Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 6 grafik, SVB’nin çöküşünün küresel piyasalarda nasıl şok dalgaları yarattığını gösteriyor

6 grafik, SVB’nin çöküşünün küresel piyasalarda nasıl şok dalgaları yarattığını gösteriyor

2008’deki Büyük Durgunluğun zirvesinden bu yana bir ABD finans kuruluşunun en büyük başarısızlığına işaret eden Silicon Valley Bank’ın ani çöküşü, mali piyasaları sarstı ve bankacılık sisteminde sistemik sarsıntı korkusunu ateşledi.

Krizin geçen hafta etkisini göstermeye başlamasından bu yana piyasalardaki büyük dalgalanmalara bir göz atalım.

SPDR S&P Regional Banking ETF KRE’nin Payları,
+%1,02,
daha geniş S&P 500 SPX’in bölgesel bankalar segmentini kapsayan,
+0.69%
Endeks, Pazartesi günü %10 düştü. Endeks Cuma günü Kaliforniya düzenleyicilerinin araya girip SVB’yi Federal Mevduat Sigorta Şirketi veya FDIC altında kayyuma alırken resmi olarak kapatmasıyla %4,4 düşüşle kapandı.

Dow Jones Piyasa Verilerine göre, SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF’sinin hisseleri Salı günü sıçradı ancak Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra son beş işlem gününde %18’den fazla düşüşünü sürdürdü.

Görmek: Düzenleyicilerin mevduat sahiplerini durdurmak için acil adımlar atmasına rağmen banka ETF’leri neden çöküyor?

ABD hisse senetleri, yatırımcıların bankacılık sisteminin sağlığı ve SVB, Signature Bank ve Silvergate Capital’in çöküşünün ardından bulaşma riskleri konusunda endişelenmesiyle son beş işlem gününde dalgalı ticaret gördü.

Büyük sermayeli S&P 500 endeksi, SVB’nin müşterilerin para çekme talebini karşılamak için 21 milyar $ değerinde ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini kabaca 1,8 milyar $ zararla sattığını ve 2,25 $ sattığını ilk kez açıkladığı 8 Mart’tan bu yana yaklaşık %2 düşük kaldı. mali durumunu güçlendirmek için milyarlarca değerinde hisse senedi. Bu, banka için devrilme noktasıydı, mevduat sahiplerine kırmızı bayraklar kaldırdı ve hisse senedi fiyatı SIVB’yi gönderdi,

yuvarlanma

Görmek: Tersine çevrilmiş bir verim eğrisi, Silicon Valley Bank’ın batmasına nasıl yardımcı oldu?

S&P 500, art arda üç kayıp seansından sonra Salı günü kayıpların bir kısmını geri aldı. Endeks öğleden sonraki işlemlerde %1,2 daha yüksek işlem gördü.

Görmek: Bankacılık endüstrisindeki gerginlikler, Fed’in enflasyonla savaşı uzatılırken hisse senetleri için daha fazla acı anlamına gelebilir

Tahvil piyasası, SVB’nin çöküşü piyasa katılımcılarının gelecekteki Federal Rezerv faiz artışlarına ilişkin beklentilerini keskin bir şekilde yeniden düzenlemesine neden olurken, vahşi dalgalanmalar gördü.

2 yıllık Hazine bonosu TMUBMUSD02Y getirisi,
%4,196
Dow Jones Piyasa Verilerine göre, Salı sabahı 33 baz puan artarak %4,35’e yükseldi ve bir önceki seansta 1987’den bu yana en büyük günlük düşüşünü gördükten sonra, 2009’dan bu yana en büyük bir günlük kazancını elde etme hızındaydı.

Piyasalar, bu ay Fed’in faiz artırımı yapmama ihtimalini %24 olarak fiyatlıyor ve politika yapıcıların faiz oranlarını 25 baz puan daha artırarak %4,75 ile %5 arasında artırma olasılığını %76 olarak fiyatlıyor. CME FedWatch aracı. Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın Merkez Bankası’nın son dönemdeki sıcak enflasyon verilerinden endişe duyduğuna işaret eden açıklamalarının ardından fiyatlanan 50 baz puanlık faiz artışı ihtimali artık sıfır görünüyor.

Görmek: Tersine çevrilmiş bir verim eğrisi, Silicon Valley Bank’ın batmasına nasıl yardımcı oldu?

ICE ABD Dolar Endeksi DXY,
+0.03%,
ABD dolarının rakipleri karşısındaki gücünün bir göstergesi, yatırımcıların artık Fed’in enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmada daha az agresif olacağına dair bahse girmeleriyle 8 Mart’tan bu yana %1,8 düştü. Dolar, 2 yıllık getirideki hareketleri de yakından takip ediyor.

Dolar endeksi Salı günü, Şubat ayı TÜFE raporunun, gıda ve barınma maliyetleri inatla yüksek kalmasına rağmen, ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda, geçen ay enflasyonun yıldan yıla ölçüldüğünde ılımlı bir şekilde düştüğünü göstermesinin ardından yükseldi.

altın vadeli işlemleri

Altın vadeli işlemleri GC00,
-0.30%
GCJ23,
-0.30%
Dolar zayıflarken ve Hazine getirileri düşerken SVP’nin çöküşünün ardından Pazartesi günü beş haftanın zirvesinde tamamladı. Sarı metalin en aktif teması, SVB ve Signature Bank’ın başarısızlıklarının ardından Başkan Joe Biden’ın bankacılık sisteminin hala “güvenli” olduğuna dair güvencesine rağmen yatırımcıların güvenli liman varlıklarına yığılmasıyla 8 Mart’tan bu yana %5,2 arttı.

Altın Salı günü ılımlı bir şekilde geri çekildi.

Ham petrol:

Petrol vadeli işlemleri, ABD’nin Nisan teslimi CL00, West Texas Intermediate ham petrolü ile değer kaybetti.
-4.76%

CL.1,
-4.76%

CLJ23,
-4.76%
Salı öğleden sonra New York Ticaret Borsası’nda kapanış zili öncesinde %3,6 düşüşle varil başına 72,12 dolar civarında işlem görüyor.

Analistler, SVB’nin çöküşüyle ​​güçlenen durgunluk korkularının Çin’den gelen artan talep işaretlerini gölgede bıraktığını söyledi. Ham petrol, Salı günü hisse senetleri ve diğer varlıkların yanında sıçrayamadı, büyük kayıplarla ve arka arkaya düşüşlerle işlem görüyor.

Dow Jones Market Data’ya göre, sözleşme son beş işlem seansında %4,9 düştü.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: