Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ABD borsa vadeli işlemleri, Credit Suisse’i kurtarmak için yapılan tarihi anlaşmanın ardından yükseldi

ABD borsa vadeli işlemleri, Credit Suisse’i kurtarmak için yapılan tarihi anlaşmanın ardından yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcıların küresel bankacılık sisteminde daha derin bir güven kaybını önlemeye çalışan yetkililerin son manevrası olan sorunlu İsviçreli kredi kuruluşu Credit Suisse’i kurtarmak için tarihi bir anlaşmayı değerlendirmeleriyle Pazar akşamı mütevazı kazançlarla açıldı.

İsviçre bankası UBS Grubu UBS,
-5.50%
rakip Credit Suisse CS’yi satın almayı kabul etti,
-6.94%

CSGN,
-8.01%
3 milyar dolardan fazla bir fiyata, İsviçre düzenleyicilerinin öncülüğünde ve dünya genelindeki para ve ekonomi politika yapıcıları tarafından yakından izlenen bir anlaşmada, Cuma kapanış fiyatında önemli bir indirim.

kaçırmayın: UBS’nin Credit Suisse’i satın alma anlaşması ABD’li yatırımcılar için neden önemli?

Yine Pazar günü, Federal Rezerv ve diğer beş büyük merkez bankası, ABD dolarına küresel finans sisteminde kolayca erişilebilmesini sağlamak için adımlar attıklarını duyurdular.

Dow Jones Sanayi Ortalaması YM00’deki Vadeli İşlemler,
+%0,66
S&P 500 ES00 vadeli işlemleri 123 puan veya %0,4 yükselirken,
+0.70%
ve Nasdaq-100 NQ00,
+%0,56
ayrıca %0,4 arttı,

Petrol vadeli işlemleri, 2023’ün en kötü haftasını yaşadıktan ve Cuma gününü Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyesinden kapattıktan sonra, analistlerin düşüşü büyük ölçüde artan durgunluk korkularına bağlamasıyla yükseldi. Nisan Batı Teksas Orta ham petrol CL.1,
+%0,42

CL00,
+%0,42

CLJ23,
+%0,42
New York Ticaret Borsası’nda %0,3 artışla varil başına 66,92 dolara yükselirken, May Brent ham petrolü BRN00,
+%0,34,
küresel ölçüt, ICE Futures Europe’da %0,1 artışla varil başına 73,05 dolara yükseldi.

Pazar günü geç saatlerde piyasalardaki olumlu başlangıç ​​tonu, artan bankacılık endişeleri nedeniyle bu ay sığınak bağlantılı destek gören Japon yeni için daha zayıf bir tonda yansıdı. ABD doları, Japon para birimi USDJPY karşısında %0,3 arttı.
+%0,44
132.18 yen. ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
+%0,06,
Altı büyük rakibe karşı para biriminin bir ölçüsü, %0.1 arttı.

ABD Hazineleri TY00 Vadeli İşlemleri,
-%0,65,
aynı zamanda kriz dönemlerinde sığınak görevi görme eğiliminde olan endeksler biraz daha düşüktü. Hazine tahvilleri geçen hafta keskin bir şekilde yükseldi ve dalgalı ticarette fiyatın tersine hareket eden getirileri aşağı çekti.

Okumak: Neden tahvil piyasası oynaklığı, bankalardan yayılan serpintiler arasında 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyesinde?

Credit Suisse’in 167 yıllık serüveni, geçtiğimiz hafta hisse ve tahvillerinin değerinde yaşanan düşüşün ardından sona erdi. Ekonomistler, yatırımcılar ve yetkililer, Credit Suisse’in iflas etmesinin, Kaliforniya’daki Silicon Valley Bank’ın (SVB) bu ayın başlarında iflas etmesinden sonra küresel bankacılık sistemindeki bulaşma korkularını artırabileceğinden endişeliydiler.

Ekonomistler, ABD bankalarının ayaklanmaya yanıt olarak borç verme standartlarını önemli ölçüde sıkılaştırarak ekonominin resesyona girme ihtimalini artırmasını bekliyor.

Söyle: Ekonomist: Banka krizi şiddetlenirken ABD ekonomisini ‘sert iniş’ bekliyor

Sonuç olarak, federal fonlar vadeli işlem tüccarları, politika yapıcılar Çarşamba günü iki günlük bir toplantıyı tamamladığında Fed’in gösterge faiz oranında 50 baz puanlık veya yarım puanlık süper büyük bir artışa dönüş beklentilerinden vazgeçtiler. Geçen haftanın sonundaki piyasa, tacirlerin 25 baz puanlık bir zam için yaklaşık %75 şans ve Fed’in oranları değiştirmeden tutması için yaklaşık %25 şans gördüğünü gösterdi.

Tüccarlar ayrıca yıl sonuna kadar önemli faiz indirimleri olasılığını değerlendirdi ve bu da artan durgunluk beklentilerinin sinyalini verdi. Bu değişen beklentiler, özellikle politikaya duyarlı 2 yıllık TMUBMUSD02Y notu için Hazine rallisini yönlendirmeye yardımcı oldu.
%3,990.

Analistler, halen yüksek seyreden enflasyon okumaları ve istihdam piyasasının sıkılığını koruduğunu gösteren şimdiye kadarki veriler göz önüne alındığında, Fed’in bu hafta faiz artırımını erteleme konusunda isteksiz olabileceğini söylediler. Bazı iktisatçılar, Fed’in Avrupa Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz oranlarını 50 baz puan artırma taahhüdünü yerine getirdiği ve daha fazla faiz hamlesinin gelecekteki gelişmelere ve verilere bağlı olacağını açıkça belirttiği geçen haftaki liderliğini yinelediğini düşünüyor.

kaçırmayın: Federal Rezerv enflasyon mücadelesine karşı banka kaosunu tartarken hisse senetleri ve tahviller için tehlikede olan şey

“Fed, bulaşma risklerine karşı açık bir şekilde temkinli olsa da, bankacılık sektörünü hâlâ iyi sermayelendirilmiş olarak görüyor ve enflasyon savaşının kazanılmadığını ve hala çok yüksek olduğunu vurgulamak isteyecek, bu nedenle 25 baz puanlık bir zam görünüyor. ADM Investor Services’in Londra merkezli baş ekonomisti ve küresel stratejisti Marc Ostwald, ADM Investor Services’in Londra merkezli baş ekonomisti ve küresel stratejisti Marc Ostwald, AMB gibi büyük olasılıkla yüksek düzeyde bir belirsizliği vurgulayacak ve rehberlik sunmayacak ve verilere ve finansal koşullara bağımlılığı vurgulayacaktır. Not.

Fed ve diğer ABD’li düzenleyicilerin, SVB’yi ve diğer bir çift iflas etmiş bankayı koruma altına alırken mevduatları geri döndürmeye yönelik çabalarına rağmen, diğer bölgesel bankalar ciddi bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Bu bankalardaki tüm mudilerin tamamı yapılırken, ABD’nin sigortalı mevduatlar üzerindeki 250.000 $’lık sınırı resmi olarak kaldırması için çağrılar arttı.

Bu arada, First Republic Bank FRC,
-32.80%
S&P Global Ratings tarafından kredi notunun daha da değersiz bölgeye indirildiğini gördü, haber raporları dedi. Reuters’e göre, derecelendirme kuruluşu bankanın kredi notunu BB-artı’dan B-artı’ya üç basamak indirdi ve daha fazla indirimin mümkün olduğu konusunda uyardı.

First Republic, SVB’nin çöküşünün ardından yatırımcılar ve düzenleyiciler için en önemli endişe kaynağı olmuştur. Geçen hafta 11 büyük bankadan oluşan bir grup, borç verene olan güveni artırmak amacıyla First Republic’e toplam 30 milyar dolarlık mevduat sağlamayı kabul etti. First Republic’in hisseleri Mart ayında şu ana kadar %80’den fazla değer kaybetti.

ABD borsaları, Dow DJIA ile bankacılık sektörü korkuları arasında Cuma gününü düşüşle tamamladı.
-1.19%
arka arkaya haftalık kayıpların rezervasyonu.

S&P 500 SPX,
-1.10%
geçen hafta %1,4 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite COMP,
-%0,74
Dow Jones Market Data’ya göre, Ocak ayından bu yana en büyük haftalık yüzde artışıyla %4,4 yükseldi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: