Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 4 günlük çalışma haftası çalışması, verimlilikte düşüş olmadığını gösteriyor. Şirketler bunu kabul edecek mi?

4 günlük çalışma haftası çalışması, verimlilikte düşüş olmadığını gösteriyor. Şirketler bunu kabul edecek mi?

Dört günlük bir çalışma haftasının hayranları için bazı iyi haberler var.

2023’te gerçek dünyada yapılan bir araştırmaya göre, haftada sekiz saat daha az çalışan insanlar, standart bir haftada 40 saat çalışanlar kadar üretkendi. Ve dört günlük çalışma haftası hakkında geri bildirim “ezici çoğunlukla olumlu

Çalışma tarafından gerçekleştirildi 4 Gün Hafta Küresel daha kısa bir çalışma haftasının uygulanabilirliği hakkında veri toplamak için. Çalışma, 33 şirketteki çalışanların haftada 40’tan 32’ye düşürdüğü ve çoğu haftada beş yerine dört gün çalıştığı altı aylık bir denemeyi içeriyordu. (Denemeye katılan 33 şirketten dördünde, işçiler haftalık toplam saatlerini 40’tan 32’ye düşürdü ancak haftada beş gün çalışmaya devam ettiler.)

4 Day Week Global denemesine katılan şirketlerdeki maaşlı çalışanlar, azaltılan saatlerde çalışırken normal ücretlerinin %100’ünü aldılar.

Sonuç? Genel olarak, çalışanların refahı, haftada dört gün çalışırken, beşe kıyasla büyük ölçüde iyileşti ve çalışanlar işle ilgili daha az stres yaşadıklarını söyledi. Çalışanların %67’sinden fazlası, araştırmanın amaçları doğrultusunda yorgunluk, bitkinlik ve hüsran olarak tanımlanan daha düşük düzeyde tükenmişlik bildirdi.

Ek olarak, genel çalışan iş tatmini %45 arttı.

Bununla birlikte, dört günlük çalışma haftası her derde deva değildi. Deneme sırasında çalışan istifalarının oranı, beş günlük çalışma haftalarından oluşan bir kontrol dönemindeki orandan istatistiksel olarak anlamlı bir miktarda değişmedi.

ABD, İrlanda ve diğer bazı belirsiz ülkelerde 903 çalışanın katıldığı çalışma, biri Şubat 2022’de, ikincisi Nisan 2022’de başlayan iki denemeye ayrıldı.

Çalışma, istatistiksel bir temel sağlamak için deneme öncesinde ve sırasında katılımcı şirketlerden veri topladı. Şirket geliri, altı aylık deneme sırasında %8,14 arttı ve şirket büyüklüğüne göre ağırlıklandırılarak bir önceki yıla göre %37’nin üzerine çıktı.

Bir uyarı: Deneme, birçok şirketin önemli karlar elde ettiği bir dönemde gerçekleştirildi.

bu 40 sayfalık çalışma ayrıca, daha az saat çalıştıklarında işçilerin genel refahının iyileştirildiği diğer yolları da listeledi. Daha az çalışma saati, aileyle, hobilerle veya gönüllü olarak çalışmak için daha fazla zaman geçirmek anlamına geliyordu. Ek olarak, işe gidip gelmek için daha az zaman harcanması, daha küçük bir karbon ayak iziyle sonuçlandı.

Joe O’Connor, “Pandemiden çıktıkça, giderek daha fazla şirket, rekabetin yeni sınırının yaşam kalitesi olduğunu ve azaltılmış saat, çıktı odaklı çalışmanın onlara rekabet avantajı sağlayacak araç olduğunu fark ediyor.” 4 Day Week Global CEO’su, bir açıklamada şunları söyledi: ifade duruşma hakkında.

Tüm bunlar, gerçek bir üretkenlik kaybı olmadan gerçekleşti.

Ayrıca bakınız: ‘Kariyer yastıklama’ nedir – ve bunu yapmalı mısınız?

Duruşmaya katılan şirketlerin çoğu ikna olmuş görünüyor.

33 katılımcı şirketten 27’si genel deneyimleriyle ilgili son bir anket doldurdu. Bu 27 şirketten 18’i haftayı “kesinlikle” dört gün olarak belirlediklerini, yedisi daha kısa bir haftaya geçmeyi planladıklarını ancak nihai bir karar vermediklerini, biri devam etme eğiliminde olduğunu ve biri henüz emin olmadığını söyledi. Katılımcı şirketlerin hiçbiri daha kısa haftaya sıcak bakmadıklarını veya kesinlikle devam etmeyi planlamadıklarını söylemedi.

Programa katılan kitlesel fonlama platformu Kickstarter’ın baş strateji sorumlusu Jon Leland, “Dört günlük hafta işimiz ve çalışanlarımız için dönüştürücü oldu” dedi. “Personel daha odaklanmış, daha ilgili ve daha özverili, bu da hedeflerimize eskisinden daha iyi ulaşmamıza yardımcı oluyor. … İnsanlara yeni yaratıcı projeler başlatmaları, dinlenmeleri ve aileleriyle birlikte olmaları için zaman tanırken, bir organizasyon olarak daha fazlasını başarıyoruz. Bu gerçek bir kazan-kazan.”

4 Day Week Global’in yönetim kurulunda görev yapan Boston College’da ekonomist ve sosyolog olan Juliet Schor, araştırmacıların “katılımcıların iş yoğunluğunda bir artış yaşamadıkları konusunda cesaretlendirildiğini” söyledi. Bu, işi yeniden düzenleme stratejisinin başarılı olduğunu ve performansın, ne sürdürülebilir ne de arzu edilen bir hızlanma yoluyla elde edilmediğini gösteriyor.”

Ayrıca bakınız: ‘Artık kimse çalışmak istemiyor’ sözü 100 yıldır söyleniyor. O zaman da doğru değildi, şimdi de doğru değil.

Dört günlük bir çalışma haftası bir zamanlar uçuk bir fikirdi, ancak iş ortamında ilgi görüyor. 2022 Dünya Ekonomik Forumu sırasında bir Panel tartışması daha kısa çalışma haftası hakkında, dört günlük bir çalışma haftasının üretkenliği nasıl azaltmadığı, hatta artırabileceği hakkında ek bir gönderi ile birlikte.

Geçmişte, Microsoft MSFT dahil olmak üzere ABD merkezli şirketler,
+2.10%
ve Shake Shack SHAK,
+%3,96
maaşlı çalışanlar için dört günlük bir çalışma haftasını bir miktar başarı ile denediler. Microsoft, çalışanlar haftada dört gün çalışırken üretkenliğin %40 arttığını söyledi. Bu test 2019’da yapıldı, ancak Microsoft daha sonra dört günlük kalıcı bir çalışma haftası uygulamadı.

Kongre’nin birkaç üyesi de alenen dört günlük çalışma haftası fikrini destekledi. Temsilci Mark TakanoKaliforniya’nın 39. bölgesini temsil eden , Adil Çalışma Standartları Yasası’nın çalışma haftası tanımını 32 saat olarak değiştirecek olan 32 saatlik Çalışma Haftası Yasasını Kongre’ye yeniden getirdi.

Tipik olarak Demokratlarla oy kullanan bir bağımsız olan Vermont Senatörü Bernie Sanders, daha kısa bir çalışma haftasına desteğini dile getirdi.

“Patlayan teknoloji ve artan işçi üretkenliği ile, maaş kaybı olmadan dört günlük bir çalışma haftasına geçmenin zamanı geldi. Sanders, teknolojiden sadece şirket CEO’larının değil, çalışanların da faydalanması gerektiğini söyledi.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: