Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 800 yıllık banka sorunları: Araştırmacılar, bugünkü durumun ‘nispeten nadir’ olduğunu söylüyor

800 yıllık banka sorunları: Araştırmacılar, bugünkü durumun ‘nispeten nadir’ olduğunu söylüyor

Bankacılık sektörü endişeleri mudilerin, yatırımcıların ve politika yapıcıların aklında, ancak mevcut sorunlar, tarihteki banka sorunlarıyla nasıl karşılaştırılır? Araştırmacılar, son sekiz yüzyıl boyunca, son haftaların belirli kıvrımları ve dönüşleri için çok az doğrudan paralellik olduğunu söylüyor.

Ancak Yale School of Management ve Boston College’daki Carroll School of Management’taki araştırmacılara göre, geçmişteki banka sorunları güncel olaylara en çok benzediğinde, finansal sıkıntılar çoğu zaman yaygınlaştı.

Çok, çok uzun bir bakış açısıyla, Yale’den Andrew Metrick ve Boston College’dan Paul Schmelzing, son sekiz yüzyıl boyunca bankalar sallantıda göründüğünde ve kaygı yüksek olduğunda hükümetlerin ve piyasaların nasıl tepki verdiğini derlemek için birkaç yıl harcadılar.

138 ülkeyi etkileyen 880 krizden, içinde bulunduğumuz anı yansıtan 57 olay buldular; burada hesap garantileri ve acil durum kredileri, düzenleyicilerin ve bankaların sinirleri yatıştırmak için kullandıkları araçlardı.

Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir çalışmada, bunun örneklem büyüklüğünün %6,5’i olduğunu belirttiler. “Böyle belirli bir politika karışımının konuşlandırıldığını görmek nispeten nadir görülen bir olaydır” çalışma dedi.

880 krizin yarısından biraz fazlasının sistemik ve geniş kapsamlı olduğu ortaya çıktı. Ancak Amerika’nın 2008-2009 mali çalkantısını içeren 57 benzer tarihi olayın yaklaşık %80’inin yaygın ve sistemik olduğu ortaya çıktı. kayıt edilmiş.

“Mart 2023’teki müdahalelerin birleşimi ve boyutu, zaten sistemik bir olayın ortasında olduğumuzu güçlü bir şekilde gösteriyor” diye yazdılar.

Bundan sonra ne olacağı bilinmiyor. Piyasalar, Federal Deposit Insurance Corp.’un First Citizens Bancorp’un Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra FDIC’nin kurduğu köprü bankasındaki tüm mevduat ve kredileri üstlenmeyi kabul ettiğini açıklamasının ardından Pazartesi öğleden sonra çoğunlukla yükseldi. Bankanın son günleri, eski moda bir banka kaçışının dijital çağdaki eşdeğeriydi.

Ancak Schmelzing, Unsur.net’a verdiği demeçte, mevcut duruma benzer 57 bölümün kabaca %20’sinin “nispeten iyi huylu olduğunun ortaya çıkması tam olarak güven verici değil” dedi.

Şimdi ve Büyük Durgunluk sırasında verilen yanıtlarda bazı örtüşmeler olsa da, farklılıklar da var dedi. Her ikisi de hesap garantilerini içeriyordu.

Örneğin, FDIC kapsamı Ekim 2008’de 100.000$’dan geçici olarak 250.000$’a çıktı ve bu limit 2010 yılında kalıcı hale geldi. Ancak Schmelzing, Büyük Durgunluğun aynı zamanda yüksek faizli kredilerle ipoteğe dayalı menkul kıymetler için varlık yönetimi programları gibi çabaları da harekete geçirdiğini kaydetti.

Güven şu anda ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bir araştırmaya göre, Amerikalıların üçte ikisi veya %66’sı büyük ulusal bankaların güvende olduğundan emin. YouGov anketi geçen hafta yayınlandı ve %68’i daha küçük bölgesel bankaların güvende olduğundan emin.

Neredeyse 10 kişiden 6’sı (%59) Silikon Vadisi Bankası’nın başarısızlığının suçunun çoğunun banka yöneticilerinin kötü kararlarından kaynaklandığını söyledi. Bu hafta, federal hükümetin üst düzey mali düzenleyicilerinden bazıları, son banka iflasları hakkında Senato ve Meclis komiteleri önünde ifade verecek.

Okumak: Ulusal bankalara karşı bölgesel bankalar: İşte küçüğün daha iyi olduğu bir örnek

Araştırmacılar, son birkaç haftadaki olaylar zincirine çok dikkat ediyorlar.

Bu, Silicon Valley Bank ve Signature Bank of New York’un başarısızlıklarını ve düzenleyicilerin bu bankalardaki müşterilerin yalnızca 250.000 $ FDIC eşiğinin altındaki mevduatlara değil, tüm mevduatlarına erişebileceklerine dair duyurularını içerir.

Federal Rezerv ayrıca, bankaların Hazine bonolarını ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri nakit karşılığında rehin vermelerine izin veren bir acil kredi programı duyurdu.

Ve ülkenin en büyük 11 bankası First Republic Bank FRC’ye 30 milyar dolar yatırdı.
+%5,63,
İsviçre hükümeti, Credit Suisse’in bazı tahvillerini yazan bir anlaşmada UBS’ye rakip olmak için Credit Suisse’in satışına aracılık etti.

Tahvil borçlarının silinmesi de dahil olmak üzere 57 tarihi olaydan hangisinin günümüzle en fazla örtüştüğüne daha yakından bakıldığında, araştırmacılar üç benzerini buldular. ABD’de hiçbiri olmadı ve son otuz yılda hiçbiri olmadı.

Schmelzing, kendisinin ve Metrick’in bir sonraki adımının, bugün hangi derslerin alınabileceğini ve uygulanabileceğini görmek için belirledikleri üç duruma – 1893’te Avustralya, 1982’de Kolombiya ve 1987’de Danimarka – daha derinlemesine bakmak olacağını söyledi.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: