Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 65 yaşında üniversiteden emekli olmak? Üniversitelere bazı yeni ‘yaşlılar’ geliyor

65 yaşında üniversiteden emekli olmak? Üniversitelere bazı yeni ‘yaşlılar’ geliyor

Purdue Üniversitesi, yaşlı nüfusta yeni büyüme arayan en son okuldur.

West Lafayette, Ind., üniversite ve iki vakıf, 65 ila 85 yaşındaki mezunlara ve topluluk üyelerine yönelik bir konut geliştirme oluşturmak için geliştirme şirketi McNair Living’in Varcity markasıyla ortaklık kurdu.

Aralık veya Ocak’ta temeli atılacak olan yeni Varcity at Purdue gelişimi, 30 eyalette yaklaşık 75 benzer topluluk arasında yaşlı yetişkinleri hedefleyen en son üniversite konut projesi olacak. Hareket, üniversitenin olanaklarını ve öğrenci nüfusunu yaşlı yetişkinlerin cüzdanları ve aktivite arzularıyla birleştirecek.

“İnsanlık tarihinde sıfır insanın bir yaşlılar yaşam merkezinde yaşama hedefi vardır. McNair Living’in genel müdürü ve COO’su Les Strech, “Kimsenin böyle emekli olmak için canlı bir hedefi yok” dedi. “Kıdemli yaşam bitti. Nesiller arası devrede.”

Okumak: Bir zamanlar emekliliğin eşiğinde oldukları düşünüldüğünde, bu insanlar başarılı kariyerlerinin ardından bir ‘boşluk yılı’ geçiriyorlar.

Ulusal Öğrenci Takas Odası Araştırma Merkezi’ne göre üniversiteler, 2012’den 2022 sonbaharına kadar neredeyse %10 oranında azalan kayıtlarla boğuşuyor. Okullar, zengin mezunlar kadrosunu ve üniversitenin parlak günlerine geri dönmek isteyen hayranlarını cezbetmek için genellikle geliştirilecek arazileri ve imrenilecek programları ile övünürler. Cebi bol mezunları kampüste yaşamaları için çekmek de kaynak yaratmaya yardımcı olabilir.

Bu arada daha yaşlı yetişkinler aktif olmak, öğrenmeye ve etkileşime devam etmek istiyor – bu da hareketli üniversite kampüslerini çekici hale getiriyor.

Georgetown Üniversitesi’nde kıdemli yaşam yönetimi baş eğitmeni ve Carle Consulting LLC’nin başkanı Andrew Carle, “Sallanan bir sandalyede oturmak, güneşin yükselip alçalmasını izlemek korkunç bir emeklilik” dedi. “Boomers aktif olmak istiyor. Entelektüel olarak teşvik etmek istiyorlar. Nesiller arası, yüksek eğitimli istiyorlar.”

Okumak: Artık Y Kuşağı tarafından sayıca geride bırakılan Baby Boomers, nesiller arası güçte bir değişim görüyor

“Yaşlı adadan kurtulun. İnsanları belirli bir yaşa geldikleri için ayırmayın,” dedi, “üniversite temelli emeklilik topluluğu” terimini on yıldan uzun bir süre önce icat eden Carle. “Gençlerin yanında olmak sizi daha genç hissettiriyor. Tüm bu anılar orada – oradayken kendinizi daha genç hissediyorsunuz.”

Varcity at Purdue, tüm sakinlere üniversite tesislerine ve denetim derslerine ücretsiz olarak erişmeleri için öğrenci kimlikleri verecek ve ayrıca villalar ve şehir evlerinden halka kiralanabilecek zemin kat olanaklarına sahip dairelere kadar çeşitli yerleşim alanları sunacaktır. McNair Living fiyatları açıklamayı reddetti.

Erken çocukluk eğitim merkezi, turşu kortları, kahvehane, odun ateşinde pizza restoranı ve yeşil alan için alan ile öğrenciler, öğretim üyeleri ve daha geniş toplulukla etkileşim için tasarlanmıştır.

“Onu üniversite ile entegre etmek ve şehrin kenarında olmamasını istiyoruz. Tecrit, insanların solmaya başlamasının ve sağlık sorunları yaşamaya başlamasının temel nedenlerinden biri,” dedi Strech. “Gençlerin ve hayatın zaten var olduğu bir yere inşa etmek istiyoruz.”

“Geçmişte, insanlar gayrimenkulleri insanları yaşlarına veya yeteneklerine göre ayırmak için kullandılar. Bir kiremit asarlar ve ‘Bunun gibi insanlar buraya taşınır’ derlerdi” dedi Strech. “’Gerçekten zeki, yaratıcı insanları nasıl bir araya getiririz?’ diye sorduk. Arkadaşlıkları zorlayamazsınız, ancak gayrimenkulleri yaratıcı bir şekilde geliştirebilir ve tasarlayabilirsiniz, böylece insanların etkileşim süresini artırarak dostluk oluşabilir. Bu harika anları yaratabilirsiniz.”

Proje, üniversitenin kampüsün kenarında 400 dönümlük karma kullanımlı bir gelişme olan Purdue’deki Discovery Park District’i büyütmeye yönelik son çabasını temsil ediyor.

McNair Living’in geliştirme hattında yaklaşık sekiz ila 10 üniversite projesi daha var. Purdue projesi 2024’te bir bekleme listesi açacak.

“Süreç uzun ve meşakkatli. Süreci aceleye getirmek istemiyoruz,” dedi Strech.

Varcity at Purdue gelişimi, şu anda proje üzerinde çalışan iç tasarım öğrencileri ve gelecekte eczane, hemşirelik, konuşma patolojisi ve fizik tedavi öğrencileri de dahil olmak üzere öğrenciler için bir öğretim aracı olarak hizmet verecek.

Strech, “Sadece ‘yaşlıların yaşadığı yer’ olmasın diye öğrencileri dahil etmek istiyoruz” dedi.

Carle, Purdue projesinin üniversitelerdeki iyi bütünleşmiş, nesiller arası gelişmelerin diğer iyi örneklerini takip ettiğini söyledi. ASU’da Mirabella2020 yılında açılan ve Buy College’da Broadviewbu yılın sonlarında New York Eyalet Üniversitesi kampüsünde açılacak.

Purdue Sağlık ve İnsan Bilimleri Fakültesi dekanı ve seçkin psikolojik bilimler profesörü Marion Underwood, “Bu gelişme, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yaşlı yetişkinlerle birlikte çalışmak, onlardan bir şeyler öğrenmek ve hatta muhtemelen onlarla birlikte yaşamak için önemli fırsatlar sunacak” dedi.

(Elbette, üniversite öğrencileri ve emekliler arasındaki her etkileşim olumlu değildir. Örneğin, ASU’daki Mirabella ve bazı sakinler, gürültü şikayetleri nedeniyle 2021’de yakındaki bir yerel müzik mekanını dava etti.)

Varcity at Purdue kira talep ederken, farklı okulların, 250.000 $’dan başlayan ve 1 milyon $’ın üzerine çıkan katılım ücretlerinin yanı sıra aylık ücretleri olan Broadview at Purchase gibi başka finansman modelleri de vardır.

Strech, Purdue’deki Varsity’nin yerinde yaşlanmak için tüm bakım hizmetlerini de sunacağını söyledi. Bu, sağlıklı yaşam ve beslenmeden destekli yaşam ve hafıza bakımı tipi hizmetlere kadar uzanır. Nitelikli hemşirelik veya akut bakım hizmetleri olmayacaktır.

Carle, sakinlerin bir huzurevinde bulunan nitelikli hemşirelik bakımına ihtiyacı varsa, yaşam sonu bakımının bu modellerde eksik bir şey olabileceğini söyledi.

“Milyon dolarlık soru bakımdır. Nitelikli hemşireliğe ihtiyacınız var. Onlara buraya taşındıklarını ve şimdi tekrar huzurevine taşınmaları gerektiğini nasıl söylersiniz? Akıllılarsa, yakınlardaki kaliteli bir tesisle güçlü bir sevk ilişkisine sahip olduklarını insanlara gösterebilmeleri gerekir,” dedi Carle.


İlginizi Çekebilir

Bu para ve yatırım ipuçları, portföyünüze biraz yeşil ve altın ekleyebilir

Bu en iyi para ve yatırım özelliklerini kaçırmayın: Unsur.net’in en iyi yatırım fonları ve ETF …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: