Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘2008’deki bir yeniden düzenleme değil’, ancak BlackRock, oran artışlarının ve durgunluğun ‘hasarı’nın ortasında fırsatlara hazır

‘2008’deki bir yeniden düzenleme değil’, ancak BlackRock, oran artışlarının ve durgunluğun ‘hasarı’nın ortasında fırsatlara hazır

Merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesini mi bekliyorsunuz? Tekrar düşün.

Bu BlackRock BLK’ydı,
+0.83%,
Perşembe günü dünyanın en büyük varlık yöneticisi, yatırımcıları bankacılık sektöründeki çatlakların merkez bankalarını “finansal stres dönemlerinde yaptıkları gibi” faiz oranlarını düşürmeye teşvik edeceğine güvenmemeleri konusunda uyardı.

BlackRock Investment Institute stratejistleri, ABD ve Avrupa’da bankacılık sektöründe ortaya çıkan farklı “vakalara” işaret ederken, Perşembe günü bir müşteri notunda yatırımcıların “banka güvenlik açıklarına yeni, yüksek faiz oranlı bir mercekle baktıklarını” söyledi. .

Buna rağmen, stratejistler, merkez bankalarının planlı faiz artırımlarından vazgeçeceklerine dair bahis oynamanın “yanlış yönlendirileceğini” yazdı. Bunun yerine, merkez bankaları “kalıcı enflasyonu dizginlemeye çalışırken” önümüzdeki günlerde daha fazla oran artışı görürken, düzenleyiciler de gerektiğinde bankacılık sistemine destek sunuyor.

Bununla birlikte, yaklaşık 10 trilyon dolarlık varlığı denetleyen BlackRock, 1980’lerden bu yana en hızlı oran artışlarının neden olduğu “hasar” nedeniyle serpinti ve “durgunluğun” geldiğini görüyor – aynı zamanda kısa vadeli devlet tahvillerindeki ve gelişmekte olan- piyasa hisse senetleri.

2 yıllık Hazine oranı TMUBMUSD02Y,
%4,142
Perşembe günü %4.13’teydi, ancak bir hafta önceki %5.06’lık yüksek seviyesinden düştü. ABD hisse senetleri, Birinci Cumhuriyet kurtarma planının ortaya çıkmasının ardından Perşembe günü yükseldi. Dow Jones Endüstriyel Ortalama DJIA,
+1.17%
yıl için %2,7 düşerken, S&P 500 endeksi SPX,
+%1,76
%3,1 yükseldi ve Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+2.48%
FactSet’e göre 2023’te %12 daha yüksek.

Perşembe günü Amerika’nın en büyük bankalarından oluşan bir grup, hisse senetlerinin yükselmesine yardımcı olmak için First Republic Bank FRC’ye 30 milyar dolarlık mevduat sözü verdi.
+9.98%,
Silicon Valley Bank SIVB’nin başarısızlıklarının ardından bankalardaki risklerle ilgili endişeler nedeniyle seansın erken saatlerinde hisse senedi fiyatının rekor bir düşük seviyeye düştüğünü gören,
-60.41%
ve İmza Bankası SBNY,
-22,87%
New York’ta.

İlgili: Bankalar, SVB başarısızlığından sonra Fed’den 165 milyar dolar borç aldı

Kredi Suisse CS,

hisseleri New York ticaretinde hisse başına yaklaşık 2 dolara düştükten sonra Çarşamba günü geç saatlerde Swiss National Bank’ın 54 milyar dolarlık kredi teklifini de kabul etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bankacılık sektörüne ilişkin endişelere rağmen Perşembe günü 50 baz puanlık faiz artırımına gitti ve gelecekteki kararların finansal ve ekonomik verilere bağlı olacağını söyledi.

Görmek: Fed, ECB’nin oyun kitabını takip edecek ve önümüzdeki hafta faiz oranlarını artıracak

BlackRock stratejistleri, “Bu, 2008’deki bir yeniden düzenleme değil ve oran artışlarının zararı fiyatlanırken fırsatları yakalamaya hazırız” diye yazdı.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: