Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2023 şimdiye kadar zor geçti. Emeklilik planlaması için uyandırma çağrısı olarak kullanın.

2023 şimdiye kadar zor geçti. Emeklilik planlaması için uyandırma çağrısı olarak kullanın.

Banka iflasları, faiz oranlarındaki artışlar ve piyasa oynaklığı, 2023’ün ilk üç ayında Amerikalılar ve mali durumları üzerinde stres yaratıyor. Ancak endişelenmek yerine, ileride olacaklara hazır olduğunuzdan emin olmak için bunu bir motivasyon olarak kullanın.

Haftanın Emeklilik İpucu: Hâlâ yıllarca çalışmayı planlıyor olsanız bile, emeklilik planlarınızı yenilemek için 2023’ün ikinci çeyreğini alın.

Son birkaç ay – gerçekten son birkaç yıl – bize yatırım söz konusu olduğunda kontrol edilemeyecek birçok faktör olduğunu hatırlattı. Ancak, emeklilik tasarrufçularının daha az stresli olmalarına ve geleceğe daha iyi hazırlanmalarına yardımcı olmak için yapabilecekleri pek çok şey var.

Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey? Neyi kontrol edebileceğinize odaklanın, diyor finansal planlamacılar.

“Kurtarıcılara inanıyorum [and] Danışmanlık firması Peak Financial Planning’in sahibi Eric Amzalag, yatırımcılara mali durumlarına daha dikkatli olmaları için son 15 ayı bir uyandırma çağrısı olarak kullanmanın en iyi şekilde hizmet edeceğini söyledi.

İlgili: Neden 529 üniversite tasarruf planımdan vazgeçtim ve bunun yerine Seri I tahvillerine geçtim?

Vista Capital Partners’ta sertifikalı bir finansal planlamacı ve baş büyüme sorumlusu olan Rob Greenman, önümüzdeki birkaç ayı biraz temizlik yapmak için ayırın, dedi. Bu, emeklilik planlarını konsolide etmeyi, 401(k) plan ücretlerini ve yatırımlarını gözden geçirmeyi ve tüm varlıklarınızı kontrol etmeyi içerebilir.

Ne kadar harcadığınıza ve ne kadar tasarruf ettiğinize bakın. Mint gibi harcama alışkanlıklarını yıkan uygulamalar var ama banka ve kredi kartı ekstrelerinizi de inceleyebilirsiniz.

“Sizin için önemli olmayan şeylere çok fazla harcadığınızı fark ederseniz, bu tutarı acil durum tasarruf hesabınıza yeni bir otomatik transfer oluşturmak için kullanın – veya daha iyisi, piyasadaki düşüşten yararlanmak için bir yatırım hesabı Sertifikalı bir finansal planlamacı ve Gessner Wealth Strategies’in sahibi Michelle Gessner, ”dedi. “Pazar satışta. Aynısını daha ucuza satın alabilirsiniz.”

Göstergeler kırmızı olsa veya toplam bakiyeniz eskisinden daha düşük olsa bile portföy performansı konusunda açık fikirli olun. Gessner, “Evet, ifadeleriniz bakiyenizin bozuk olduğunu gösteriyor, ancak bu yalnızca kağıt kaybıdır, gerçek bir kayıp değildir,” dedi. “Piyasa her düşüşün ardından toparlanır ve bu toparlandığında, siz de avantajlardan faydalanmak isteyeceksiniz.”

Ayrıca okuyun: Bir finansal planlamacı neden bir beslenme koçu ile iş birliği yapsın? Y kuşağını çekmek için elbette.

Mali durumunuzu tazelerken, bir acil durum hesabı oluşturmak veya oluşturmak, çıkarlarınıza en uygun şekilde çalışacak bir finans uzmanıyla ilişki bulmak veya ilişkiyi sürdürmek ve Sosyal Güvenlik talebinde bulunmak gibi diğer önemli emeklilik kararlarını araştırmak gibi görevleri ihmal etmeyin. Amzalag, Roth dönüşümü yapıp yapmayacağınızı ve yeterli Medicare ve diğer sağlık sigortası kapsamına sahip olduğunuzdan nasıl emin olacağınızı söyledi.

Ve, piyasa performansı, işten çıkarmalar, Federal Rezerv politikaları ve ipotek faiz oranları gibi kontrol edemediğiniz şeyler hakkında endişelenmek için daha az zaman harcayın dedi.

“Finansal bağımsızlık, erken emekli olun”un kısaltması olan FIRE hareketi hakkında bilgi edinmek de yardımcı olabilir. FIRE’a katılan kişiler genellikle genç yaşta emekli olabilmek için agresif bir şekilde tasarruf yaparlar veya hedeflerine ulaşmak için birden fazla gelir kaynağını yönetirler.

Amzalag, “Kontrolümüz dışındaki şeylere odaklanan bir toplum olarak çok fazla zaman harcıyoruz, gücümüzü başkalarına veriyoruz” dedi. “Bu son 15 ay, sağlıklı karar vermeye ve kendimizi hayatımızda kontrol edebileceğimiz şeylere odaklamaya geri dönme çağrısı oldu.”

FİKİR: Emeklilik tasarruflarında geride mi kalıyorsun? Yakalama zamanı.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: