Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 435.000 $ ile 36 yaşındayım ve erken emekli olmak istiyorum – ‘ne kadar erken o kadar iyi’ – ama tutumlu bir yaşam tarzım yok

435.000 $ ile 36 yaşındayım ve erken emekli olmak istiyorum – ‘ne kadar erken o kadar iyi’ – ama tutumlu bir yaşam tarzım yok

36 yaşındayım ücretli bir iş yılda yaklaşık 115.000 dolar. 401(k) ile oldukça iyi iş çıkardım ve içinde 435.000 $ kazandım. Kendim yönetip yeniden dengeledim ve hatta ayı piyasasına rağmen 2022’de yaklaşık %6 kazanmayı başardım.

Hedefim erken emekli olmak. Ne kadar erken o kadar iyi ama ben tam olarak tutumlu bir yaşam tarzına sahip olmak istemiyorum. Dünyayı dolaşmak istiyorum ve bunu hala vaktim varken ve tadını çıkarırken yapmak istiyorum. 50 yaş için çekim yapıyorum, bu tabii ki zor olacak ama 55 ile yetinebilirim.

Şu anda piyasa düşüşteyken 401(k)’ime %12 koyuyorum ama sonrasında muhtemelen %10’a geri koyacağım. İşverenim doları 50 sente (%10’a kadar) eşitliyor, artı ona en az %8 koyarsam fazladan %3. Eğer matematiğim doğruysa, %10 koyarsam %80’lik bir eşleşme olur. Portföyüm daha agresif ama yavaş yavaş daha güvenli varlıklarla dengelemeyi planlıyorum.

Sizce amacım verilen bilgilerle mantıksız veya ulaşılabilir mi?

Görmek: 60 yaşında olacağım, 95.000 dolarım olacak ve borcum olmayacak – emekli olabileceğimi düşünüyorum, ancak finans seminerleri ‘aksini söylüyor’

Sevgili okuyucu,

Erken yaşta emekli olmak yüce bir hedef ve çok fazla hazırlık gerektiriyor, bu yüzden bu planlara şimdi başlıyor olmanız harika.

Erken emekli olmak için çok para ve birkaç yedek plan gerekir. Adil olmak gerekirse, her yaşta emeklilik için bazı yedek planlar gerekir, çünkü beklenmedik şeyler her zaman olabilir ve varlıklarınızın büyük bir kısmını alabilir, ancak işgücünü geleneksel yaştan çok önce bırakmayı seçerseniz, daha da fazlasına ihtiyacınız olur. koruma katmanları yanınızda.

Gerçekte ne kadar paraya ihtiyacınız olduğu ile başlayalım. Tek bir doğru cevap yok, ancak bu durumda daha fazlası daha iyidir. Şimdilik, emeklilik için “çok” fazla para biriktirme ihtimaliniz varmış gibi düşünmeyin çünkü 50 yaşında (ya da o sıralarda) çalışmayı bırakmayı seçerseniz, dünyayı dolaşabilmeniz için buna ihtiyacınız olacak. olabildiğince çok tasarruf edin.

Unsur.net sütununa göz atın “Emeklilik Hackleri” kendi emeklilik tasarruf yolculuğunuz için eyleme geçirilebilir tavsiyeler için

“Finansal bağımsızlık, erken emekli olun” anlamına gelen FIRE adlı bir hareket var. FIRE peşinde koşan insanlar sizden daha erken, 40’larında veya 30’larında emekli olmaya çalışırlar ama herkes buna farklı yaklaşır. Bazıları, emekli olmadan önce fiziksel olarak ellerinden geldiğince tasarruf ettikleri “şişman YANGIN” rotasını izliyor ve sonra tasarruf ettikleri ancak tutumlu bir şekilde yaşadıkları “zayıf YANGIN” ile daha yakından özdeşleşebilenler var. Erken emekli olanlar, şu anda kazandıklarının 25 katı gibi mevcut maaşlarının katları için de çabalayabilirler.

Yılda 40.000 ABD Doları, yılda 75.000 ABD Doları veya daha fazla gibi, yılda ne kadar paraya ihtiyacınız olacağına karar vermek için geriye doğru çalışmayı deneyebilirsiniz. Bu rakama bağlı olarak, ne kadar tasarruf etmek konusunda kendinizi rahat hissedersiniz? Bazı uzmanlar yüzde olarak çok yüksek olduğunu söylediğinden, %4 kuralına son yıllarda büyük ölçüde itiraz edildi, ancak basit olması için bunu kullanalım. Şu anda tasarruf etmeyi bıraksaydınız ve yalnızca sahip olduğunuz 435.000$’a güvenseydiniz, yılda 17.000$’dan biraz fazlasını kazanırdınız. Nispeten, 2 milyon dolar tasarruf ettiyseniz, %4 kuralını kullanarak her yıl 80.000 dolar çekebilirsiniz. Buna dayanarak, hedeflerinize ulaşmak için neye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz?

Bu rakamı düşündüğünüzde, dünya çapındaki bu gezileri planlayın, ancak 50’li, 60’lı, 70’li ve sonrasında karşılaşabileceğiniz diğer tüm olası masrafları da hesaba katın.

65 yaşına kadar Medicare’e hak kazanmadığınız için en büyüklerinden biri sağlık hizmeti olacak. İşinizden ayrılırsanız ve bir eş gibi başka birinin sigorta planına geçemezseniz, bu maliyetli olabilir. Seçeneklerini kademelere (Bronz, Gümüş, Altın ve Platin) ayıran Uygun Maliyetli Bakım Yasası aracılığıyla bir seçenek bulabilirsiniz. Bir bireyin sağlık sigortasının ortalama aylık maliyeti 2020’de 456 dolardı, ancak bu fiyat etiketi elbette planın türüne göre değişiyor. eSağlık.

Ayrıca bakınız: Bu sene erken mi emekli oluyorsunuz? Ekonomik Bakım Yasası planlarına şimdi göz atın

O zaman diğer tüm olasılıkları göz önünde bulundurun. Kira veya ipotek, kamu hizmetleri, otomatik ödeme, araba için benzin, bakkaliye, dışarıda yemek, hobiler, tüm seyahatleriniz, başkalarına alabileceğiniz hediyeler, evcil hayvan bakımı ve beklenmedik şeyler. Sizin gibi herkes tutumlu bir yaşam tarzı yaşamak istemez, bu nedenle tahminlerinizde çok muhafazakar olmayın ve bu hesaplamalara enflasyonu dahil etmeyin.

Bu rakamları yumruklarken, yalnızca acil durum hesabı için biraz birikim yapın, böylece talihsiz bir şey olursa, emeklilik varlıklarınız bu hesaplarda büyümeye devam edebilir.

Ayrıca, emeklilik varlıklarınızın nerede yaşadığını çeşitlendirin – yalnızca geleneksel ve Roth seçeneklerine sahip olmak gibi vergi amaçları için değil, aynı zamanda hesap türünde de, çünkü işveren destekli planlar ve IRA’lar genellikle hesap sahibinin 59 ½ yıl olması şartına sahiptir. geri çekilirken eski. Yatırımcının katkılarının her yaşta cezasız olarak dağıtılmasına izin veren Roth IRA’lar ve en az 55 yaşında olmaları durumunda işçinin en güncel 401(k) planları için hizmet ayrımı ödeneği gibi istisnalar vardır.

kaçırmayın: “Finansal planlayıcım deli mi?” 55 ve 60 yaşındayız, emekli olmamıza beş yıl var ve daha agresif yatırım yapmamız gerektiği söylendi.

Ne zaman emekli olmayı planladığınızdan çok önce kuralları bildiğinizden emin olun, böylece oraya varmaz ve paranızın cezaların arkasında kilitli olduğunu fark etmezsiniz. Vergiye tabi olan ancak en azından 59 ½ yaşından önce herhangi bir kısıtlama olmaksızın erişilebilen aracı kurum hesaplarına bakın.

Portföyünüzü zirvede tutmanız ve hatta yeniden dengelemeniz harika, ancak yalnızca bir kez bile olsa, kalifiye bir finans uzmanına ulaşmak isteyebilirsiniz. erken emeklilik hedefleri Herkes bir finansal planlamacıyla çalışmak istemez veya buna ihtiyaç duymaz, ancak bunu bir kez bile yapmak büyük bir fark yaratabilir. Planlamanızdaki bir boşluğu yakalayabilirler veya yuva yumurtanızı en üst düzeye çıkarmak için yatırım ve tasarruf stratejileri önerebilirler. Düşünmeye değer.

Ve bu hesaplamaları yaparken, emeklilikte sahip olacağınız tüm olası gelir kaynaklarını düşünün ve iş gücüne geri dönmek zorunda kalıp kalmayacağınız konusunda bir plan yapın. Sosyal Güvenlik alabilirsiniz, ancak 50’li yaşlarınız boyunca çalışmıyorsanız beklediğiniz kadar olmayabilir (Sosyal Güvenlik yardımları, çoklu faktörler, sahip olduğunuz en yüksek kazançlı 35 yıl dahil). Yarı zamanlı da olsa işe geri dönmeyi düşünür müsünüz? Becerilerinizi keskin tutarsanız ve profesyonel ağınızla bağlantıda kalırsanız, gelecekteki kendinize büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Gerçekten asla bilemezsin.

Planlarının ulaşılabilir olup olmadığını kesin olarak söyleyemem ama yaptığın şeyi yapmaya devam etmeni söyleyebilirim. Bu kadar para biriktirmek, erken planlama yapmak ve işveren eşleştirmenizden yararlanmak kesinlikle doğru yönde atılan önemli adımlardır.

Okuyucular: Bu okuyucu için önerileriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlara ekleyin.

Kendi emeklilik birikimlerinizle ilgili bir sorunuz mu var? Bize e-posta gönderin [email protected]


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: