Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 55 yaşındayım ve nakite ihtiyacım var. IRA’mı cezasız kullanabilir miyim?

55 yaşındayım ve nakite ihtiyacım var. IRA’mı cezasız kullanabilir miyim?

Sevgili Dan,

Biraz nakit kullanabilirim ama tek birikimim bir IRA’da. 55 yaşındayım ve 55 yaşına geldiğinizde 59½’den önce para çekmek için %10’luk cezanın bir istisnası olduğunu duydum ama bu konuda 401(k)s dışında hiçbir şey bulamıyorum. IRA’mdan ceza almadan para alabilir miyim, alamaz mıyım?

-Sid

Sevgili Sid,

55 yaş cezası istisnası sadece 401(k)s gibi nitelikli emeklilik planları için ve sadece hizmetten ayrılanlar için geçerlidir. 59½ yaşından önce IRA’lardan ceza olmaksızın dağıtım yapılmasına izin veren başka koşullar da vardır. Bunların birçoğu emeklilik planları için de geçerlidir, ancak hepsi için geçerli değildir. Aşağıda, yıllardır IRA hesapları için geçerli olan kitaplarda bulunan 11 istisna bulunmaktadır. Belki biri senin için geçerli olur.

  • Ölen bir IRA sahibinin lehtarısınız. (Not: Ölen eşinin IRA’sını kendi IRA’sına çeviren 59½ yaşın altındaki hayatta kalan eşler, aşağıdakilerden biri geçerli olmadığı sürece %10’luk cezadan muaf DEĞİLDİR.)

  • Tamamen ve kalıcı olarak engellisiniz. (Genellikle, bir hekim HİÇBİR önemli kazanç sağlayan faaliyet yapamayacağınıza ve durumunuzun ölümle sonuçlanmasının veya süresiz olarak devam etmesinin beklendiğine karar vermelidir.)

  • AGI’nizin %7,5’inden fazla olan, geri ödenmemiş tıbbi harcamalarınız var. (Bu, Çizelge A’daki harcamaları düşme yeterliliği gibi görünüyor, ancak cezadan kaçınmak için bu hükmü kullanmak için madde madde ayırmanız gerekmiyor.)

  • Dağıtımlar, bir işsizlik dönemi nedeniyle sağlık sigortanızın maliyetinden fazla değildir. (İşsizlik ödeneği almalısınız)

  • Dağıtım, bir dizi Önemli Eşit Periyodik Ödemeler kapsamında yapılır.

  • Dağıtımlar, nitelikli yüksek öğrenim giderlerinizden fazla değildir. (Genellikle uygun bir eğitim kurumundaki bir öğrenci için gerekli olan öğrenim ücreti, harçlar, kitaplar, gereçler ve ekipman. Eğitim size, eşinize veya sizin veya eşinizin çocuklarına veya torunlarına yönelik olmalıdır.)

  • İlk evi satın almak, inşa etmek veya yeniden inşa etmek için dağıtımları kullanırsınız. (Cezadan muaf maksimum dağıtım 10.000 $’dır)

  • Dağıtım, IRA’nın bir IRS vergisi veya emeklilik planından kaynaklanmaktadır.

  • Dağıtım, nitelikli bir yedek dağıtımdır.

  • Dağıtım, nitelikli bir doğum veya evlat edinme dağıtımıdır. (Doğum veya evlat edinme başına maksimum 5.000 ABD doları)

Yukarıdakilere ek olarak, birçok kişinin Güvenli Yasa 2.0 olarak adlandırdığı, önümüzdeki birkaç yıl içinde yürürlüğe girecek yeni ceza muafiyetleri oluşturuldu. Bu, 29 Aralık 2022’de yasayla imzalanan 2023 Konsolide Ödenekler Yasası’nın bir parçasıdır. Şu anda yürürlüğe giren iki yasa, “Nitelikli Afet Kurtarma” ve “ölümcül hasta” tanımını karşılayan vergi mükellefleri için bir muafiyettir. ”

Okumak: Güvenli 2.0 hakkında şimdi bilmeniz gerekenler

Bugün sadece birkaç detayın veya niteliğin altını çizdim. Yukarıdaki ceza muafiyetlerinin her biri için daha fazlası, bazı durumlarda çok daha fazlası vardır. Ek ayrıntılar şu adreste bulunabilir: Yayın 590 ancak bir dağıtıma başlamadan önce konuyu danışmanınızla görüşmenizi tavsiye ederim.

Dan’e bir sorunuz varsa, lütfen ona e-posta gönder konu satırında ‘Unsur.net Q&A’ ile.

Dan Moisand bir Moisand Fitzgerald Tamayo’da finansal planlamacı Orlando, Melbourne ve Tampa Florida’daki ofislerden ülke çapındaki müşterilere hizmet vermek. Yorumları yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve kişisel tavsiyelerin yerine geçmez. Sizin için en iyisinin ne olduğu konusunda danışmanınıza danışın. Bazı okuyucu soruları, konunun sunumuna yardımcı olmak için düzenlenmiştir..


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.