Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 60 yaşında olacağım, 95.000 dolarım olacak ve borcum olmayacak – emekli olabileceğimi düşünüyorum, ancak finans seminerleri ‘aksini söylüyor’

60 yaşında olacağım, 95.000 dolarım olacak ve borcum olmayacak – emekli olabileceğimi düşünüyorum, ancak finans seminerleri ‘aksini söylüyor’

Eylül’de 60 olacağım, 95.000 $ nakit param olacak, sigorta için yarı zamanlı (yıllık 30.000 $) çalışacağım ve küçük bir 401 (k) için% 10 artı işveren eşleşmesine% 8 katkıda bulunacağım. Evim ve arabam ödeniyor, başka borcum yok ve bekarım. Yaşam maliyetinin yönetilebilir olduğu Güney Carolina’da yaşıyorum.

Sosyal Güvenliğimi 62 yaşında (ayda yaklaşık 1.100 $) almaya başlamak ve belki hala yarı zamanlı çalışmak istiyorum. İş çok fiziksel ve birkaç yıldan fazla yapabileceğim bir şey değil. 64 yaşında, ayda 1.900 dolar emekli maaşım olacak. Gerçekten ihtiyaç olmadıkça hiçbir şeye harcamam. Örneğin, geçen yıl yeni bir çatı.

300.000 dolarlık potansiyel bir mirasım var ama buna kesin bir şey olarak güvenmemem gerektiğini biliyorum.

Mali olarak iyi olacağımı düşünüyorum, ancak aksini söyleyen birkaç mali seminere katıldım. Dürüst mü yoksa sadece bir müşteri mi arıyorlar?

Meraklı George

Görmek: “Finansal planlayıcım deli mi?” 55 ve 60 yaşındayız, emekli olmamıza beş yıl var ve daha agresif yatırım yapmamız gerektiği söylendi.

Sevgili Meraklı George,

Mali seminerler, emekliliğe giden yolculuğunuzda nerede olduğunuzu kendiniz araştırmak için gerçekten harika bir başlangıç ​​noktası olabilir, bu nedenle birden fazla eğitime katıldığınız için tebrikler!

Bir uyarı: Bazı finansal seminerler, satış görevlisi için büyük komisyonlar oluşturan, şüphelenmeyen katılımcıları uygunsuz yatırımlara – hatta dolandırıcılığa – zorlamak için korkutma taktikleri ve yanlış bilgilendirme kullanan bilgi oturumları kılığına girmiş satış sunumlarıdır.

Tıpkı o mali seminerlerde olduğu gibi, mali durumunuz hakkında sınırlı bilgiye sahibim, bu nedenle birkaç yıl içinde emekli olup olmayacağınızı kesin olarak söyleyemem. Örneğin, bir 401(k)’de 95.000$ nakit ve birikim olduğundan bahsediyorsunuz ama o 401(k)’de ne kadar olduğundan emin değilim. Bununla birlikte, emekliliğinizi ertelemeniz gerektiğini söylüyorlarsa, bunun nedenini kesinlikle düşünmeye değer olduğunu söyleyebilirim.

Örneğin, emeklilikte, emekli maaşınız ve Sosyal Güvenliğiniz olacak ki bu harika – artık pek çok Amerikalının emekli maaşı yok – ancak bunlar emeklilik gelirinizin en önemli etkenleri olacak mı? Sahip olduğunuz 95.000 $, emekliliğiniz için birincil yuva yumurtasıysa, olmayabilir. Şöyle düşünün: Diyelim ki o emekli maaşını aldığınızda 64 yaşında emekli olacaksınız, 10, 20, hatta 30 yıl veya daha fazla yaşayabilirsiniz. Yaklaşık 100.000 $ muhtemelen o kadar uzun sürmeyecek.

401(k)’de birikmiş daha fazla paranız varsa, kendinize aynı soruyu sorun – yaşam maliyeti, beklenen yaşam süresi, beklenen ve beklenmeyen giderler vb. İşte bir fikir edinmek için birkaç rakamı hesaplamanıza yardımcı olabilecek bir emeklilik hesaplayıcısı. Bununla ilgili bir not – finansal hesap makineleri tıpkı bir çizim tahtası gibidir. Neye ihtiyacınız olabileceğine dair size bir fikir verecekler, ancak emekliliğinizi bir şeye dayandırmamalısınız.

Nitelikli bir mali planlamacı çok daha güvenilir bir seçimdir ve bir mali kontrol için bir kez bile olsa bir mali planlamacıya gitmeyi göze alabiliyorsanız, sizin için buna değer olabilir. Bir finans seminerinden farklı olarak tüm bilgilerinizi gözden geçireceklerdir ve sertifikalı bir finansal planlayıcı iseler, sizin çıkarlarınıza en iyi şekilde çalışmak zorundadırlar. İşte size uygun olup olmadığını görmek için bir profesyonele sorabileceğiniz birkaç soru.

Unsur.net sütununa göz atın “Emeklilik Hackleri” kendi emeklilik tasarruf yolculuğunuz için eyleme geçirilebilir tavsiyeler için

İnsanlar o kadar parayla emekli oluyor, hatta bazıları mecbur kalırsa daha azıyla emekli oluyor, ancak gelir elde etmeye devam edebileceğiniz bir durumdaysanız – bundan vazgeçmeye değer mi?

62 yaşında Sosyal Güvenlik talebinde bulunacak olursanız yarı zamanlı çalışmaya devam edebileceğinizden ve fiziksel olarak zorlu bir işiniz olduğundan bahsettiğinizi biliyorum. Bunun yerine, becerilerinizi ve deneyiminizi kullanarak başka türde bir iş bulmanın bir yolu var mı? Muhtemelen şu anda bildiklerinizi ve yaptıklarınızı daha az yorucu bir şeye çevirebilirsiniz, örneğin alanınızda kalıp bir öğretmenlik veya danışmanlık rolü üstlenmek gibi. Bunu yaparsanız, aynı miktarda – veya daha fazla – para kazanabilir ve Sosyal Güvenlik yardımlarınızın (ve 401 (k) varlığınızın) artmaya devam etmesine izin verirken potansiyel olarak bununla yaşayabilirsiniz.

62 yaşında Sosyal Güvenlik talebinde bulunduğunuzda, indirimli bir miktar alıyorsunuz ve bu miktar hayatınızın geri kalanında indirimli olarak kalacak. Tam emeklilik yaşınıza kadar beklerseniz, borçlu olduğunuz yardımların %100’ünü alırsınız. 70 yaşına kadar ne kadar gecikirseniz, o kadar fazla fayda elde edersiniz. 70 yaşına kadar beklemenizi önermiyorum, ancak şunu bilin ki, gelir elde etmeye devam edip hayattan aynı şekilde zevk alıyorsanız, Sosyal Güvenlik’i elinizden geldiğince ertelemeyi düşünmeye değer. (Yine de bu karar birçok başka faktöre bağlıdır… sadece yardımınızı ertelemeyi göze alıp alamayacağınıza değil, hak talebinde bulunmaya başladıktan sonra bundan zevk alacak kadar uzun yaşayacağınıza inanıyorsanız. Uzun ömür, ne zaman karar verirken önemli bir bileşendir. Sosyal Güvenlik talebinde bulunmak için).

Ayrıca, talepte bulunduktan sonra yarı zamanlı olarak ne kadar kazandığınıza bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu alıkoymak faydanızın bir kısmı. Sonunda tam emeklilik yaşına geldiğinizde o parayı geri alacaksınız, ancak bu akılda tutulması gereken bir şey.

Ayrıca bakınız: ’70’e kadar bekleyebileceğimi sanmıyorum’: 66 yaşında hala çalışıyorum. Şimdi beklemeli miyim yoksa SGK’ya başvurmalı mıyım?

Sağlık çok önemlidir. Ayrıca çok pahalıdır. 65 yaşında Medicare’e hak kazanana kadar bu avantajı sağlayan bir işte çalışmak size çok para kazandıracaktır.

Harcamalarınızla ilgili bir not daha. Çok para harcamadan rahat yaşayabilmeniz ve yaşam maliyetinin yönetilebilir olduğu bir bölgede yaşamanız harika. Yine de, çok gerçek bir acil durum olasılığının altını çizdiniz. Yeni bir çatı muhtemelen oldukça pahalıya mal olur ve bunun gibi durumlar emekliliğinizde iyi bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu bir ev veya araba tamiri, bir sağlık gideri veya başka herhangi bir şey olabilir. Biriktirdiğiniz miktardan büyük ölçüde yararlanmak zorunda kalırsanız, bu, planlarınızı kolayca rayından çıkarabilir ve sizi emeklilikte çok daha az rahat ettirebilir.

Mirasa güvenmemek konusunda da haklısın. Beklediğiniz ana kadar her şey olabilir ve yaşlılığınızda kullanmak için güzel bir nakit girişi olsa da, kesinlikle güvenilecek bir şey değildir. Bu parayı finansal planlarınıza dahil eden bir Plan B veya Plan C yapın, ancak Plan A yapmayın.

Umarım bu yardımcı olur. Bir finans seminerinde gördüğünüz bir şeyin üzerine atlamak istememeniz kesinlikle mantıklı, çünkü bu doğru – bazen bu oturumlar gerçekten bir satış konuşmasıdır – ancak başlamadan önce biraz daha inceleme yapmaktan zarar gelmez. senin emekliliğin Ve şimdiden başlamış olmanız harika!

Okuyucular: Bu okuyucu için önerileriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlara ekleyin.

Kendi emeklilik birikimlerinizle ilgili bir sorunuz mu var? Bize e-posta gönderin [email protected]


İlginizi Çekebilir

Uber CEO’sunun maaşı geçen yıl 24 milyon dolara yükseldi

Uber Technologies Inc. İcra Kurulu Başkanı Dara Khosrowshahi’nin geçen yılki toplam tazminatı %22 artışla 24.3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: