Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 500.000$’lık bir evi karşılayabilmek için ne kadar kazanmanız gerekiyor? İşte cevap.

500.000$’lık bir evi karşılayabilmek için ne kadar kazanmanız gerekiyor? İşte cevap.

Nisan, Ulusal Finansal Okuryazarlık Ayı’dır. Bu vesileyle Unsur.net, okuyucuların mali sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için bir dizi “Finansal Uygunluk” makalesi yayınlayacak ve nasıl tasarruf edileceği, yatırım yapılacağı ve paranın akıllıca nasıl harcanacağı konusunda tavsiyeler sunacak. Daha fazlasını buradan okuyun.

Yuvarlak bir sayı seçelim. 1 milyon dolarlık bir evi karşılamak için ne kadar para kazanmanız gerekiyor? Peki ya 500.000 dolarlık bir ev?

Bu rakamların her ikisi de ABD’deki bir evin 363.000 $’lık medyan fiyatından açıkça daha yüksek, ancak Realtor.com verilerine dayanan Unsur.net tarafından yapılan bir analiz, bu büyük, cesur ev fiyatlarının gizemini çözmeye yardımcı oluyor.

Mortgage oranları iki ayın en düşük seviyelerine düşüyor, ancak bu, piyasada satılık ev olmaması nedeniyle hüsrana uğramış olabilecek ev alıcıları için pek bir şey yapmıyor – ev fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiği gerçeğinden bahsetmiyorum bile.

A yeni rapor Zillow Z’den,
+2.54%
Perşembe günü, Mart ayında tipik bir evin değerinin bir önceki aya göre %0,9 arttığını açıkladı. Federal Rezerv faiz oranlarını artırmadan ve ipotek oranlarını hızla yükseltmeden önce, Haziran 2022’den bu yana en güçlü rakam.

“Bu ayki geri dönüş, piyasa koşullarının 2022’nin sonlarında yavaş bir satıcı pazarından olağanüstü bir hızla tipik bir ilkbahar satıcı pazarına geçtiğini doğruluyor.”


— Jeff Tucker, Zillow’da kıdemli ekonomist

Zillow’un kıdemli ekonomisti Jeff Tucker raporda, “Bu ayki geri dönüş, piyasa koşullarının 2022’nin sonlarında yavaş bir satıcı pazarından olağanüstü bir hızla tipik bir bahar satıcı pazarına geçtiğini doğruluyor” dedi.

Arayan alıcılar için, farklı web sitelerindeki bütçe hesaplayıcıları ve borç verenlerle yapılan istişareler, gelirleri veya varlıkları ile neleri karşılayabileceklerini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Ancak kendilerini bahardaki ev satın alma sezonuna hazırlamayı uman sıradan tarayıcılar için, hayallerindeki evi satın almak için ne kadar kazanmaları gerekiyor?

Unsur.net, Realtor.com NWSA’dan alınan verilerle çalıştı,
-%0,29
bu hikaye için

Birincisi, oyun alanı: Bir alıcının ödeme olarak %10 peşinat vermeyi düşündüğü bir durumdan bahsediyoruz ( medyan), %6,32 oranında 30 yıl vadeli sabit oranlı ipotek almak, %1,72 vergi ve sigorta oranı ödemek (konut fiyatının yüzdesi olarak efektif vergi oranı ve ev sigortası dahil) ve gelirden azami payın ödenmesini sağlamak ödemeye doğru giderken %30 oranında kesinti yapılır.

500.000 dolarlık bir evi karşılamak için ne kadar gelir?

Realtor.com ekonomik veri analisti Hannah Jones, 500.000 $’lık bir evi karşılayabilmek için, bir kişinin tipik olarak yılda yaklaşık 140.000 $ kazanması gerektiğini söyledi.

Anapara ve faiz ödemeleri ayda toplam 2.791 dolar olacak ve vergiler ve sigorta ile bu sayı 3.508 dolara çıkıyor. Jones, gelirin yalnızca %30’unun bu miktara tahsis edildiğinden emin olarak, bir kişinin 140.312 dolar kazanması gerektiğini hesapladı.

1 milyon dolarlık bir evi karşılamak için ne kadar gelir?

Jones, New York City veya San Francisco gibi büyük bir şehirde 1 milyon dolarlık bir ev için, bir kişinin yılda en az 281.000 dolar kazanması gerektiğini söyledi.

Anapara ve faiz ödemeleri ayda toplam 5.582 dolar olacak ve vergiler ve sigorta ile bu rakam 7.015 dolara çıkıyor. Jones, gelirin yalnızca% 30’unun bu miktara tahsis edildiğinden emin olarak, bir kişinin 280.625 $ kazanması gerektiğini söyledi.

Redfin, 1 milyon dolarlık evlerin daha az yaygın hale geldiğini unutmayın. Mart notukonut piyasasının soğumasıyla birlikte evler değer kaybederken.

Ortalama fiyatlı bir evi karşılamak için ne kadar gelir?

Mevcut bir ev için – ortalama fiyat 363.000$Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre – Jones, bir kişinin 101.000 $ gelir elde etmesi gerektiğini hesapladı.

Anapara ve faiz ödemeleri ayda toplam 2.026 dolar olacak ve vergiler ve sigorta ile bu rakam 2.547 dolara çıkıyor. Gelirin yalnızca %30’unun bu miktara tahsis edildiğinden emin olarak, bir kişinin 101.867 dolar kazanması gerekir.

Şu anda mevcut evlerin kısıtlı arzı olduğu göz önüne alındığında, birçok alıcı yeni bir ev düşünüyor olabilir.

John Burns Research and Consulting’de araştırma müdürü ve genel müdür olan Rick Palacios Jr. geçen ay inşaat sektörünün tüm satışlardaki payının Büyük Durgunluk’tan bu yana nasıl önemli ölçüde arttığını ayrıntılarıyla açıkladı.

Jones, Sayım Bürosuna göre 438.200 $ fiyat etiketiyle gelen yeni bir ev için bir kişinin yaklaşık 123.000 $ gelir kazanması gerektiğini söyledi.

Anapara ve faiz ödemeleri ayda toplam 2.446 dolardır ve vergiler ve sigorta ile bu sayı 3.074 dolara çıkar. Jones, gelirin yalnızca %30’unun bu miktara tahsis edildiğinden emin olarak, bir kişinin 122.970 dolar kazanması gerektiğini söyledi.

Ortalama bir ev alıcısı, bir ev alabilmek için medyan gelirden daha fazlasını kazanmalıdır. Konut piyasasındaki yavaşlamaya rağmen, evler hala birçok insan için pahalı.

Jones, “Bu fiyat noktalarının her biri için, satın alınabilirlik önerileri doğrultusunda kalmak için gereken minimum gelir, ulusal medyanın çok üzerindedir” dedi.

Gerçek medyan hane geliri Sayım Bürosu’nun son rakamlarına göre ABD’de 2021 itibariyle 70.784 dolardı.

“Muhtemel ev alıcıları, hem yüksek ev fiyatları hem de yüksek ipotek oranları tarafından kısıtlanmaya devam ediyor. Jones, konut fiyatlarındaki artışın yavaşlamış olmasına rağmen, Mart 2023’teki ulusal medyan listeleme fiyatının üç yıl öncesine göre yaklaşık %33 daha yüksek olduğunu belirtti.

‘Satın alınabilirlik koşullarının büyük ölçüde iyileştirilmesi gerekecek’

Konut fiyatları enflasyonu aştı ayrı rapor bir emlak veri şirketi olan Clever’dan.

Raporda, “En ayıltıcı istatistik, ev fiyatlarının enflasyonu ciddi şekilde geride bırakmaya devam etmesidir” denildi. “Ocak 1970 ile tüm verilerine sahip olduğumuz son ay olan Haziran 2022 ile karşılaştırıldığında, medyan ev satış fiyatları %1.858 artarken, toplam malların fiyatı tarafından belirlenen enflasyon … %677 arttı.”

33 yaşına giren ve ilk evlerini arayan baby boomers ve milenyum kuşağının senaryolarını karşılaştıran Clever, 1988’de ortalama boomer’ın ortalama fiyatı 110.000 $ olan ve ortalama yıllık geliri 27.230 $ olan bir eve baktığını buldu – bir ev -fiyat-gelir oranı 4. 2022’de, medyan fiyata bir eve bakan ortalama Y kuşağı, uçurumun daha da genişlediğini görecektir: Yıllık 70.000$ maaşla 430.000$ fiyat etiketine sahip yeni bir ev konut fiyat/gelir oranı 6’dan fazla.

“Alıcıların toplu halde piyasaya geri döndüğünü görmek için, muhtemelen hem düşen ev fiyatları hem de düşen ipotek oranları nedeniyle, karşılanabilirlik koşullarının büyük ölçüde iyileşmesi gerekecek.”


— Realtor.com’da bir veri analisti olan Hannah Jones

Yakın tarihli bir NAR raporuna göre, baby boomer’lar bugün ev satın alanların %39’unu oluşturuyor ve Y kuşağını zirveden uzaklaştırıyor. NAR’dan Jessica Lautz, o zaman, çoğunluğun evlerinde ideal evlerini satın almalarını sağlayan öz sermayeye sahip tekrar alıcılar olduğunu belirtti.

Bu arada, piyasadaki satılık ev sayısı azalıyor: Zillow, Mart ayında yeni ilan sayısının bir yıl öncesine göre %22,3 düştüğünü söyledi.

“Kıt listelemenin en olası nedeni, ev sahiplerinin yeni bir 30-% 6 veya daha fazla ödemeye başlamaları gereken bir ortamda çok düşük ipotek oranlarını – genellikle yaklaşık% 3 – bırakmak istememeleridir. yıllık kredi, ”diye ekledi Zillow’dan Tucker.

Jones, genel olarak, “piyasa, birçok alıcı için mutlak karşılanabilirlik sınırını zorladı, bu da daha düşük alıcı talebi ve daha düşük pazar katılımıyla sonuçlandı” dedi. “Alıcıların toplu halde piyasaya geri döndüğünü görmek için, muhtemelen hem düşen ev fiyatları hem de düşen ipotek oranları nedeniyle, karşılanabilirlik koşullarının büyük ölçüde iyileşmesi gerekecek.”

Realtor.com, News Corp’un bağlı kuruluşu Move Inc. tarafından işletilmektedir ve Unsur.net, yine News Corp’un bir yan kuruluşu olan Dow Jones’un bir birimidir.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: