Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 38 yaşındayım, evimi 1.3 milyon dolara sattım ve para biriktirdim ama ‘bir gün emekli olup olamayacağımı merak ediyorum’

38 yaşındayım, evimi 1.3 milyon dolara sattım ve para biriktirdim ama ‘bir gün emekli olup olamayacağımı merak ediyorum’

Sevgili Marketwatch,

38 yaşındayım ve bir gün emekli olup olamayacağımı merak ediyorum. 2020’de %25 indirimle 649.000 $’lık bir ev satın aldım. 2022’de 1,3 milyon dolara sattım, o parayı aldım ve nakit ödeyerek küçülttüm. Aylık toplam konut giderim hala 1.500 $ (vergi, sigorta, HOA, kamu hizmetleri, vb.). Yakın zamana kadar arabam yoktu ve şimdi önümüzdeki 5 yıl için 1.000 $ ödemem var.

İkramiye ile gelirim 150.000 dolar. Geleneksel IRA’da 150.000 Dolarım, Roth’ta 50.000 Dolarım ve şirketimde 50.000 Dolarım var 401(k) (%20 Roth, %80 geleneksel). Şu anda katkımı maksimize ediyorum, yılda 4.000 $’lık bir işveren eşleştirmesi yapıyorum ve vergi sonrası 401(k) şirkete yılda ek 8.000 $ koyuyorum. Ayda yaklaşık 1.300 $ ek gelirim var. Yeterince tasarruf ediyor muyum? Gelir getirici bir mülk satın alıp emeklilik birikimlerimi kıssam daha mı iyi olur?

Yardım!

Görmek: 435.000 $ ile 36 yaşındayım ve erken emekli olmak istiyorum – ‘ne kadar erken o kadar iyi’ – ama tutumlu bir yaşam tarzım yok

Sevgili okuyucu,

İlk olarak, 30’larında olduğun, bu kadar çok tasarruf ettiğin, finansal kararların hakkında derinlemesine düşündüğün ve emeklilik güvencen için gerçekten nabzını tuttuğun için tebrikler. Bu başlı başına büyük bir başarıdır.

Aldığınız maaşı kazandığınız, size sunulan hesapların ve işveren eşleşmelerinin olduğu bir pozisyonda olduğunuz için çok şanslısınız. Bu, pek çok genç Amerikalının içinde olmadığı bir durum ve bundan kesinlikle sonuna kadar yararlanmalısınız. Ülke, özel sektör emekli maaşlarının kademeli olarak kaldırıldığı bir yolda ilerlerken, Sosyal Güvenlik bir tür değişimin ortasında (Kongre hiçbir zaman aksatmasına izin vermedi, ancak şu anda yardıma ihtiyacı var) ve çoğunlukla emekliler sorumlu kendi emeklilik gelirleri, çalışanlar emekliliklerinin ardındaki finansman hakkında ne kadar erken düşünürse o kadar iyidir. 401(k), bir işveren eşleşmesi ve iyi bir maaş, bunu yaparken temel bileşenlerdir.

Yeterince tasarruf edip etmediğinizi soruyorsunuz, ama doğruyu söylemek gerekirse, şu anda “yeterli”nin ne olduğunu bilmenin hiçbir yolu yok. 38 yaşındasınız, bu nedenle 60’larınızda geleneksel bir emeklilikten çok daha erken emekli olmayı planlamıyorsanız, muhtemelen emeklilikte harcamalarınızın ne olacağını bilmiyorsunuzdur. Konut, kamu hizmetleri, otomatik ödemeler, sağlık hizmetleri, acil durumlar ve benzerlerinin 20 veya 30 yıl sonra nelere mal olacağını kimse kesin olarak bilemez. Her yıl emeklilik gelirinde ne elde etmek istediğinizi hesaplayabilir, enflasyonu hesaba katabilir ve çabalamak için bir sayı bulmak için geriye doğru çalışabilirsiniz, ancak bu rakam muhtemelen şimdi ile gerçekten emekli olduğunuz zaman arasında birçok kez değişecektir. .

Unsur.net sütununa göz atın “Emeklilik Hackleri” kendi emeklilik tasarruf yolculuğunuz için eyleme geçirilebilir tavsiyeler için

Bununla birlikte, emeklilik yolculuğunuzun bu noktasında, şimdiki zamanda kendinizi tamamen mahrum bırakmadan elinizden geldiğince tasarruf etmeye, biriktirmeye, biriktirmeye odaklanmalısınız. Görünüşe göre bunu yapıyorsun.

Gelir getiren mülk derken, kira gelirine odaklanmayı kastediyorsanız, bu kesinlikle ekstra nakit getirmenin bir yoludur, ancak genellikle çok fazla çalışma gerektirir. Boş yerleriniz varsa para kazanamayacağınız aylar vardır ve ardından onarımlar, değiştirmeler vb. için ödeme yaptığınız ideal olmayan zamanlar vardır. Kira geliri, para kazanmanın harika bir yoludur – erken emekli olan birçok insan bunu ana emeklilik gelir kaynaklarından biri olarak kullanır – ancak 401 (k) veya IRA’da nakit biriktirmekten daha yoğundur. Ayrıca güvenilir ve sorumluluk sahibi kiracılar bulmalısınız çünkü aksi bir ev sahibi olarak sizin için büyük bir baş ağrısı olabilir.

Bu yolu izlerseniz, bir şeyi düzeltmeniz gerekebilir diye bir kenarda ekstra nakit tutmayı planlayın ve sonunda birden fazla mülk almaya karar verirseniz, günlük işlerin sürdürülmesine yardımcı olması için güvenilir bir yönetici tutmayı düşünün. Mülk satın almadan önce, evin veya binanın “kemiklerine” baktığınızdan ve mülkün çatısı, boruları, geçmişi vb.

Kiralık mülk yerine emeklilik tasarruflarınızdan çok fazla kesinti yapmamalısınız. İdeal olarak, bu karın bir kısmını alır ve gelecek için bir hesaba koyarsınız. Ama yine de gelecek için sahip olduğunuz hesap türlerini çeşitlendirmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Emeklilikte ev sahibi olmalı mısınız?

Roth ve geleneksel hesaplarınız olduğundan bahsediyorsunuz. Bu harika, çünkü vergi çeşitlendirmesi emeklilikte çok büyük bir avantaj. Size emeklilik gelirinizi nasıl elde edeceğinizi ve dolayısıyla potansiyel olarak ne kadar vergi faturasıyla karşılaşabileceğinizi seçme olanağı verir ve bu güçlüdür. Ama tek araç değil. Sahip olduğunuz hesap türlerini çeşitlendirmek de yardımcı olur. Örneğin, bir 401(k)’niz ve IRA’larınız var, ancak bu hesapların kısıtlamaları var, örneğin hesap sahibinin 59 ½ yaşında olması gerektiğinden serbestçe çekilebilir (Roths, yatırımcı katkılarının cezasız olarak dağıtılmasına izin verir, ancak akılda tutulması gereken diğer para çekme kuralları).

Emeklilik için tüm paranızı emeklilik hesaplarına yatırmak yerine, bir aracılık hesabı denemek isteyebilirsiniz. Bunlar vergiye tabidir, ancak dağıtımlar için daha az kural vardır ve erken emekli olmanız durumunda bu yardımcı olabilir.

Şimdilik, iyi çalışmaya devam edin. Emeklilik güvencenize şimdiden bu kadar yatırım yapıyor olmanız çok iyi bir işaret.

Okuyucular: Bu okuyucu için önerileriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlara ekleyin.

Kendi emeklilik birikimlerinizle ilgili bir sorunuz mu var? Bize e-posta gönderin [email protected]


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: