Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2023 hisse senedi rallisinin sırrı? Merkez bankaları 1 trilyon dolarlık likidite desteği sağladı.

2023 hisse senedi rallisinin sırrı? Merkez bankaları 1 trilyon dolarlık likidite desteği sağladı.

Küresel hisse senetleri için kazançlar, Wall Street’teki pek çok kişinin kafasını karıştırdı, çünkü hisse senetleri – özellikle çok az kârı olan veya hiç kârı olmayan yüksek riskli büyüme isimleri – geçen yılki cezalandırıcı satıştan toparlandı ve hem daha cazip tahvil getirilerinin çekilmesine hem de daha yüksek faiz tehdidine direndi. oranları.

Ancak bazı Wall Street analistleri, enflasyon ve küresel ekonominin durumuyla çok az ilgisi olan bir açıklama bulduklarını söylüyor.

Sonuç şu: Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Bankası, bankacılık sistemi likidite okyanusunu boşaltmaya çalıştıklarını ilan ettiler, ancak küresel ölçekte, likidite son aylarda fiilen arttı. Bu kısmen politika yapıcıların kontrolü dışındaki faktörlerden kaynaklanmaktadır.

Varlık fiyatlarında trilyon dolarlık artış

Citigroup Inc.’de küresel piyasa stratejisti olan Matt King, geçen ay müşterileriyle paylaştığı bir araştırma notunda, dünyanın en büyük merkez bankalarının son zamanlarda küresel finansal sisteme nasıl 1 trilyon dolar enjekte ettiğini ayrıntılarıyla anlattı.

King’in analizine göre bu artışın büyük kısmı, küresel parasal sıkılaştırma eğilimine karşı çıkan ve bunun yerine bankacılık sistemine doğrudan likidite enjekte etmeyi seçen ve 1 trilyon dolarlık rakamın en büyük payını oluşturan Çin Halk Bankası’ndan geldi. .

King, “Merkez bankaları bize sıkılaştıracaklarını söyleseler bile, küresel düzeyde son üç ayda 1 trilyon dolar değerinde likidite ekledikleri ortaya çıktı” dedi.

King, raporunda, ekonomik büyüme ve enflasyon görünümü anlamına gelen temel göstergelerdeki değişikliklerin, küresel piyasalardaki hareketleri açıklayamadığı sonucuna vardıktan sonra merkez bankası bilançolarına daha yakından bakmak için ilham aldığını söyledi. küresel hisse senedi fiyatları.

Sonunda küresel merkez bankası likiditesinin değişen dalgalarına karşı küresel hisse senetlerindeki hareketleri haritalandırdığında, bunların neredeyse mükemmel bir uyum olduğunu gördü.

Aşağıdaki tablo, MSCI Dünya Endeksi 990100’ün performansını izler,
+%0,48
bankacılık sistemi likiditesinin gelgitlerine karşı. FactSet verilerine göre endeks, Eylül ayının sonundan bu yana %12 arttı. Aynı sıralarda, küresel merkez bankası likiditesi azalmayı durdurdu ve bir kez daha genişlemeye başladı.

CİTİGRUBU

ABD banka rezervleri düz çizgi

Ancak King ve başka bir Londra merkezli stratejist olan ve bir makro danışmanlık firması olan CrossBorder Capital’in genel müdürü Michael Howell’e göre, Federal Rezerv bile likidite tufanına daha pasif bir şekilde katkıda bulundu.

Bir yıldan fazla bir süredir Federal Rezerv, faiz oranlarını yükselterek ve vadesi gelen tahvillerden elde edilen gelirleri yeniden yatırmamayı tercih ederek tahvil varlıklarını azaltarak ABD mali sistemindeki likiditeyi “sıkılaştırma” planlarının reklamını yapıyor.

St. Louis Fed’in verilerine göre, Fed’in tahvil varlıklarının büyüklüğü geçen bahardan bu yana yaklaşık 500 milyar dolar küçülürken, bilançosunun bir diğer önemli bileşeni olan ABD bankacılık sistemi rezervleri düz çizgili görünüyor.

Fed tarafından yayınlanan en son haftalık güncellemeye göre, Federal Rezerv bankalarındaki rezerv bakiyeleri 22 Şubat itibarıyla 3,01 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Bu, Eylül sonundaki 2,9 trilyon dolardan mütevazı bir artış.

Howell, “Fed sözde bilançoyu değiştiriyor, ancak banka rezervleri düşmüyor” dedi.

ABD bankalarının finansal sisteme sokmak için kullanabileceği para miktarı daralmak yerine genişlediğinden, bu aynı zamanda hisse senedi fiyatlarını desteklemeye yardımcı olabilir, dedi.

Kaynayan stoklar

Elbette, ABD hisse senetleri, Nasdaq Composite COMP ile sonuçlanan şiddetli bir rallinin ardından son haftalarda kaynama noktasına geldi.
+%0,73
FactSet verilerine göre, Ocak ayında %10’dan fazla artarak yirmi yılın en iyi başlangıcını yaptı.

Hisse senetlerinin artık yükselmemesi, likidite dalgasının bir kez daha azaldığının bir işareti olabilir. Bir kez daha piyasanın imdadına yetişip yetişemeyeceğini zaman gösterecek.

Ancak sonuç olarak öz sermaye değerlemelerinin zarar görmesi kesinlikle mümkündür. Howell ve ekibine göre, Fed’in bankacılık sistemi rezervlerini daha fazla kısma konusundaki isteksizliğini telafi etmek için faiz oranlarını daha agresif bir şekilde artırması gerekebilir.

ABD hisse senetleri, birkaç hafta boyunca çekişlerine direndikten sonra, yüksek tahvil getirilerinin etkilerini hissediyor gibi görünüyor. Nasdaq Bileşik, S&P 500 SPX,
+%0,76
ve Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+%1,05
hepsi Şubat ayında zemin kaybetti. Perşembe günü 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi %4’ün üzerine çıkarken karışık bir performans sergiliyorlardı. Tahvil getirileri fiyatlara ters hareket eder.

Görmek: Borsa yatırımcıları için kilit soru: Kar elde edin veya ‘yap ya da yık’ Mart ayında sıkı durun


İlginizi Çekebilir

Siemens Energy, Siemens Gamesa borcunu 1,6 milyar dolarlık yeşil tahvil ile yeniden finanse edecek

Siemens Energy AG, rüzgar türbini birimi Siemens Gamesa Renewable Energy’nin mevcut borcunu yeniden finanse etmek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: