüdüğünü ve yıllık büyüme oranının önceki tahminde görülen %2,7’den %2,6’ya düştüğünü gösterdi. Ekonomik Analiz Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre, biraz zayıflayan ihracat ve tüketici harcamaları sorumluydu.

Bu arada, haftalık işsizlik başvuruları verileri, yeni işsizlik yardımları için başvuran Amerikalıların sayısının önceki hafta 191.000’den 25 Mart’ta sona eren haftada 198.000’e yükseldiğini gösterdi. Okuma, 195.000 ilk iddia bekleyen Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin medyan tahminini aştı.

Morgan Stanley Küresel Yatırım Ofisi’nde model portföy oluşturma başkanı Mike Loewengart, verilerin Fed’in faiz artırım kampanyasını sonlandırması için durumu desteklemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Loewengart, “Aşağı doğru revize edilmiş bir GSYİH bağlamında işsizlik başvurularındaki bir artış, Fed eyleminin bedelini ödediğini gösterebilir, ancak bu başvuruların hala nispeten düşük olduğunu ve GSYİH’nın hala büyüme gösterdiğini akılda tutmak önemlidir” dedi. müşterilere bir not.

Görmek: Borsa İlerlemeye Devam Ediyor. İyimserlik için 2 Büyük Neden.

Bununla birlikte, ekonomik veri raporları, Fed’in 3 Mayıs’ta sona erecek olan bir sonraki iki günlük politika toplantısından önce açıklanacak.

Örneğin Şubat ayı kişisel tüketim harcamaları endeksi Cuma günü açıklanacak. Gösterge, Fed’in tüketici fiyat enflasyonunun tercih ettiği ölçüsüdür ve merkez bankasının enflasyonu %2 hedefine geri götürme çabalarına bilgi verir.

Boston Fed Başkanı Collins Perşembe günü yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki stresin uygun faiz oranı politikasının ne olduğunu bilmeyi zorlaştırdığını, ancak yüzde 1’lik bir faiz artışının daha makul göründüğünü söyledi.

Collins, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği konferansında yaptığı konuşmada, “Şu anda mütevazı bir ek politika sıkılaştırması ve ardından bu yılın sonuna kadar beklemeyi bekliyorum” dedi.

Bununla birlikte, Richmond Fed Başkanı Barkin, görünümün karşı karşıya olduğu belirsizlik göz önüne alındığında, faiz oranı patikasında “oldukça geniş” bir olası sonuç yelpazesi görüyor.

Barkin, Richmond Üniversitesi’nde Virginia CEO’lar Konseyi’nde yaptığı konuşmada, “Politika yolumuzla ilgili tahminlerin çoğu, bankacılıkta daha fazla bulaşma riskiyle birlikte daha yüksek enflasyon riskinin ortalamasını alıyor gibi görünüyor” dedi.

Zilin ardından, Fed’in banka kredilerine ilişkin H.4.1 raporunu Doğu Saati ile 16:30’da yayınlaması bekleniyor.

Odaktaki şirketler
 • Roku A.Ş. ROKU hisseleri,
  -%3,58
  Akış şirketinin 200 çalışanını işten çıkaracağını ve bazı ofis tesislerinden çıkacağını açıklamasının ardından Perşembe günü %3,6 düşüşle kapandı.

 • EVgo Inc.hisse senedi EVGO,
  +22.09%
  elektrikli araç şarj altyapısı şirketi, kayıplar keskin bir şekilde daralırken, gelirinde tahminleri aşan yaklaşık dört kat artış bildirdikten sonra %22,1 yükseldi.

 • bu SPDR S&P Bölgesel Bankacılık borsa yatırım fonu KRE,
  -2.03%
  seansın erken saatlerinde tırmandıktan sonra %2 daha düşük bir seviyeye döndü, ancak üst üste ikinci bir haftalık kazanç yolunda ilerlemeye devam etti. ETF kapsamındaki hisse senetleri, İlk Cumhuriyet Bankası
  FRC,
  -4.00%,
  PacWest Bancorp

  PACW,
  -4.36%
  ve Batı İttifakı Bancorp

  WAL,
  -%0,44
  ayrıca yeşilde açıldıktan sonra daha düşük işlem gördü.

 • sağ
  sağ,
  -%3,29
  Mobilya perakendecisi Restoration Hardware’i işleten, grubun son çeyrekte kâr ve satışlarında düşüş kaydetmesinin ardından, daha yavaş bir ekonomiden kaynaklanan süregelen zorlukların bir yansıması olarak %3,3 düştü.

 • hisseleri Yatak Banyosu ve Ötesi A.Ş.
  BBBY,
  -26.23%
  perakendecinin bir kez daha 300 milyon dolarlık hisse arzı teklif ettiği için iflas başvurusunda bulunması gerekebileceği konusunda uyarmasının ardından %26,2 düştü.

Jamie Chisholm bu makaleye katkıda bulunmuştur.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: