Anasayfa / Ekonomi Haberleri / 2020’den itibaren yeni yatırımcılara ne oldu? Piyasa kargaşası, mem hisseleri ve kripto onları korkutmadı.

2020’den itibaren yeni yatırımcılara ne oldu? Piyasa kargaşası, mem hisseleri ve kripto onları korkutmadı.

2020’de borsalara akın eden yeni bireysel yatırımcılar dalgası, piyasa koşulları giderek daha olumsuz hale gelse bile kurumadı.

2020’de aracılık hesaplarına başlayan kişileri yakalayan yeni bir anket, bunların dörtte üçünün hala hesaplarını koruduğunu söyledi.

Chicago Üniversitesi’ndeki FINRA Yatırımcı Eğitim Vakfı, NORC’daki araştırmacılara göre, pandemiden önce aracılık hesapları olan ve 2020’de ek hesaplar açan kişilerle karşılaştırıldığında, yeni yatırımcılar hesaplarından daha yüksek oranlarda para çekti ve daha az fon ekledi. ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu.

Ancak Bulgular Yazarlar Salı günü yaptığı açıklamada, “2020’de yatırımcıların gözlemlenen genişlemesinin yalnızca salgın veya piyasa koşullarıyla ilgili geçici bir artış değil, aynı zamanda yatırım yapan nüfusta kalıcı bir artış olduğunu” öne sürüyorlar.

Çaylak yatırımcılar 2020’de piyasaya girdiğinde, COVID-19 ekonomiyi kilitlenmelere ve yeniden açılmalara boğdu. Son takip anketi farklı bir zeminde geliyor.

Geçen yıl, Dow Jones Endüstri Ortalaması DJIA,
-%1,72,
S&P 500 SPX,
-%1,53
ve Nasdaq Kompozit COMP,
-%1,25
kırk yılın yüksek enflasyon ve durgunluk endişeleri arasında 2008’den bu yana en kötü yıllık performansını sergiledi. Dow bu yıl şu ana kadar %0,8 düştü, S&P 500 %3,5’ten fazla ve Nasdaq %10 yükseldi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın senatörlere merkez bankasının daha sert faiz artırımlarına açık olduğunu söylemesinin ardından Salı günü hisse senetleri keskin düşüşler yaşadı. Fed, geçen Mart ayında enflasyonu bastırmak için gösterge oranını artırmaya başladı ve bir sonraki toplantısının 21-22 Mart’ta yapılması planlanıyor.

Ayrıca okuyun: Hisse senetleri hala enflasyonu yenmek için ‘şehirdeki en iyi oyun’. Endeks yatırımının gurusu bunun nedenini açıklıyor.

Araştırmacılar, yine de türbülansın birçok yeni yatırımcıyı korkutmadığını söyledi. Her 10 yeni yatırımcıdan yaklaşık dördü, yani %39’u hesabına para eklediğini ve çekmediğini söyledi. Deneyimli yatırımcıların yaklaşık yarısı, %46’sı aynı şeyi söyledi.

Ancak anket, yeni yatırımcıların para çekme olasılığının yaklaşık iki kat daha fazla olduğunu gösterdi. Deneyimli yatırımcıların %16’sı para çekerken, yeni yatırımcıların %31’i para çekti.

Yazarlar, “hala iyileştirme için geniş bir alan olmasına rağmen” daha fazla yatırım bilgisi kazandılar. (Anket beş soruluk bir kısa sınav içeriyordu.)

Bu bilgi birikiminin bir kısmı, tüm yatırım kararlarını kendi başlarına alacak zamanları veya uzmanlıkları olmadığının farkına varmaları olabilir. Veriler, daha fazla kişinin kendi araştırmalarına güvenmek yerine profesyonel yatırım tavsiyelerine yöneldiğini gösteriyor. Yeni yatırımcıların üçte biri, 2020’de %24’e kıyasla, artık finansal uzmanları yatırım bilgileri kaynağı olarak kullandıklarını söylüyor.

Bu yatırımcılar, daha önce %33 olan %26 ile yatırım kararları için artık haber medyasına daha az güvendiklerini söylediler.

Ancak sosyal medyaya, arkadaşlara ve aileye olan güven temelde değişmedi. Üçte birinden biraz fazlası, %35, arkadaşlarının ve ailesinin bir bilgi kaynağı olduğunu ve %16’sı sosyal medyayı bilgi için bir yer olarak görüyor.

Veriler, daha yeni yatırımcıların midelerini risk için tuttuklarını gösteriyor. Deneyimli yatırımcıların %22’si portföylerinde kripto para birimi olduğunu söylerken, yeni yatırımcıların %28’i sahip olduklarını söyledi.

Son ankette özellikle kripto para birimi hakkında sorular sorulurken, soruların 2020 versiyonu kripto dahil “alternatif yatırımlar” hakkında sorular sordu. O zamanlar, yeni yatırımcıların %14’ü bu yatırımlara sahip olduklarını söylerken, daha deneyimli yatırımcıların %19’u bu orantıya sahipti.

Bitcoin BTCUSD’nin değeri,
+%0,25
yıldan bugüne %30’dan fazla arttı, ancak son 12 ayda %40 düştü.

Anket, yeni yatırımcıların profiline bir bakış niteliğindedir. Eylül ayı boyunca anketörler, 2020 sonbaharında ulaştıkları 480 kişiyi takip edebildiler. Son katılımcıların üçte ikisi daha yeni yatırımcılardı.

Bu arada, diğer veriler hala yatırım yapmayan milyonlarca insan olduğunu söylüyor.

Geçen yıl 10 kişiden yaklaşık altısı (%58) doğrudan veya dolaylı olarak hisse senedine sahipti. Gallup. Bu, 2020’de %55’ten arttı, ancak Gallup’un anketörleri bunun, 2000’lerin çoğunda hisse sahibi olan kabaca %62’nin hala birkaç adım altında olduğunu söyledi.

Ancak son anket, bireysel yatırımcıların dayanma gücüne sahip olduğunu söyleyen diğer araştırmalarla örtüşüyor.

Ocak ayında perakende tüccarlar, GameStop GME’nin çılgın günlerinden daha hızlı hisse senedi satın aldı.
-3.16%
Perakende yatırımcılar için trendleri ve kalıpları düzenli olarak inceleyen bir araştırma şirketi olan Vanda Research’e göre 2021’in mem-stok çılgınlığı.

En çok satın alınanlardan bazıları arasında elektrikli otomobil üreticisi Tesla TSLA,
-%3,15
ve çip üreticisi Nvidia Corp NVDA,
-1.11%,
Vanda’nın araştırmacıları söyledi.

Yeni çalışmanın yazarları, bu yeni yatırımcılar için bundan sonra ne olacağının bilinmediğini yazdı. “Ancak 2020’deki yeni yatırımcı grubunun Amerika’nın yatırımlarını hem şekillendirecek hem de şekillendirecek gibi görünüyor” dediler.


İlginizi Çekebilir

Düşen enerji maliyetleri manşet enflasyonu düşürürken çekirdek fiyatlar hala inatla yüksek olduğu için ECB ikilemi

Perşembe günü açıklanan veriler, Avrupa’da manşet enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşladığını gösterdi. Ancak, tüccarlar temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: